Co to jest 1,5% podatku? Komu i dlaczego warto go przekazać? Garść porad od Pomagam.pl!

Marta
24 stycznia 2024
Co to jest 1,5% podatku? Jakim organizacjom i dlaczego warto go przekazać? Jak i do kiedy przekazać 1,5% podatku dla OPP? Jak rozliczyć podatek PIT? Garść porad od Pomagam.pl!
Co to jest 1,5% podatku? Jakim organizacjom i dlaczego warto go przekazać? Jak i do kiedy przekazać 1,5% podatku dla OPP? Jak rozliczyć podatek PIT? Garść porad od Pomagam.pl!


Co to jest 1,5% podatku? Jakim organizacjom i dlaczego warto go przekazać? Jak i do kiedy przekazać 1,5% podatku dla OPP za 2023 rok? Jak rozliczyć podatek PIT? Oto garść porad od Pomagam.pl!

Czy wiesz, że Twoje zeznanie podatkowe może pomagać innym, nie wymagając od Ciebie ani grosza więcej niż to, co już płacisz? Jest to możliwe dzięki 1,5% podatku, który możesz przekazać na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). To prosta, ale też potężna forma wsparcia dla tych, którzy działają na rzecz innych – od organizacji wspierających dzieci i dorosłych, przez te pomagające zwierzętom, aż po instytucje dbające o nasze zdrowie i edukację.

Niezależnie od tego, czy pracujesz na etacie, czy prowadzisz własną działalność gospodarczą, Twoje wsparcie ma ogromne znaczenie. Chcesz dowiedzieć się dowiedzieć się więcej i zrobić krok, który może zmienić życie innych? Przewiń w dół, aby uzyskać więcej informacji o tym, jak i dlaczego warto przekazać 1,5% podatku.

Co to jest 1,5% podatku? 

Mówiąc najprościej, 1,5% to część Twojego należnego podatku PIT, którą zamiast do Urzędu Skarbowego, możesz kierować na działalność charytatywną wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Jest to część podatku dochodowego, którą i tak musisz zapłacić, więc przekazanie jej na rzecz OPP nie stanowi dodatkowego obciążenia finansowego dla Ciebie jako podatnika.

Kwota, którą przekazujesz, jest obliczana jako 1,5% od podstawy obliczenia podatku dochodowego. Oznacza to, że decydując się przekazać tę część swojego podatku na rzecz OPP, nie płacisz więcej, ani nie otrzymujesz mniejszego zwrotu podatku.

Proces przekazania jest prosty i może być wykonany przez każdego podatnika, w tym emerytów i rencistów. Wystarczy, że podczas składania rocznego zeznania podatkowego (formularz PIT-OP lub inny odpowiedni formularz) wskażesz numer KRS organizacji. W ten sposób środki zostaną skierowane na działalność charytatywną, zamiast trafić w całości do budżetu państwa. Przekazanie 1,5% swojego podatku należnego na rzecz wybranej OPP to prosty sposób na wspieranie ważnych inicjatyw społecznych i charytatywnych.

Dlaczego warto przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP? Jakim organizacjom warto przekazać 1,5%? 

Dzięki 1,5% podatku każdy podatnik ma realny wpływ na to, jakie działania społeczne i charytatywne są wspierane, co jest możliwe podczas wypełniania zeznania rocznego. Przekazując część swojego podatku, możesz wesprzeć różne działania, od pomocy osobom w trudnej sytuacji życiowej, przez wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, aż po działania na rzecz ochrony zdrowia, edukacji, kultury, ochrony środowiska czy praw zwierząt.

Twoje wsparcie finansowe jest niezwykle ważne dla organizacji non-profit, które często zmagają się z ograniczonymi zasobami. Dzięki możliwości przekazania kwoty w wysokości 1,5% swojego podatku, organizacje te mogą kontynuować i rozwijać swoje działania, mając realny wpływ na życie wielu osób. Możesz przekazać ten procent podatku dowolnej organizacji pożytku publicznego, która jest zarejestrowana i posiada status OPP. To szeroka gama różnych fundacji, stowarzyszeń i innych organizacji, które angażują się w działalność dobroczynną i społeczną.

Podczas składania PIT, masz możliwość dokładnego określenia, której organizacji chcesz przekazać 1,5% swojego podatku. To Ty decydujesz, komu chcesz pomóc, co daje Ci możliwość bezpośredniego wpływu na to, jakie projekty i działania zostaną wsparte dzięki Twojemu zaangażowaniu.

Mechanizm 1,5% podatku to również sposób, by każdy mógł stać się filantropem, decydując, gdzie część jego podatku zostanie przeznaczona, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Jest to prosta, ale efektywna metoda angażowania się w działania na rzecz dobra społecznego.

Pamiętaj, że przy deklaracji podatku dochodowego za ubiegły rok, każda, nawet najmniejsza kwota przeznaczona na rzecz OPP, ma znaczenie. Decydując się na przekazanie 1,5% Twojego podatku, dołączasz do grona osób, które aktywnie przyczyniają się do tworzenia lepszego i bardziej solidarnego społeczeństwa obywatelskiego. 

Jedną z organizacji, które można wesprzeć, przekazując 1,5%, jest Fundacja Pomagam.pl, która działa przy serwisie Pomagam.pl, gdzie codziennie zbierane są środki na pomoc potrzebującym – opłacanie kosztownego leczenia lub rehabilitacji, pomoc zwierzętom, projekty edukacyjne, czy wsparcie dla ofiar wojen lub kataklizmów. Dzięki środkom z 1,5% Fundacja Pomagam.pl, dzięki 1,5%, będzie mogła dalej pomagać innym i rozszerzać swoją działalność o kolejne projekty i inicjatywy. 

Wpisz KRS 0000353888 i przekaż 1,5% Fundacji Pomagam.pl w swoim rozliczeniu podatkowym.

Jak przekazać 1,5% podatku dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego? Rozliczenie podatku PIT

Przekazanie 1,5% podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) jest procesem stosunkowo prostym i składa się z kilku kroków:

Wybór Organizacji Pożytku Publicznego (OPP):

Najpierw musisz zdecydować, której organizacji chcesz przekazać 1,5% swojego podatku. Możesz wybrać dowolną organizację, która posiada status OPP i jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Możesz przeszukać dostępne OPP online, aby znaleźć taką, która wspiera sprawę bliską Twojemu sercu.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na gov.pl, na stronie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego istnieje wyszukiwarka umożliwiająca znalezienie konkretnej organizacji pożytku publicznego oraz wykaz organizacji pożytku publicznego. Wyszukiwać można według określonych kryteriów. Można też wyświetlić aktualną listę wszystkich organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2023: https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/

Zdobycie numeru KRS wybranej organizacji:

Każda OPP ma unikalny numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Aby przekazać darowiznę, potrzebujesz tego numeru. Zazwyczaj można go znaleźć na stronie internetowej organizacji lub w publicznych rejestrach.

Wypełnienie zeznania podatkowego:

Podczas wypełniania rocznego zeznania podatkowego (np. PIT-37, PIT-36) znajdź sekcję dotyczącą przekazania 1,5% podatku. W formularzach PIT jest to zazwyczaj wyraźnie oznaczone.

Wpisanie numeru KRS i kwoty:

W odpowiednim miejscu w deklaracji podatkowej wpisz numer KRS wybranej organizacji. Następnie oblicz lub wskaż kwotę 1,5% swojego podatku, którą chcesz przekazać. Na szczęście większość programów do rozliczeń podatkowych np.  usługa Twój e-pit, e-pity.pl lub pitax.pl.  automatycznie oblicza tę kwotę na podstawie Twojego przychodu.

Wskazanie celu szczegółowego w formularzu PIT (opcjonalnie)

Poza wyborem konkretnej OPP, podatnicy mogą także zadecydować o celu szczegółowym, na jaki zostanie przeznaczony ich 1,5 procent. To dodatkowa opcja, wynikająca z oświadczenia PIT-OP, która pozwala na jeszcze bardziej precyzyjne skierowanie swojego wsparcia finansowego.

W sytuacji, gdy organizacja posiada indywidualne subkonta przypisane do konkretnych osób, które są jej podopiecznymi, wskazanie celu szczegółowego jest niezbędne, by środki trafiły do konkretnej osoby potrzebującej. 

Kiedy jednak chcesz wesprzeć ogólne działania organizacji, wskazanie celu szczegółowego nie jest wymagane. 

Dokonanie wyboru dotyczącego informacji o przekazaniu 1,5% dla OPP:

Możesz wyrazić zgodę na przekazanie Twoich danych wybranej organizacji – zaznaczyć, czy chcesz, aby Twoje dane (imię, nazwisko, adres) zostały przekazane OPP. Dzięki temu organizacja będzie mogła podziękować Ci za wsparcie i informować o swoich działaniach.

Złożenie zeznania podatkowego:

Po wypełnieniu zeznania podatkowego za 2023 rok i upewnieniu się, że wszystkie informacje są prawidłowe, złożenie deklaracji do Urzędu Skarbowego przed upływem terminu dla złożenia zeznania jest ostatnim krokiem. Można to zrobić elektronicznie przez internet (e-pity.pl lub pitax.pl) lub fizycznie w odpowiednim urzędzie skarbowym.

Do kiedy można rozliczyć PIT za 2023 w 2024 roku?

Ostateczny termin złożenia najpopularniejszych deklaracji PIT-28 PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 za rok 2023 przypada na 30 kwietnia 2024 roku – czytamy na e-pity.pl, stronie programu do rozliczania PIT. 

Terminowe wykonywanie czynności, jakie nakłada na podatnika prawo podatkowe, pozwala uniknąć odpowiedzialności skarbowej i odsetek za zwłokę. Jeśli spóźnisz się z zapłatą podatku - naliczone zostaną odsetki podatkowe. Warto o tym pamiętać, aby nie przegapić terminu dla złożenia zeznania podatkowego! 

1,5% podatku PIT za rok 2023 to znakomita okazja, aby każdy podatnik mógł w prosty i bezkosztowy sposób przyczynić się do ważnych działań społecznych i charytatywnych. Przekazując procent podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), wyrażasz solidarność i wsparcie dla tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy. Pamiętaj, że każda przekazana złotówka ma ogromne znaczenie i może przynieść realną zmianę w życiu innych.

Fundacja Pomagam.pl oraz wiele innych organizacji, dzięki Twojemu wsparciu, mogą kontynuować swoją cenną pracę. Składając swoje zeznanie podatkowe, pamiętaj o możliwości przekazania 1,5% swojego podatku. Możesz to zrobić łatwo i szybko, korzystając z systemów online (Twój e-pit, e-pity.pl, pitax.pl) lub w urzędzie skarbowym.

Nie przegap terminu rozliczenia PIT za 2023 rok, który upływa 30 kwietnia 2024 roku. Przekaż swój procent podatku na OPP i dołącz do grona osób, które już teraz budują lepsze jutro. Pamiętaj, razem możemy więcej!

Przekaż 1,5% podatku Fundacji Pomagam.pl

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij