Zbiórka TS-8 BIES renowacja samolotu. - miniaturka zdjęcia

TS-8 BIES renowacja samolotu. Jak założyć taką zbiórkę?

TS-8 BIES renowacja samolotu.

1 090 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciło 13 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Jesteśmy wolontariuszami Muzeum Wojska Polskiego - najstarszej placówki tego typu w Polsce. Od lat bardzo aktywnie wspieramy działalność Muzeum oraz jego oddziału - Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, gdzie gromadzone są eksponaty związane z techniką wojskową.

To największa kolekcja tego typu w Polsce. 


Przez wszystkie lata działalności wolontariatu wspieraliśmy merytorycznie i rzeczowo bardzo wiele przedsięwzięć realizowanych w Muzeum Wojska Polskiego, w tym te związane z renowacjami i remontami muzealnego sprzętu ciężkiego.
Aby móc działać jeszcze sprawniej w 2018 roku zdecydowaliśmy się założyć Fundację Pro Militaris
Dzięki naszej pracy możliwe było doprowadzenie do sprawności technicznej najstarszego polskiego czołgu Renault FT.
Wspomagamy Muzeum w trakcie imprez wcielając się w rolę przewodników.

Relacje z naszych prac znajdą Państwo tu:  Fundacja Pro Militaris w 2018 roku

RENOWACJA BIESA Z MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO W WARSZAWIE

W 2018 - roku stulecia lotnictwa polskiego Muzeum Wojska Polskiego zdecydowało o przeprowadzeniu renowacji zewnętrznej polskiego samolotu szkolnego TS-8 Bies nr 0409.

Wykonania prac podjęli się wolontariusze z Fundacji Pro Militaris.

DLACZEGO BIES???

TS-8 Bies, to maszyna wyjątkowa w historii naszego lotnictwa.

Wyprodukowany w 240 egzemplarzach samolot stanowi nieliczny po wojnie przykład konstrukcji której silnik, śmigło oraz płatowiec został zaprojektowany w Polsce.

Produkowany seryjnie przez zakłady WSK w Mielcu stał się na wiele lat podstawową maszyną szkolną najpierw w wojsku, później w aeroklubach, na której wyszkoliło się tysiące pilotów.

Zobacz opis samolotu na wikipedii.

Zeszłoroczne prace pozwoliły zabezpieczyć płatowiec przed dalszą degradacją i odświeżyć jego wygląd. Zdecydowaliśmy się przywrócić schemat malowania w jakim opuścił fabrykę.
Wymagało to pieczołowitego odtworzenia liternictwa napisów eksploatacyjnych i numeru umieszczanego na burcie.
Samolot oczywiście posiada szachownice stosowane do roku 1992.

Oprócz wykonania samych prac udało nam się znaleźć i zakupić z własnych środków kilka oryginalnych elementów, które uzupełniły zewnętrzną bryłę: mieczową antenę radiostacji R-800, reflektor lądowania, przednią oponę czy nadajnik ciśnienia.
Przy okazji prac ustaliliśmy na podstawie tabliczki znamionowej, że 28 stycznia 2019 roku nasz Bies obchodzić będzie okrągłe 60 urodziny. Trwają poszukiwania jego życiorysu.
Staramy się ustalić w jakich jednostkach i w jakich latach latał.

           Tak wygląda Bies w grudniu 2018 roku. 

TS-8 Bies w 2018 roku po pierwszym etapie renowacji.

CO DALEJ???

Chcielibyśmy, aby prace wykonane w 2018 roku nie kończyły projektu. Zależy nam na przeprowadzeniu dalszych prac zabezpieczających i przywracających stan pierwotny samolotu.

Przed nami jest renowacja silnika i podwozia. Myślimy także o odbudowie i zastąpieniu istniejących elementów zastępczych w strukturze.

Niestety nasz zapał i przepracowane roboczogodziny w przypadku tego typu prac to za mało.


Chcielibyśmy, stosować oryginalne, stosowane przy produkcji, technologie pozwalające przywracać fabryczny wygląd oraz trwałość nieosiągalną przy zastosowaniu tradycyjnych metod konserwacji czyli malowania.
Wciąż także poszukujemy, wśród kolekcjonerów i zbieraczy, oryginalnego wyposażenia samolotu i możliwości wykonania brakujących elementów, które mogą uzupełnić samolot.
Niestety oryginalne elementy pojawiają się na rynku kolekcjonerskim niezwykle rzadko i osiągają stosownie do swej unikatowości ceny. 

Dlatego zdecydowaliśmy się prosić Was o pomoc w zebraniu środków umożliwiających kontynuowanie prac przy TS-8 Bies 0409.

Każda wpłata, nawet najmniejsza jest dla nas wsparciem i przybliża nas do celu.
Dzięki Wam historia może trwać! Środki pozyskane w trakcie zbiórki zostaną całkowicie przeznaczone na zakup elementów uzupełniających i prace konserwacyjne Biesa z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Prosimy każdą osobę wpłacająca o kontakt w prywatnej wiadomości. Wy pierwsi będziecie informowani o postępach w naszych pracach.

Pamiętajcie – historia trwa, również dzięki Wam!

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Komentarze


  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    08.12.2020
    08.12.2020

    Moj dziadek latal dokaldnie tym samolotem i odprowadzil go do muzeum po zakonczeniusluzby. Wspieram!

1 090 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciło 13 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 13

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
500
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
40
P.Sabała - awatar
P.Sabała
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Damian Podrażka - awatar
Damian Podrażka
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Opłaty:Założenie i prowadzenie zbiórki w serwisie jest darmowe, jednak od zebranej przez Ciebie kwoty potrącimy niewielki procent na pokrycie kosztów promocji serwisu i kosztów operatorów płatności (łącznie - 7,5 % od zebranej kwoty). Są to jedyne opłaty, jakie poniesiesz ! Dzięki nim Pomagam.pl jest najskuteczniejszym narzędziem do tworzenia zbiórek pieniężnych w internecie. Nigdy nie pobieramy dodatkowych lub ukrytych opłat.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij