Podatek od darowizn w 2024 r.

Katarzyna
01 lutego 2024
Czy musisz zapłacić podatek od darowizn na zbiórkę? Sprawdź jaka jest kwota wolna od podatku w 2024 r. i rozlicz się z urzędem skarbowym za 2023 r.
Czy musisz zapłacić podatek od darowizn na zbiórkę? Sprawdź jaka jest kwota wolna od podatku w 2024 r. i rozlicz się z urzędem skarbowym za 2023 r.

Podatek od darowizny dotyczy wielu osób w Polsce. W 2024 r. wciąż rośnie liczba osób wspierających osoby potrzebujące, a co za tym idzie również liczba przekazywanych darowizn! W przypadku darowizn internetowe obowiązuje ustawa o podatku od spadków i darowizn. Pamiętaj, że nawet kiedy już osiągniesz cel swojej zbiórki, na koniec roku przy rozliczeniu PIT musisz się rozliczyć również z przekazanych Ci darowizn. Sprawdź ile podatku od darowizn powinieneś zapłacić!

Z dniem 1 lipca 2023 r. weszła w życie ustawa z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1059), która określiła nowe kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn. W efekcie ustawy, kwoty wolne od podatku wzrosły kilkukrotnie. Dzięki temu obecnie istnieje możliwość otrzymania wyższych sum pieniężnych w formie darowizny, od której nie musimy odprowadzać podatku. 

Co jeśli jednak przekroczymy próg i musimy odprowadzić podatek od darowizny? Jak sprawdzić w jakiej sytuacji się znajdujemy? Na portalu Pomagam.pl czesto zdarzają się darowizny wielokrotne - można regularnie wspierać organizację, inicjatywę bądź osobę potrzebującą. Sam również możesz w ten sposób otrzymać kilkukrotnie darowiznę od tej samej osoby. Na potrzeby ustalenia, czy przekroczyłeś kwotę wolną od podatku, powinieneś zliczyć wszystkie darowizny otrzymane od tego samego darczyńcy w 2024 r. oraz w latach 2019 – 2023, czyli 5 lat wstecz.

Kiedy kwota otrzymanej przez Ciebie darowizny od jednej osoby nie przekroczyła limitu i nie trzeba jej zgłaszać do urzędu skarbowego, pamiętaj o dalszym dokumentowaniu wartości otrzymanych w poszczególnych latach darowizn. Może się okazać, że limit zostanie przekroczony np. rok później i wówczas będziesz musiał zgłosić nabycie i zapłacić podatek od wartości przekraczającej kwotę wolną.

Niektóre przekazane darowizny na portalu Pomagam.pl możesz odliczyć od podatku!

Jeśli przekazałeś darowiznę na rzecz organizacji pożytku publicznego (np. Fundacji Pomagam.pl), przy rozliczaniu PIT możesz skorzystać z odliczenia darowizny. Twoje prawo do skorzystania z ulgi jest przedstawione w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Ulga podatkowa z tytułu darowizn przysługuje Ci, jeśli przekazałeś darowiznę na:

  • cele krwiodawstwa,
  • działalność pożytku publicznego,
  • cele kultu religijnego bądź działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła,
  • a w 2023 r. również na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom wojny na terenie Ukrainy.

Przy rozliczaniu PIT odliczysz kwotę faktycznie przekazanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% twojego dochodu/przychodu.

Sprawdź, czy wartość otrzymanej przez Ciebie darowizny jest zwolniona z podatku w 2024 

Nie zawsze musisz zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego. Twoim obowiązkiem jest poinformowanie urzędu tylko w sytuacji, kiedy kwota darowizny przekroczy pewien określony limit darowizny. Przynależność do poszczególnych grup podatkowych zależy od stopnia pokrewieństwa - wyróżniamy trzy grupy:

Pierwsza grupa

To do której leży najbliższa rodzina, np.: małżonek, córka, syn  czy wnuki (tzw. zstępni), matka, ojciec i dziadkowie (tzw. wstępni), macocha, ojczym, ale też teściowie, synowa oraz zięć.

Druga grupa

Do tej grupy należy dalsza rodzina, czyli np. zstępni rodzeństwa (siostrzeniec, bratanek), rodzeństwo rodziców (np. wuj, ciotka), rodzeństwo małżonków (np. siostra męża) oraz małżonkowie rodzeństwa (np. żona brata) etc.

Trzecia grupa

Do tej grupy należą wszystkie osoby niezaliczane do grupy I oraz II a także wszystkie osoby niespokrewnione z obdarowanym.

Każda z tych grup ma przypisaną inną kwotę wolną od podatku. Zatem dla poszczególnych grup różni się to, kiedy obejmuje nas obowiązek zapłaty podatku.  Należy to zrobić, kiedy wartość darowizny przekracza: 

  • 36 120 zł – dla nabywców zaliczonych do pierwszej grupy podatkowej 
  • 27 090 zł – dla nabywców zaliczonych do drugiej grupy 
  • 5 733 zł – dla nabywców zaliczonych do trzeciej grupy

Przekaż 1,5% podatku Fundacji Pomagam.pl w 2024 roku!

W 2024 roku podatnicy mają możliwość przekazania nie 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego, ale aż 1,5 %. Zasada ta ma zastosowanie już od zeszłorocznych rozliczeń podatku PIT. Twoje 1,5% ma znaczenie, wybierz świadomie!

W trakcie rozliczenia PIT za rok 2023, możesz wybrać Fundację Pomagam.pl jako beneficjenta 1,5% swojego podatku na OPP. Wystarczy, że w zeznaniu podatkowym wpiszesz KRS Fundacji Pomagam.pl: 0000353888. Dzięki temu Twój procent podatku zostanie przekazany i wesprze ważne działania! Można to zrobić elektronicznie przez internet (np. poprzez Twój e-pit, e-pity.pl lub pitax.pl) lub fizycznie w odpowiednim urzędzie skarbowym. Jest to prosty, ale ważny gest, który ma ogromne znaczenie dla osób i organizacji w potrzebie!

Dlaczego warto wesprzeć Fundację Pomagam.pl?

Naszą misją jest budowanie kultury filantropii w Polsce oraz tworzenie społeczności, w której każdy może uzyskać pomoc w trudnych chwilach. Fundacja współpracuje z różnymi organizacjami pozarządowymi, firmami i osobami prywatnymi, dla których dobro innych jest ważne. Szybko reagujemy na pilne potrzeby, starając się jak najlepiej nieść pomoc potrzebującym. W obliczu rosnących konfliktów i podziałów społecznych, Fundacja Pomagam.pl stara się budować świadomość, że wspólna pomoc i solidarność są kluczowe w społeczeństwie.

Jak przekazać 1,5% przy zapłacie podatku?

Przekazanie 1,5% podatku dochodowego organizacji pożytku publicznego (OPP) jest możliwe dla każdego podatnika. Fundacja Pomagam.pl posiada status organizacji pożytku publicznego. Jesteśmy wymienieni w wykazie takich organizacji dostępnym na stronie Narodowego Instytutu Wolności: https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/

Rozliczając swój podatek w 2024 r. możesz wykorzystać np. usługę "Twój e-Pit" lub e-pity, i zrobić to przez internet. W odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego wystarczy wpisać nr KRS Fundacji Pomagam.pl - KRS 0000353888.

Złożenie zeznania podatkowego i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz Fundacji Pomagam.pl jest wyrazem solidarności społecznej. To działanie, które każdy podatnik może podjąć, aby wnosić swój wkład w poprawę życia tych, którzy potrzebują pomocy. Decyzja o wsparciu tej formy działalności pożytku publicznego jest jednocześnie wyrazem troski o dobro wspólne i wskazuje na odpowiedzialność każdego członka społeczeństwa.

Każdy, kto zdecyduje się na wpisanie numeru KRS 0000353888 Fundacji Pomagam.pl w swoim zeznaniu podatkowym, podejmuje prosty, ale znaczący krok. Ten numer KRS stanowi kluczowy element umożliwiający przekazanie 1,5% swojego podatku dochodowego na rzecz Fundacji. To niewielki gest, ale ma ogromne znaczenie dla organizacji działającej na rzecz osób potrzebujących pomocy.

Fundacja Pomagam.pl działa na rzecz wielu społeczności i jednostek, które borykają się z trudnościami życiowymi. Dzięki wsparciu ze strony podatników, fundacja może prowadzić różnorodne projekty, dostarczać pomoc materialną i edukacyjną, oraz wspierać osoby potrzebujące w trudnych chwilach. Wpisując numer KRS 0000353888 do swojego rozliczenia podatkowego, stajesz się częścią tej pozytywnej zmiany.

Przekazanie 1,5% podatku nie wymaga od Ciebie żadnych dodatkowych kosztów ani wysiłku. To od tego ile podatek wynosi, jest odliczane 1,5%. To sposób, aby wykorzystać swoje środki podatkowe w sposób, który przynosi realną korzyść społecznościom i jednostkom potrzebującym wsparcia. Wspólnie możemy wpłynąć na poprawę życia wielu ludzi, dlatego zachęcamy wszystkich podatników do wykorzystania tej możliwości i wsparcia Fundacji Pomagam.pl.

Wpisz KRS 0000353888 i przekaż 1,5% Fundacji Pomagam.pl w swoim rozliczeniu podatkowym. Pomóż nam zmieniać świat na lepsze!


Przekaż 1,5% podatku

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij