Najlepszy prezent na Dzień Matki? Wytchnienie!

Natalia
01 czerwca 2022
Urlop wytchnieniowy najlepszym prezentem na Dzień Matki. Wywiad z Olgą Ślepowrońską ze Stowarzyszenia Mudita.
Urlop wytchnieniowy najlepszym prezentem na Dzień Matki. Wywiad z Olgą Ślepowrońską ze Stowarzyszenia Mudita.

Na Dzień Matki Fundacja Pomagam.pl uruchomiła zbiórkę na wyjazdy wytchnieniowe dla mam opiekujących się dziećmi z niepełnosprawnością. Wszystkie środki trafiają do Stowarzyszenia Mudita, które zapewnia wielowymiarowe wsparcie dla bliskich osób z niepełnosprawnościami: wytchnieniowe, psychologiczne, informacyjne oraz prawne. O swojej działalności i crowdfundingu rozmawiamy z Olgą Ślepowrońską, prezeską organizacji. 

Opowiedz w kilku zdaniach o misji i najważniejszych projektach prowadzonych obecnie przez waszą organizację?

Na co dzień wspieramy bliskich osób z niepełnosprawnościami. Przyświeca nam myśl, że nie możemy sprawić, że niepełnosprawność przestanie istnieć, ale możemy działać tak, by żyło się z nią lepiej. Z naszych doświadczeń wynika, że choroba bliskiej osoby bywa jak wyrzucenie na inną planetę. Nagle trzeba się odnaleźć wśród zupełnie nowych wyzwań i problemów, dlatego staramy się pomóc w jak najbardziej wielowymiarowy sposób: psychologicznie, informacyjnie, wytchnieniowo. 

Realizujemy to na rozmaite sposoby m.in. prowadzimy telefon zaufania, grupy wsparcia, porady prawne, turnusy i wolontariat wytchnieniowy. Docieramy do ludzi z całej Polski. Równocześnie, od początku wojny, codziennie reagujemy na potrzeby osób z niepełnosprawnością z Ukrainy. Odpowiadamy na ich pytania na naszej infolinii oraz przydzielamy asystentów. Już niebawem otworzymy punkty recepcyjne dla osób ze specjalnymi potrzebami. Zrealizowałyśmy też ewakuację osób z niepełnosprawnościami z Odessy.

W jaki sposób utrzymujecie swoją działalność?

Do realizacji naszych działań niezbędne są pieniądze, jednak wszystko zaczęło się od wolontariatu. Udział i wygrana w programie “WzmocniONE” pomogły nam rozwinąć nasze działania na większą skalę. Oddolna inicjatywa przeobraziła się w stowarzyszenie. 

Z czasem zaczęłyśmy pisać wnioski o granty, nawiązałyśmy kilka ciekawych współprac biznesowych np. z bankiem Paribas. Przy współpracy ze sponsorami czy w systemie grantowym często trudno jest pozyskać pieniądze na tę najmniej widowiskową, a najbardziej mrówczą, koordynację. Dlatego bardzo cenimy sobie zbiórki, dzięki czemu również praca tych, którzy czuwają nad realizacją, dopinają kwestii umów, faktur itp. może być opłacana

Co crowdfunding na takim portalu jak Pomagam.pl wnosi do waszej strategii fundraisingowej?

Z jednej strony, tak jak wspomniałam, możemy opłacić osoby, bez których nie byłoby całego projektu. Z drugiej, możemy dotrzeć z informacją o naszych działaniach do szerszego grona odbiorców. Przede wszystkim bezcenne jest wsparcie promocyjne, które daje nam zespół Pomagam.pl. 


Jakie są wasze główne wyzwania w pozyskiwaniu funduszy?

Dla niektórych wsparcie opiekunów osób z niepełnosprawnością wydaje się fanaberią. O ile pomoc podopiecznym  wydaje się czymś oczywistym (co niestety często zabiera tym osobom podmiotowość i sprawia, że nie widzi się ich potencjału), o tyle potrzeby ich bliskich są trywializowane

Dobrze to było widać kilka lat temu podczas protestów matek w sejmie. Rozliczano je z pomalowanych paznokci czy wyjazdów nad morze. Prawo do odpoczynku jest prawem człowieka, ale opiekunów jakby ono nie dotyczy. Nie zgadzamy się z takim podejściem i staramy się je zmienić, zarówno w debacie publicznej, jak i w ustawodawstwie, działając m.in w inicjatywie “Nasz Rzecznik”. Dużo jednak pracy przed nami, a w związku z tym i problemów w zdobywaniu funduszy. 

Dlaczego warto wspierać waszą działalność?

Zacznę od przykrego faktu. Każdy z nas może być bliskim osoby z niepełnosprawnością. Wystarczy mieć bliskich. Jednak żeby nie było tak ponuro, dodam, że wspólnie możemy stworzyć społeczeństwo, w którym są na tyle silne sieci wsparcia, że niepełnosprawność, czy inne trudności, nie są końcem świata. 

Jak napisała jedna z naszych współpracowniczek: „Mudita jest wrażliwa, inkluzywna, feministyczna, etyczna, ekologiczna, no i przede wszystkim - radykalnie empatyczna”. Warto działać z nami dla czułego społeczeństwa, bo chyba wszyscy chcemy właśnie w takiej rzeczywistości żyć.


Nadal możesz wesprzeć zbiórkę Fundacji Pomagam.pl na wyjazdy wytchnieniowe dla mam dzieci z niepełnosprawnością!

Dorzucam się!Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij