"Od 18 lat pomagamy kobietom" - wywiad z Joanną Gzyrą-Iskandar z Fundacji Feminoteka

Katarzyna
18 grudnia 2023
Fundacja Feminoteka to jedyna w Polsce organizacja wyspecjalizowana we wspieraniu kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej. O działalności Fundacji opowiedziała dla portalu Pomagam.pl Joanna Gzyra-Iskandar, Rzeczniczka ds. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.
Fundacja Feminoteka to jedyna w Polsce organizacja wyspecjalizowana we wspieraniu kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej. O działalności Fundacji opowiedziała dla portalu Pomagam.pl Joanna Gzyra-Iskandar, Rzeczniczka ds. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.


Fundacja Feminoteka działa od 2005 roku na rzecz likwidacji dyskryminacji ze względu na płeć we wszystkich sferach życia społecznego, publicznego i kulturalnego. Działania Fundacji przybliżyła Joanna Gzyra-Iskandar, Rzeczniczka ds. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.

Opowiedz w kilku zdaniach o misji i najważniejszych projektach prowadzonych obecnie przez Waszą organizację?

Feminoteka to jedyna w Polsce organizacja wyspecjalizowana we wspieraniu kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej. W 2023 r. otworzyłyśmy pierwszy w Polsce Punkt pomocy dla kobiet po gwałcie. Na co dzień prowadzimy telefon przeciwprzemocowy i zajmujemy się świadczeniem pomocy – psychologicznej, psychoterapeutycznej, prawnej, socjalnej, asystenckiej – dla kobiet z doświadczeniem przemocy. Prowadzimy także program Bezpieczne mieszkanie oferując miejsce do zamieszkania w hostelu lub jednym z wynajętych mieszkań pokrzywdzonym kobietom wraz z dziećmi. W ramach programu Usamodzielnienie wspieramy kobiety w uzyskaniu życiowej niezależności po doświadczeniu przemocy. W programie Bezpieczna praca zatrudniamy kobiety z Ukrainy, które korzystały z pomocy fundacji, w naszej manufakturze „Samo Dobro”. Produkujemy w niej naprawdę ekologiczne kosmetyki, z których dochód przeznaczony jest na działania fundacji. Prowadzimy także działania rzecznicze, udzielamy się medialnie i prowadzimy kampanie społeczne podnoszące świadomość w zakresie przemocy wobec kobiet. Nasza oferta pomocowa skierowana jest do Polek, ale również do Ukrainek oraz innych migrantek.

W jaki sposób utrzymujecie swoją działalność?

Feminoteka pozyskuje środki na swoją działalność głównie z grantów, ale również z darowizn darczyńców indywidualnych i biznesowych. Także dochód ze sprzedaży produktów kosmetycznych marki „Samo Dobro” w całości przeznaczony jest na wsparcie realizacji misji fundacji.

Co crowdfunding na takim portalu jak Pomagam.pl wnosi do Waszej strategii fundraisingowej?

Dzięki zbiórce założonej na Pomagam.pl możemy docierać do nowych darczyńców, co jest dla nas cenne, ponieważ zależy nam na poszerzaniu grupy osób, które nas wspierają. Jest to też proste wskazanie sposobu wsparcia nas dla osób, które chciałyby to zrobić, a nie chcą wpłacać środków inną drogą. Różnorodność narzędzi, dzięki którym można wspierać działania Feminoteki sprzyja rozwojowi naszej bazy darczyńców.

Jakie są Wasze główne wyzwania w pozyskiwaniu funduszy?

Stoimy przed wyzwaniem w postaci zapewnienia stabilnego i długofalowego finansowania pełnej oferty naszego wsparcia dla kobiet pokrzywdzonych przemocą, w tym przemocą seksualną. Bardzo potrzebujemy środków na finansowanie Punktu pomocy dla kobiet po gwałcie, który jako jedyny w Polsce zapewnia na miejscu specjalistyczną i kompleksową pomoc kobietom, które doświadczyły tej strasznej formy przemocy.

Dlaczego warto wspierać Waszą działalność?

Feminoteka od 18 lat pomaga kobietom w trudnych życiowych sytuacjach – po doświadczeniu przemocy. Jesteśmy jedyną organizacją w Polsce wyspecjalizowaną w niesieniu pomocy kobietom, które doświadczyły przemocy seksualnej. Prowadzimy Punkt pomocy dla kobiet po gwałcie, telefon przeciwprzemocowy, bezpieczne mieszkania oraz programy wspierające kobiety w stanięciu na nogi po doświadczeniu przemocy. Działamy także na rzecz zmiany społecznej świadomości i edukujemy o przemocy, aby jej zapobiegać. Wesprzyj nas, jeśli jesteś przeciwko przemocy wobec kobiet!


Wesprzyj zbiórki Fundacji Feminoteka na portalu Pomagam.pl:

Zbiórki Fundacji Feminoteka


Zapoznaj się również z naszymi wywiadami z innymi organizacjami:

Wywiad z OTOZ Animals

Wywiad z Fundacją "Kulawa Warszawa"Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij