Wywiad z Fundacją Mondo CANE

Magdalena
15 maja 2024
O swojej działalności opowiedziała nam Fundacja Mando Cane
O swojej działalności opowiedziała nam Fundacja Mando Cane

Fundacja Mondo Cane powstała w 2011 roku. Angażują się w akcje pomocy schroniskom i pojedynczym zwierzętom, organizowane przez osoby prywatne i organizacje. Nie pozostają obojętni na krzywdę, która dotyka zwierzęta. To dzięki nim ratunek otrzymały zwierzęta w Radysach. O swojej działalności opowiedziała nam fundacja Mondo Cane 

Opowiedz w kilku zdaniach o misji i najważniejszych projektach prowadzonych obecnie przez Waszą organizację?

Fundacja Mondo Cane powstała w 2011 roku. Nasza nazwa to jednocześnie tytuł wstrząsającego filmu o złych ludziach. Określenia „pieski świat” używa się wtedy gdy chce się powiedzieć, że istnieje zło i nieszczęście. Chcemy zmienić znaczenie tego wyrażenia. Aktualnie pracujemy w 23 Inspektoratach Fundacji w całym kraju, jest nas ponad 60 osób – ludzi, którzy pracują nieodpłatnie w ramach wolontariatu, nikt z nas nie pobiera wynagrodzenia.
Angażujemy się w akcje pomocy schroniskom i pojedynczym zwierzętom, organizowane przez osoby prywatne i organizacje. Wspomagamy akcje sterylizacji i kastracji oraz prowadzimy sieć domów tymczasowych. Prowadzimy szkolenia dla samorządów, policji i innych służb miejskich lub gminnych, których celem jest właściwe stosowanie przez nich przepisów prawa dotyczącego ochrony zwierząt.


W jaki sposób utrzymujecie swoją działalność?

Utrzymujemy się wyłącznie z datków, nie prowadzimy działalności gospodarczej. Fundacja powstała w celu wywierania nacisków i prowadzenia lobbingu w parlamencie, w celu doprowadzenia do poprawy prawa w zakresie ochrony zwierząt. Ludzie, którzy zaangażowali się w ten projekt, szybko doszli jednak do wniosku, że zło dzieje się codziennie, że potrzebne jest realne działanie i ratowanie zwierząt. W ten sposób lobbing stał się mniej ważnym celem – ważniejszym stało się ratowanie życia i zdrowia zwierząt. I początkowo tak to wyglądało.

Co crowdfunding na takim portalu jak Pomagam.pl wnosi do Waszej strategii fundraisingowej?

Szczerze mówiąc nie jesteśmy specjalistami w pozyskiwaniu funduszy, i ciągle brakuje nam pieniędzy. Portal Pomagam.pl, jest w naszej ocenie najlepszym portalem zbiórkowym. Marzymy o tym, by nasza praca była dobrze rozumiana przez darczyńców. Chcielibyśmy przekonać wspierających nas ludzi, że uratowanie zwierzęcia to dopiero początek walki o sprawiedliwość. Zbiórki, które zakładamy na portalu Pomagam.pl, wspierają znacznie naszą działalność, ale nie pokrywają one nawet połowy potrzeb w zakresie doprowadzania do prawomocnych skazań.

Jakie są Wasze główne wyzwania w pozyskiwaniu funduszy?

Fundacja Mondo Cane ma problemy, jak każda organizacja społeczna zawsze cierpimy na brak funduszy. Nie umiemy pozyskać środków na naszą działalność, sprawy karne prowadzą u nas tylko 3 osoby i żadna z tych osób nie dysponuje talentem w ich pozyskiwaniu. Ciągle jesteśmy wolontariuszami, musimy pracować, mamy rodziny. Na wszystko brakuje nam czasu.  Świat mediów społecznościowych skonstruowany jest w taki sposób, że największe środki zbiera się w momencie ratowania zwierzęcia. Wtedy można pokazać, jak się nad nim znęcano. Potem zainteresowanie empatycznych darczyńców przenosi się na inne dramatyczne przypadki. Ludzie nie mają świadomości jak pracochłonne i długie są postępowania karne. Przeciętnie to 2 lata i przez cały ten czas musimy brać w nich udział, jeśli chcemy, by sprawcę spotkała zasłużona kara. Wiąże się to z wyjazdami, kosztami paliwa, czasem hotelu. W przypadkach skomplikowanych korzystamy też z usług profesjonalnych prawników.


Dlaczego warto wspierać Waszą działalność?

Jesteśmy najbardziej skuteczną w Polsce organizacją jeśli chodzi o karanie przestępców za znęcanie się nad zwierzętami. Sprawy z naszych zawiadomień kończą się prawomocnymi wyrokami skazującymi w ponad 90% przypadków. Doprowadziliśmy już do ponad 80 prawomocnych skazań. W chwili obecnej prowadzimy 55 postępowań karnych i mamy pod opieką ponad 100 zwierząt. 


Wesprzyj Fundacje Mondo Cane na Pomagam.pl 

Mondo Cane

Zobacz inne wywiady z fundacjami:

Wywiad z Fundacją Feminoteka

Wywiad ze Stowarzyszeniem "Amazonki"

Wywiad z Fundacją Wyprawiamy Dobro


Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij