Zbiórka Okna dla ukraińskiej cerkwi - zdjęcie główne

Okna dla ukraińskiej cerkwi

2 440 zł  z 14 087 zł (Cel)
Wpłaciły 33 osoby

Kochane osoby, mili państwo!

Wojna trwa, podczas gdy my z uznaniem spoglądamy w stronę Ukraińców i Ukrainek, którzy zostali w swoich miastach i miasteczkach, organizują pomoc humanitarną dla swoich bliskich i odbudowują miejsca, z których pochodzą. Takim miejscem jest XVIII-wieczna wieś Andrijiwka w obwodzie dniepropetrowskim, 26 km od miasta Krzywy Róg, a centrum tej niezłomnej, lokalnej społeczności stanowi cerkiew.

Kościół Wniebowzięcia NMP z 1902 roku to piękny zabytek, który, jak to bywa, przeobrażał się według podmuchów wiatru historii. Z drewnianego zmienił się w murowany, wykonany z lokalnego wapienia, za komuny był magazynem zboża, od lat 90-tych służył jako świątynia. Obecnie to serce regionu nie tylko ze względu na swój zabytkowy, historyczny charakter, który podtrzymuje kulturową tożsamość społeczności, ale to stąd realizowana jest oddolna pomoc humanitarna.

To spod cerkwi odjeżdżają żołnierze na front. Cerkiew zebrała fundusze na samochody dla Ukraińskich Sił Zbrojnych, i wysłała już 4 na front. To tu zbierane są dary dla osób przesiedlonych. Nad wszystkim czuwa arcyprezbiter Iwan Batig, absolwent lwowskiego seminarium duchownego. W listopadzie 2022 roku został odznaczony przez kierownictwo Rady Obwodowej Dniepropietrowska odznaką „za zasługi dla społeczności”. Ojciec Iwan zajmuje się organizacją i transportem pomocy humanitarnej w ramach Programu Żywnościowego ONZ na tereny okupowane. Wspiera także dostawy leków do wiejskich aptek oraz personelu wojskowego w punktach kontrolnych.

Niezależnie od naszej wiary czy jej braku, wszyscy rozumiemy potrzebę ciągłości kulturowej i historycznej, która drzemie w murach takiej cerkwi. Rozpoznajemy też jej potencjał przynoszenia ludziom ukojenia i poczucia bezpieczeństwa. Dlatego nie bez powodu piszemy o tym my.

Od lipca 2022 roku realizujemy projekt OKNO, w ramach którego wysyłamy okna z odzysku oraz te ze stanów magazynowych od firm i dystrybutorów stolarki do Ukrainy. Wspieramy oddolną odbudowę kraju, tę, która teraz jest najpotrzebniejsza, bo pozwala ona wrócić do domu. Łącznie do organizacji non-profit i osób prywatnych w całej Ukrainie wysłaliśmy już 1600 okien, kolejne 263 czeka na transport w naszym warszawskim magazynie.

Również cerkiew w Andrijiwce swoje okna straciła, a my oraz warszawskie biuro konserwatora, nasz partner w działaniach w ramach Domu Odbudowy Ukrainy, zostaliśmy poproszeni o wsparcie w zebraniu środków na nową stolarkę. To zaledwie osiem sztuk, które mogą zostać wykonane na miejscu wspierając tym samym lokalną produkcję. Nowe okna pozwolą na spokojne kontynuowanie działań społecznych wokół cerkwi, ochronią zabytkowy budynek i przywrócą w jej wnętrzach szansę na schronienie.

Jak widać na powyższym zdjęciu, cerkiew stoi w Andrijiwce od 100 lat – oby stała kolejne sto. A wszystkich, którym temat jest bliski, gorąco zachęcamy do wpłat na zakup nowych okien – zebrana kwota w całości zostanie przeznaczona na wsparcie okiennego remontu!

Dowiedzcie się więcej o projekcie OKNO tutaj: https://fundacjabrda.org/projekty/okno/

I śledźcie nasze działania tutaj: https://www.instagram.com/fundacjabrda/

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


  • Halina N. - awatar

    Halina N.

    30.08.2023
    30.08.2023

    Zaskoczona jestem dobrym pomysłem zbiórki na okna dla ukraińskiej cerkwi. Podziwiam! Pozdrawiam Fundację Brda i p. Michała Krasuckiego, na którego stronie znalazłam informację o tej zbiórce.

2 440 zł  z 14 087 zł (Cel)
Wpłaciły 33 osoby

Wpłaty: 33

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Beata - awatar
Beata
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Krzysztof Mędza - awatar
Krzysztof Mędza
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Michal Laszczkowski - awatar
Michal Laszczkowski
200
Robert Piaskowski - awatar
Robert Piaskowski
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij