Bart Staszewski
Wysyłamy film! Zwróćcie uwagę na piękne znaczki jaki wyprodukowała dla nas na specjalne zamówienie Poczta Polska! Już wkrótce w waszych skrzynkach na listy!
Pozdrawiam,
Bartosz Staszewski
reżyser projektu!
Udało nam się! Dziękujemy! Zbieramy dalej! Jeśli uda nam się zebrać dodatkowe 20000, wyjedziemy z filmem w Polskę. Zorganizujemy w mniejszych miastach (w większych są festwiale, na których też z pewnością będziemy obecni) pokazy filmu i dyskusje z naszymi bohaterami i bohaterkami. Pozwoli to zwiększyć świadomość na temat potrzeb i postulatów osób LGBTQ i zwiększyć poparcie dla nich. Wesprzyj nas!
Artykuł osiemnasty to pełnometrażowy film dokumentalny, w którym stawiamy pytanie, dlaczego w Polsce nie udało się dotąd wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków osób tej samej płci. Mimo 25 lat wolności i demokracji osoby homoseksualne nadal spotykają się z dyskryminacją, a politycy nie traktują ich problemów poważnie. Brak możliwości zawarcia związku partnerskiego lub małżeństwa jest dla wielu z nich nie tylko problemem utrudniającym normalne, zwykłe życie, ale także symbolem traktowania przez własną ojczyznę jak obywateli i obywatelek drugiej kategorii.
Tytuł filmu nawiązuje do artykułu 18 Konstytucji RP, zgodnie z którym ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, co dla wielu przeciwników równouprawnienia osób LGBT jest równoznaczne z brakiem możliwości jakiegokolwiek uregulowania związków jednopłciowych.
Poprzez wywiady z ekspertami i ekspertkami, działaczami i działaczkami społecznymi i osobami, które pragną sformalizować swój związek z osobą tej samej płci, film mierzy się z powszechnie panującymi w polskiej rzeczywistości mitami i stereotypami na temat osób homoseksualnych.
Nasz film to jednak nie tylko głos w debacie na temat praw mniejszości seksualnych. Temat ten staje się okazją do rozmowy o Polsce, o polskiej demokracji i polityce, a także o stanie debaty publicznej i roli mediów w życiu publicznym.
Do tej pory w filmie wzięli udział między innymi: prof. Ewa Łętowska, prof. Monika Płatek, prof. Maria Szyszkowska, prof. Zbigniew Lew-Starowicz, prof. Jacek Kochanowski, dr hab. Joanna Mizielińska, dr hab. Jakub Urbanik, dr Alicja Długołęcka, dr Bożena Keff, dr Adam Bodnar, dr Marcin Górski, Renata Kim, Eliza Michalik, Tomasz Raczek i Jacek Dehnel.
Tworzymy ten film z potrzeby serca. Zabieramy głos w debacie, która od kilkunastu lat toczy się w Polsce. Artykuł osiemnasty nie powstaje na zamówienie stacji telewizyjnej, partii politycznej ani żadnej organizacji pozarządowej. Jest produkcją w pełni niezależną.
Sponsorem i głównym producentem filmu będą widzowie, czyli między innymi Ty.
Żeby skończyć film, potrzebujemy Twojej pomocy. Dlatego zdecydowaliśmy się na crowdfunding. Z Tobą możemy więcej.
Koncepcja filmu powstała wiosną 2015 r., a pierwsze wywiady nakręciliśmy w maju tego roku. Do tej pory udało nam się przeprowadzić ponad 25 wywiadów z ekspertami i ekspertkami, aktywistami i aktywistkami czy ważnymi postaciami polskiego życia społecznego i kulturowego. Byliśmy także w Wielkiej Brytanii, żeby sfilmować dwie polskie rodziny, Beatę i Kamilę i ich syna Julka oraz Jacka i Andrzeja i ich dwóch adoptowanych synów. W sumie nakręciliśmy już blisko 60 godzin materiału. Ten etap prac nad filmem powoli dobiega końca, zostało nam jeszcze kilka rozmów. Teraz przygotowujemy się do etapu postprodukcji.
50 tysięcy złotych, które planujemy zebrać, pozwolą nam na sfinansowanie znacznej części filmu. To 60 procent budżetu, w którym przewidujemy stworzenie filmu, wydanie go na DVD, opłacenie wszystkich licencji, wypożyczenie sprzętu oraz promocję.
Etap produkcji to nasz udział własny, zarówno finansowy, jak i wkład naszej pracy. Etap postprodukcji wymaga zaangażowania dodatkowego sprzętu i specjalistów od montażu, udźwiękowienie czy korekcji barwnej.
Środki ze zbiórki przeznaczymy przede wszystkim na:
Pamiętajcie, poza wsparciem finansowym, możecie też promować nasz projekt w internecie! Każde udostępnienie się liczy. Niech wieść się niesie w świat. Zapraszajcie swoich znajomych!
Jeśli zbierzemy ponad 50 tys. zł, przygotujemy pełne wersje naszych wywiadów z ekspertkami i ekspertami. Każdy wywiad to ponadgodzinna lub nawet dwugodzinna rozmowa, z czego do filmu wejdzie niestety niewielka cześć. Osoby, które udzieliły nam wywiadów, to fantastyczni rozmówcy i rozmówczynie, chcielibyśmy więc Wam udostępnić całość naszych wywiadów, aby każdy mógł z nich korzystać.
Bartosz Staszewski – jestem reżyserem, scenarzystą i operatorem filmu. Doświadczenie zdobywałem przy etiudach filmowych i na warsztatach filmowych prowadzonych przez polską dokumentalistkę Marię Zmarz-Koczanowicz. Moim pełnometrażowym debiutem był film Tableciarze pokazywany na Jihlava International Documentary Film Festival 2014 (Between the Seas) oraz Krakowskim Festiwalu Filmowym 2015 (Panorama filmu polskiego). Mam też na koncie krótkie formy, m.in. mockument Święto, nagrodzony na Festiwalu Filmów Frapujących w Gorzowie Wielkopolskim (Frapa 2014 w kategorii fabuła). Od kilku lat angażuję się w działania na rzecz równości małżeńskiej w Polsce jako członek Stowarzyszenia Miłość nie wyklucza.
Więcej o Bartku na polishdocs.
Sławomir Wodzyński – razem z Bartkiem pracowałem nad koncepcją filmu, a w trakcie zdjęć pilnuję, abyśmy się tej koncepcji trzymali. Przeprowadzam też wywiady z naszymi ekspertami. Od 2012 r. działam w grupie Miłość nie wyklucza (obecnie Stowarzyszenie Miłość nie wyklucza), z ramienia której brałem udział w pracach grupy prawnej, odpowiedzialnej za przygotowanie projektów ustaw o związkach partnerskich złożonych w Sejmie RP wspólnie przez Ruch Palikota i SLD w 2013 r.
Ewa Tomaszewicz – w projekcie zajmuję się researchem, wywiadami z ekspertami i social media. Od wielu lat działam na rzecz środowiska LGBT: współtworzyłam trójmiejski oddział Kampanii Przeciw Homofobii, Porozumienie Lesbijek LBT, akcję Miłość nie wyklucza oraz pierwszy kabaret lesbijski Barbie Girls. Byłam też pierwszą redaktorką naczelną magazynu "Replika", a w 2010 roku, dzięki szeroko zakrojonej międzynarodowej akcji społecznej „Love is in the air”, wzięłam ze swoją partnerką Małgorzatą Rawińską ślub w chmurach. Obecnie można mnie czytać na portalu Queer.pl oraz na blogu trzyczęściowy garnitur.
Inga Pawłowska – jestem kierowniczką planu oraz drugim operatorem. W 2014 roku ukończyłam studia dziennikarskie w Krakowie i już na samym ich początku zdałam sobie sprawę, że uczelniana teoria to tylko dodatek w prawdziwej pracy dziennikarza. Od tamtej chwili bez reszty oddaję się różnorakim projektom związanym z tym zawodem.
W pracach nad filmem wspierają nas przyjaciele i przyjaciółki. W researchu, umawianiu wywiadów i transporcie pomaga nam Małgorzata Rawińska, wieloletnia aktywistka na rzecz osób nieheteronormatywnych. W latach 90. XX wieku działała m.in. w Stowarzyszeniu Grup Lambda i współzakładała Lambdę Bilitis, pierwszą polską organizację kobiet LBT. Współtworzyła akcję Miłość Nie Wyklucza i Partnerstwo dla Związków.
Plakat do filmu zgodził się przygotować Bartłomiej ''Arobal'' Kociemba, rysownik i ilustrator, plakacista w Teatrze Dramatycznym, autor ilustracji do książek Krystiana Lupy i Marcina Szczygielskiego oraz oprawy graficznej płyt Fisza i Emade ''Heavi Metal'' oraz Moniki Brodki ''Granda''.
W zamian za wsparcie projektu przygotowaliśmy wiele niezwykłych nagród, takich jak płyty DVD z filmem, torby eko z grafiką przygotowaną przez Arobala, limitowane edycje znaczków pocztowych z naszym logo ART18 oraz wyjątkowe rękopisy m.in. Jacka Dehnela czy Tomasza Raczka z ich własną wersją artykułu 18 Konstytucji RP.
Pamiętajcie, że Pomagam.pl umożliwia dokonanie płatności także przy użyciu kart kredytowych, PayPal’a, tradycyjnych przelewów bankowych oraz w okienku na poczcie. Możecie też wesprzeć nas dowolną kwotą bez wybierania nagrody i bez rejestracji na portalu.
Zastrzegamy sobie prawo do weryfikacji mecenasa przy nagrodzie "5000 zł". Szczegóły pod adresem e-mail: [email protected]
Głównym partnerem filmu jest portal Queer.pl, największy i najstarszy polski portal ludzi LGBT.
Patronują nam również Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, magazyn "Replika" i Fundacja Feminoteka.
Wysyłamy film! Zwróćcie uwagę na piękne znaczki jaki wyprodukowała dla nas na specjalne zamówienie Poczta Polska! Już wkrótce w waszych skrzynkach na listy!
Pozdrawiam,
Bartosz Staszewski
reżyser projektu!
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Przekaż 1,5% Fundacji Pomagam.pl i pomóż nam pomagać!
Wystarczy, że przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego PIT podasz w odpowiednim polu nasz numer KRS: 0000353888
Chcemy dalej zmieniać świat na lepsze i przywracać wiarę w ludzi. Angażujemy się w pomoc potrzebującym i pomagamy organizacjom działać skuteczniej. Organizujemy i wspieramy zbiórki charytatywne na ważne cele.
Pomożesz nam? To nic nie kosztuje!
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Zapraszamy również na stronę Fundacji Pomagam.pl
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.
Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).
Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Wpłata nie jest możliwa po końcu zbiórki.
Zrób jeszcze jeden mały krok.
Nawet 1 zł może pomóc!
Maciej
Dziękuję za tę inicjatywę. Cieszę się, że mogę mieć w tym swój niewielki wkład.
Krzysztof
Dziękuję.
Piotr
Popieram projekt i z niecierpliwością czekam na film :)
Zuzanna
Dziękuję wam i czekam na film! :)
`Maciej
Mam nadzieję wziąć ślub z moim partnerem w moim kraju! Stać by nas było na zagraniczne wesele, ale honor sugeruje poczekać aby zrobić to na ziemiach naszych przodków!