Zbiórka Araukarie Polaków - zdjęcie główne

Araukarie Polaków

2 945 zł  z 7 500 zł (Cel)
Wpłaciły 53 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 
Damian Czajka - awatar

Damian Czajka

Organizator zbiórki

Witam wszystkich. Mam na imię Damian, zawodowo jestem ratownikiem medycznym, natomiast moimi ogromnymi pasjami są góry, przyroda i ornitologia. Uwielbiam pracę z ludźmi, jeszcze bardziej kocham tą ze zwierzętami.
 Pewnie wielu z Was słyszało powiedzenie: "A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?"Ja tak zrobiłem, tylko zamiast Bieszczad wybrałem bardziej południowy kierunek i pojechałem na Biegun Południowy. Przez rok żyłem i pracowałem na Wyspie Króla Jerzego w Szetandach Południowych. O tej, a także innych podróżniczych wrażeniach więcej możecie poczytać na moim blogu: http://oczyantarktyki.blogspot.com/ do czego serdecznie zachęcam.


 Od czego się zaczęło:

Podróż za marzeniami, poszukiwanie odpowiedzi, poznawanie kultur i tradycji danej narodowości, przesiąkniętych jednak polskością i Polakami; a także największa pasja do przyrody i ornitologii. Wszystko to sprawiło, że po roku spędzonym na Biegunie Południowym trafiłem do Brazylii, a konkretniej w jej południowe strony.

 Tam poznałem Araukaria, drzewa iglaste rosnące w południowej części Ameryki Południowej, a pośród nich mieszkających tam potomków polskich imigrantów. Pierwsi polscy imigranci pojawili się w Brazylii już na początku drugiej połowy XIX wieku. Największa fala imigrantów miała dopiero nadejść. W roku 1890 zaczyna się gorączka brazylijska. Do roku 1914 do Brazylii przybyło 104 196 osób pochodzących z ziem polskich. A nie był to koniec emigracji. W czasach powojennych polscy imigranci zamieszkiwali głównie w stanie Parana (120 tys.), w stanie Rio Grande do Sul (80 tys.), w stanie Santa Catarina (20 tys.) i w stanie São Paulo (5 tys.).

Dlaczego Brazylia?
 Dlatego, że tak wielu potomków polskich imigrantów mieszka w tym kraju. Dlatego, że jest to kraj o wielu przyrodniczych możliwościach. Dlatego, że polskość, zapomnianą momentami w samej Polsce, tu kultywuje się z ogromną starannością, a na każdym kroku można się o tym przekonać.

W moich wcześniejszych doświadczeniach w południowym regionie Brazylii miałem kontakt z dużą liczbą polskich imigrantów w miastach Campo do Tenente i Curitiba, oba w stanie Paraná. To doświadczenie pozwoliło mi na wymianę aktualnych informacji na temat sytuacji imigrantów i ich potomków w tym kraju, ale wszyscy byli także bardzo ciekawi aktualnych informacji o Polsce. Już wtedy zapragnąłem stworzyć projekt, niczym most łączący te odległe, a jakże bliskie sobie państwa.

Wśród tamtejszej społeczności istnieje ogromna potrzeba aktualizacji informacji o Polsce, kontaktu z ludźmi pochodzącymi z ojczyzny ich rodziców, dziadków; pochodzących z ICH OJCZYZNY, gdyż każda z tych osób czuje się Polakiem.

Cel projektu:

 1. Poszukiwanie polskości pośród imigrantów zamieszkujących południową i centralną Brazylię; regiony: Parana, Rio Grande do Sul, Mato Grosu do Sul w stanie Santa Catarina
 2. Prezentacja Polski nie tylko pod względem kulturowym, ale także jej walorów przyrodniczych, prezentując świat polskich ptaków (także w kulturze i sztuce) i  jednocześnie poznając świat ptaków brazylijskich.

3. Wymiana doświadczeń kulinarnych, poprzez wspólnie przygotowywane tradycyjne polskie, jak i brazylijskie potrawy.

4. Spotkania z dorobkiem polskich pisarzy poprzez wspólne czytanie ojczystej poezji i powieści podczas zorganizowanych spotkań.

5. Zebranie i opracowanie historii rodzin polskich imigrantów i ich potomków, będące świadectwem życia wedle tradycji przodków.

6. Tworzenie na bieżąco postów opisujących realizację projektu i spotkania z Polonią brazylijską, publikowanych na blogu i portalach społecznościowych.

 Co mam:

 1. Zabezpieczone środki na bilet do Brazylii.

2. Kontakty z mieszkańcami wyżej wymienionych regionów, jak również wciąż nawiązujemy nowe kontakty.

3. Plan działania projektu przez około 3 miesiące, w tym czasie organizacja co najmniej 8 otwartych spotkań, wszystko zależne od możliwości na miejscu, oraz wysłuchanie niezliczonych ilości historii potomków naszych rodaków.

4. Pomoc na miejscu brazylijskich przyjaciół.

5.  Część sprzętu potrzebnego do uwiecznienia każdej z ważnych chwil.

6. Umiejętności gotowania polskich potraw.

7. Mnóstwo wiary w to że z Waszą pomocą to się uda i motywacji aby tak się stało.

Na co przeznaczone zostaną zebrane środki:

 1. Lwia część kosztów związanych jest z podróżą między kolejnymi przystankami. Brazylia to naprawdę ogromny kraj, a przemieszczanie się pomiędzy wskazanymi regionami nie jest możliwe bez wkładu finansowego.

2. Zakup produktów żywnościowych do przygotowania polskich potraw. Liczę na gościnę Polonii, jednak nie można być wiarygodnym w tym co się robi nie dając czegoś od siebie.

 3. Opłacenie biletów wstępu, oraz miejsc spotkań. Większość miejsc jest dostępna za darmo, ale są także takie, do których wstęp kosztuje, a nieodłącznie łączą się z polską tożsamością i nie może ich braknąć w tym projekcie.

4. Opłacenie danych internetowych celem aktualnego zamieszczania postów.

5. Zakup dyktafonu, kart pamięci, czytnika e-booków. Zdecydowanie preferuję papierowe wersje książek, ale nie sposób zabrać w podróż ogromnej ilości poezji w tej formie. Czytnik pozwoli na organizację wieczorów czytelniczych w wielu miejscach. Dyktafon potrzebny jest by na trwałe zapisać opowieści napotkanych osób.

6. Zakup drobnych gadżetów z Polskim akcentem.

W formie podziękowania, jeśli uda się zebrać potrzebne środki:

5 pierwszych osób z największymi wpłatami, które ujawnią swoje dane otrzyma wyjątkowy Antarktyczny kubek ze zdjęciem mojego autorstwa, oraz wedle życzenia pocztówkę z Brazylii, a po powrocie do Polski parę oryginalnych Brazylijskich havaianasów.
 Kolejne 5 osób z wysoką wpłatą , które ujawnią swoje dane otrzyma wyjątkowe Antarktyczny kubek ze zdjęciem mojego autorstwa, oraz wedle życzenia pocztówkę z Brazylii.
 Następne 5 osób z wysoką wpłatą otrzyma limitowane logo wyprawy Antarktycznej w której brałem udział, oraz wedle życzenia pocztówkę z Brazylii.
 Kolejne 5 osób z wysoką wpłatą, które ujawnią swoje dane otrzyma wedle życzenia pocztówkę z Brazylii.

Jeśli uda się zebrać większą ilość środków zostaną one przeznaczone na organizację dodatkowych spotkań w wymienionych regionach.

Jako plan na przyszłość chciałbym także wydać książkę opisującą doświadczenia i historie zebrane i opracowane w ramach tego projektu, aby więcej osób miało dostęp do wiedzy o życiu Polaków na dalekim południu, ale jest to temat dalekosiężny.


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Damian Czajka - awatar

  Damian Czajka

  17.05.2019
  17.05.2019

  Projekt wkroczył w główną część działań. Wszystko dzięki Wam drodzy Darczyńcy. Obecnie po kolejnych spotkaniach z Polakami osiadłymi na Brazylijskiej ziemi. W planie jeszcze kilka kolejnych spotkań. Nie uda się zrealizować całego zamierzonego planu, ale przynajmniej jego część, jakiś początek mamy za sobą. Przecieramy szlaki i myślimy o planach na przyszłość. Nadal można wspierać, udostępniać zbiórkę, nadal każda złotówka przybliża do kolejnych potomków Polaków. Dziękuję

  Zdjęcie aktualizacji 31 415

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  11.03.2019
  11.03.2019

  Brasil!

  • Damian Czajka - awatar

   Damian Czajka - Organizator zbiórki

   12.03.2019
   12.03.2019

   Muito obrigado

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  11.03.2019
  11.03.2019

  Courage and faith! Good luck

  • Damian Czajka - awatar

   Damian Czajka - Organizator zbiórki

   12.03.2019
   12.03.2019

   Muito obrigado

 • www.idzpodprad.pl - awatar

  www.idzpodprad.pl

  10.02.2019
  10.02.2019

  „Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.” Psalm 23,4-5

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  09.02.2019
  09.02.2019

  Boa sorte neste projeto no Brasil! Feliz aniversário!

  • Damian Czajka - awatar

   Damian Czajka - Organizator zbiórki

   11.02.2019
   11.02.2019

   Muito obrigado :)

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  07.02.2019
  07.02.2019

  Feliz aniversário! Sucesso na realização deste projeto!

  • Damian Czajka - awatar

   Damian Czajka - Organizator zbiórki

   07.02.2019
   07.02.2019

   Muito obrigado

2 945 zł  z 7 500 zł (Cel)
Wpłaciły 53 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 
Damian Czajka - awatar

Damian Czajka

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 53

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
15
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Powodzenia! - awatar
Powodzenia!
5
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Marcin Marzec - awatar
Marcin Marzec
50
Pirincho - awatar
Pirincho
222
Adam Fijewski - awatar
Adam Fijewski
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
31

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Opłaty:Założenie i prowadzenie zbiórki w serwisie jest darmowe, jednak od zebranej przez Ciebie kwoty potrącimy niewielki procent na pokrycie kosztów promocji serwisu i kosztów operatorów płatności (łącznie - 7,5 % od zebranej kwoty). Są to jedyne opłaty, jakie poniesiesz ! Dzięki nim Pomagam.pl jest najskuteczniejszym narzędziem do tworzenia zbiórek pieniężnych w internecie. Nigdy nie pobieramy dodatkowych lub ukrytych opłat.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij