Jak przynieść światu najwięcej dobra? Fundacja Efektywny Altruizm szuka odpowiedzi

Adela
30 grudnia 2021
Jak przynieść światu najwięcej dobra? Fundacja Efektywny Altruizm szuka odpowiedzi.
Jak przynieść światu najwięcej dobra? Fundacja Efektywny Altruizm szuka odpowiedzi.

Jaki jest najefektywniejszych sposobów czynienia dobra? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Fundacja Efektywny Altruizm. I robi to z wykorzystaniem dowodu naukowego i starannego rozumowania. Fundacja prowadzi również zbiórki dla organizacji dobroczynnych. Na naszym portalu znajdziecie kilka z nich. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Mają Laurą Jaryczewską, członkinią zarządu ds. PR i Fundraisingu.

Opowiedz w kilku zdaniach o misji i najważniejszych projektach prowadzonych obecnie przez waszą organizację?

Maja Laura Jaryczewska: Efektywny Altruizm Polska to polska gałąź międzynarodowego ruchu Efektywny Altruizm (EA), który zrzesza ludzi i organizacje pragnące czynić jak najwięcej dobra przy użyciu posiadanych, ograniczonych środków. Zainteresowani dobroczynnością zadają sobie pytania takie jak „gdzie najlepiej przekazać darowiznę?", „w jaki sposób wykorzystać swój czas, by zrobić coś dobrego?"  – my na te pytania staramy się odpowiadać. Esencją naszego podejścia jest wykorzystanie dowodów naukowych i starannego rozumowania, co w połączeniu z naturalnie odczuwaną przez nas empatią daje nam możliwość czynienia dobra w sposób doskonalszy. W naszych analizach posługujemy się m.in. badaniem efektywności kosztowej poszczególnych programów. 

W jaki sposób utrzymujecie swoją działalność?

Maja Laura Jaryczewska: Naszą działalność utrzymujemy z darowizn oraz dzięki wsparciu Centrum Efektywnego Altruizmu w Oksfordzie. Dopiero od niedawna warunki finansowe pozwoliły nam na zatrudnienie pierwszych osób (obecnie są to 2 osoby pracujące na pół etatu). Temat finansowania naszej działalności to główny problem, który wstrzymuje nas od realizacji większej liczby projektów. Pomysłów na nie nie brakuje, bo oprócz tych, które generujemy wewnątrz EA Polska, czerpiemy też od globalnej społeczności liczącej kilka tysięcy zaangażowanych osób, które zrealizowały już wiele pięknych rzeczy w innych miejscach świata. Wiele z nich można skalować. Chciałabym, żebyśmy w przyszłości rozpoczęli np. aktywność polskiego oddziału Giving What We Can – jest to organizacja zrzeszająca członków, którzy do końca swojego życia deklarują się oddawać 10% swoich dochodów na cele dobroczynne. 

Co crowdfunding na takim portalu jak Pomagam.pl wnosi do waszej strategii fundraisingowej? 

Maja Laura Jaryczewska: Nasza sytuacja jest specyficzna, ponieważ nie zbieramy na utrzymanie naszej działalności, a na zewnętrzne organizacje. Niemniej decyzja o podjęciu współpracy z Pomagam.pl jest podparta chęcią dołączenia do dobrze zorganizowanej struktury, która pozwala nam jednocześnie bezproblemowo organizować planowane przez nas zbiórki oraz zwiększyć zasięg, w jakim może dotrzeć do darczyńców nasza propozycja. A przede wszystkim, dołączamy do polskiej społeczności zainteresowanej dobroczynnością. To nasz główny cel.

Jakie są wasze główne wyzwania w pozyskiwaniu funduszy?

Maja Laura Jaryczewska: Głównym wyzwaniem jest zdecydowanie promocja naszych zbiórek. Jesteśmy w Polsce wciąż nieznani i nasze propozycje są czymś zupełnie nowym. Wiem, że taka informacja, jak „kilkaset tysięcy dzieci rocznie ślepnie od niedoboru witaminy A" jest dla ludzi często szokująca. Ludzie nie mają takich danych. Lepsza promocja wiąże się z większą ilością czasu poświęconego na pracę nad nią. A żeby mieć więcej czasu, potrzebne są fundusze – wiem już, że bardzo ciężko jest oprzeć działalność na pracy wolontariuszy, którzy choć bardzo często są niesamowicie zaangażowani, mają jednak swoją pracę, którą zawsze potraktują priorytetowo. Dlatego będziemy robić wszystko, by zatrudniać kolejne osoby, ale wciąż jesteśmy otwarci na dołączanie nowych wolontariuszy.

Dlaczego warto wspierać waszą działalność?

Maja Laura Jaryczewska: Warto wspierać zarówno organizowane przez nas zbiórki, jak i naszą własną działalność. Zbiórki dlatego, że wybieramy programy takie, które są wyjątkowe pod względem swojej skuteczności, wiarygodności i skali, w jakiej są implementowane. Są one na bieżąco i od lat badane przez najlepszych specjalistów zajmujących się dobroczynnością. Wszystkie propagowane przez nas programy znajdują się na liście Top Charities autorstwa GiveWell, niezależnego ewaluatora będącego światowym pionierem w swojej branży. 

A nas, jako Efektywny Altruizm Polska warto wspierać, ponieważ chcemy budować w Polsce kulturę dobroczynności, która choć istnieje, jest kreowana trochę po omacku. Chcemy, by była ona przemyślana i budowana na solidnych podstawach naukowych. Rozpoczynamy właśnie badania mające na celu wyłonienie priorytetów działalności dobroczynnej dla Polski i kilku innych krajów Europy Wschodniej, m.in. Ukrainy. 

Mamy również nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się zorganizować festiwal Efektywnego Altruizmu w Krakowie. Wciąż chcemy organizować zbiórki i mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości dosięgniemy dużo większych kwot, niż udaje nam się zebrać do tej pory. Z perspektywy czasu jestem przekonana o tym, że efektywny altruizm to idea absolutnie niesamowita i niesamowicie potrzebna, by ją wdrażać.

Wesprzyj Fundację Efektywny Altruizm Polska wpłacając pieniądze na stronie zbiórki:

https://pomagam.pl/4n7kgp


Stwórz zbiórkę, wybierz cel 

i daj się ponieść wielkiej sile ludzkich serc!

Stwórz zbiórkęZałóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij