owner

Bart Staszewski

Organizator zbiórki

Zbiórka

Udało nam się! Dziękujemy! Zbieramy dalej!

Udało nam się! Dziękujemy! Zbieramy dalej! Jeśli uda nam się zebrać dodatkowe 20000, wyjedziemy z filmem w Polskę. Zorganizujemy w mniejszych miastach (w większych są festwiale, na których też z pewnością będziemy obecni) pokazy filmu i dyskusje z naszymi bohaterami i bohaterkami. Pozwoli to zwiększyć świadomość na temat potrzeb i postulatów osób LGBTQ i zwiększyć poparcie dla nich. Wesprzyj nas!

Photo

FILM

Artykuł osiemnasty to pełnometrażowy film dokumentalny, w którym stawiamy pytanie, dlaczego w Polsce nie udało się dotąd wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków osób tej samej płci. Mimo 25 lat wolności i demokracji osoby homoseksualne nadal spotykają się z dyskryminacją, a politycy nie traktują ich problemów poważnie. Brak możliwości zawarcia związku partnerskiego lub małżeństwa jest dla wielu z nich nie tylko problemem utrudniającym normalne, zwykłe życie, ale także symbolem traktowania przez własną ojczyznę jak obywateli i obywatelek drugiej kategorii.

Tytuł filmu nawiązuje do artykułu 18 Konstytucji RP, zgodnie z którym ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, co dla wielu przeciwników równouprawnienia osób LGBT jest równoznaczne z brakiem możliwości jakiegokolwiek uregulowania związków jednopłciowych. 

Poprzez wywiady z ekspertami i ekspertkami, działaczami i działaczkami społecznymi i osobami, które pragną sformalizować swój związek z osobą tej samej płci, film mierzy się z powszechnie panującymi w polskiej rzeczywistości mitami i stereotypami na temat osób homoseksualnych. 

Nasz film to jednak nie tylko głos w debacie na temat praw mniejszości seksualnych. Temat ten staje się okazją do rozmowy o Polsce, o polskiej demokracji i polityce, a także o stanie debaty publicznej i roli mediów w życiu publicznym.

Do tej pory w filmie wzięli udział między innymi: prof. Ewa Łętowska, prof. Monika Płatek, prof. Maria Szyszkowska, prof. Zbigniew Lew-Starowicz, prof. Jacek Kochanowski, dr hab. Joanna Mizielińska, dr hab. Jakub Urbanik, dr Alicja Długołęcka, dr Bożena Keff, dr Adam Bodnar, dr Marcin Górski, Renata Kim, Eliza Michalik, Tomasz Raczek i Jacek Dehnel.

Potrzebujemy Twojego wsparcia!

Tworzymy ten film z potrzeby serca. Zabieramy głos w debacie, która od kilkunastu lat toczy się w Polsce. Artykuł osiemnasty nie powstaje na zamówienie stacji telewizyjnej, partii politycznej ani żadnej organizacji pozarządowej. Jest produkcją w pełni niezależną.

Sponsorem i głównym producentem filmu będą widzowie, czyli między innymi Ty.

Żeby skończyć film, potrzebujemy Twojej pomocy. Dlatego zdecydowaliśmy się na crowdfunding. Z Tobą możemy więcej. 

NA CO ZBIERAMY

Koncepcja filmu powstała wiosną 2015 r., a pierwsze wywiady nakręciliśmy w maju tego roku. Do tej pory udało nam się przeprowadzić ponad 25 wywiadów z ekspertami i ekspertkami, aktywistami i aktywistkami czy ważnymi postaciami polskiego życia społecznego i kulturowego. Byliśmy także w Wielkiej Brytanii, żeby sfilmować dwie polskie rodziny, Beatę i Kamilę i ich syna Julka oraz Jacka i Andrzeja i ich dwóch adoptowanych synów. W sumie nakręciliśmy już blisko 60 godzin materiału. Ten etap prac nad filmem powoli dobiega końca, zostało nam jeszcze kilka rozmów. Teraz przygotowujemy się do etapu postprodukcji.

50 tysięcy złotych, które planujemy zebrać, pozwolą nam na sfinansowanie znacznej części filmu. To 60 procent budżetu, w którym przewidujemy stworzenie filmu, wydanie go na DVD, opłacenie wszystkich licencji, wypożyczenie sprzętu oraz promocję.

Etap produkcji to nasz udział własny, zarówno finansowy, jak i wkład naszej pracy. Etap postprodukcji wymaga zaangażowania dodatkowego sprzętu i specjalistów od montażu, udźwiękowienie czy korekcji barwnej.

Środki ze zbiórki przeznaczymy przede wszystkim na:

 • ZAKUP DODATKOWYCH UJĘĆ DO FILMU
 • MONTAŻ FILMU (wersja festiwalowa i telewizyjna)
 • KOREKCJĘ BARWNĄ
 • UDŹWIĘKOWIENIE FILMU
 • PRZETŁUMACZENIE FILMU ORAZ WTŁOCZENIE ANGIELSKICH NAPISÓW
 • PRZYGOTOWANIE POLSKICH NAPISÓW (DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH)
 • WYTŁOCZENIE PŁYT DVD
 • PRZYGOTOWANIE KOPII FESTIWALOWYCH FILMU
 • KOSZTY ZGŁOSZEŃ I UDZIAŁU W FESTIWALACH FILMOWYCH

Pamiętajcie, poza wsparciem finansowym, możecie też promować nasz projekt w internecie! Każde udostępnienie się liczy. Niech wieść się niesie w świat. Zapraszajcie swoich znajomych!

A CO JEŚLI UDA NAM SIĘ ZEBRAĆ WIĘCEJ...

Jeśli zbierzemy ponad 50 tys. zł, przygotujemy pełne wersje naszych wywiadów z ekspertkami i ekspertami. Każdy wywiad to ponadgodzinna lub nawet dwugodzinna rozmowa, z czego do filmu wejdzie niestety niewielka cześć. Osoby, które udzieliły nam wywiadów, to fantastyczni rozmówcy i rozmówczynie, chcielibyśmy więc Wam udostępnić całość naszych wywiadów, aby każdy mógł z nich korzystać. 

KIM JESTEŚMY?

Bartosz Staszewski – jestem reżyserem, scenarzystą i operatorem filmu. Doświadczenie zdobywałem przy etiudach filmowych i na warsztatach filmowych prowadzonych przez polską dokumentalistkę Marię Zmarz-Koczanowicz. Moim pełnometrażowym debiutem był film Tableciarze pokazywany na Jihlava International Documentary Film Festival 2014 (Between the Seas) oraz Krakowskim Festiwalu Filmowym 2015 (Panorama filmu polskiego). Mam też na koncie krótkie formy, m.in. mockument Święto, nagrodzony na Festiwalu Filmów Frapujących w Gorzowie Wielkopolskim (Frapa 2014 w kategorii fabuła). Od kilku lat angażuję się w działania na rzecz równości małżeńskiej w Polsce jako członek Stowarzyszenia Miłość nie wyklucza.

Więcej o Bartku na polishdocs.

Sławomir Wodzyński – razem z Bartkiem pracowałem nad koncepcją filmu, a w trakcie zdjęć pilnuję, abyśmy się tej koncepcji trzymali. Przeprowadzam też wywiady z naszymi ekspertami. Od 2012 r. działam w grupie Miłość nie wyklucza (obecnie Stowarzyszenie Miłość nie wyklucza), z ramienia której brałem udział w pracach grupy prawnej, odpowiedzialnej za przygotowanie projektów ustaw o związkach partnerskich złożonych w Sejmie RP wspólnie przez Ruch Palikota i SLD w 2013 r.

Ewa Tomaszewicz – w projekcie zajmuję się researchem, wywiadami z ekspertami i social media. Od wielu lat działam na rzecz środowiska LGBT: współtworzyłam trójmiejski oddział Kampanii Przeciw Homofobii, Porozumienie Lesbijek LBT, akcję Miłość nie wyklucza oraz pierwszy kabaret lesbijski Barbie Girls. Byłam też pierwszą redaktorką naczelną magazynu "Replika", a w 2010 roku, dzięki szeroko zakrojonej międzynarodowej akcji społecznej „Love is in the air”, wzięłam ze swoją partnerką Małgorzatą Rawińską ślub w chmurach. Obecnie można mnie czytać na portalu Queer.pl oraz na blogu trzyczęściowy garnitur.

Inga Pawłowska – jestem kierowniczką planu oraz drugim operatorem. W 2014 roku ukończyłam studia dziennikarskie w Krakowie i już na samym ich początku zdałam sobie sprawę, że uczelniana teoria to tylko dodatek w prawdziwej pracy dziennikarza. Od tamtej chwili bez reszty oddaję się różnorakim projektom związanym z tym zawodem.

W pracach nad filmem wspierają nas przyjaciele i przyjaciółki. W researchu, umawianiu wywiadów i transporcie pomaga nam Małgorzata Rawińska, wieloletnia aktywistka na rzecz osób nieheteronormatywnych. W latach 90. XX wieku działała m.in. w Stowarzyszeniu Grup Lambda i współzakładała Lambdę Bilitis, pierwszą polską organizację kobiet LBT. Współtworzyła akcję Miłość Nie Wyklucza i Partnerstwo dla Związków.

Plakat do filmu zgodził się przygotować Bartłomiej ''Arobal'' Kociemba, rysownik i ilustrator, plakacista w Teatrze Dramatycznym, autor ilustracji do książek Krystiana Lupy i Marcina Szczygielskiego oraz oprawy graficznej płyt Fisza i Emade ''Heavi Metal'' oraz Moniki Brodki ''Granda''.

Photo

NAGRODY

W zamian za wsparcie projektu przygotowaliśmy wiele niezwykłych nagród, takich jak płyty DVD z filmem, torby eko z grafiką przygotowaną przez Arobala, limitowane edycje  znaczków pocztowych z naszym logo ART18 oraz wyjątkowe rękopisy m.in. Jacka Dehnela czy Tomasza Raczka z ich własną wersją artykułu 18 Konstytucji RP.

Pamiętajcie, że Pomagam.pl umożliwia dokonanie płatności także przy użyciu kart kredytowych, PayPal’a, tradycyjnych przelewów bankowych oraz w okienku na poczcie. Możecie też wesprzeć nas dowolną kwotą bez wybierania nagrody i bez rejestracji na portalu.

Zastrzegamy sobie prawo do weryfikacji mecenasa przy nagrodzie "5000 zł". Szczegóły pod adresem e-mail: kontakt@art18.pl

PhotoPhoto

Główny Partner

Głównym partnerem filmu jest portal Queer.pl, największy i najstarszy polski portal ludzi LGBT.

Patronują nam również Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, magazyn "Replika" i Fundacja Feminoteka.

Photo

Aktualności

 • Bart Staszewski

  Bart Staszewski

  15.04.17
  15.04.17

  Ważne informacje! Premiera odbędzie się 21 kwietnia w Warszawie, prapremiera, tego samego dnia o 17.00 w Kinotece (przy wejściu na pokaz wystarczy podać dane użyte przy zbiórce), obowiązuję 1 bilet na 1 darowiznę (istenieje możliwość dokupienia następnych biletów w kasie). Nagrody będziemy wysłać na przełomie czerwca i lipca. Jeżeli doszło do zmiany adresu prosimy o informacje z mailem na adres: artykul.osiemnasty@gmail.com

Komentarze

 • Maciej

  06.11.15
  06.11.15

  Dziękuję za tę inicjatywę. Cieszę się, że mogę mieć w tym swój niewielki wkład.

 • Krzysztof

  06.11.15
  06.11.15

  Dziękuję.

 • Piotr

  06.11.15
  06.11.15

  Popieram projekt i z niecierpliwością czekam na film :)

 • Zuzanna

  06.11.15
  06.11.15

  Dziękuję wam i czekam na film! :)

 • `Maciej

  06.11.15
  06.11.15

  Mam nadzieję wziąć ślub z moim partnerem w moim kraju! Stać by nas było na zagraniczne wesele, ale honor sugeruje poczekać aby zrobić to na ziemiach naszych przodków!

owner

Bart Staszewski

Organizator zbiórki

Wpłaty - 637

 • Avatar Julia
  20
  Julia
 • Avatar Magda
  100
  Magda
 • Avatar Maciej
  50
  Maciej
 • Avatar Antoni
  100
  Antoni
 • Avatar Maciej
  100
  Maciej
 • Avatar Krzysztof
  150
  Krzysztof
 • Avatar Piotr
  44
  Piotr
 • Avatar Jakub
  80
  Jakub
 • Avatar Marcin
  5
  Marcin
 • Avatar Łukasz
  100
  Łukasz

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe !

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij

Obróć, aby zobaczyć stronę