Wspólnota Sant'Egidio w Warszawie. Wywiad z Sylwią Uryga

Adela
21 grudnia 2021
Wspólnota Sant'Egidio w Warszawie. Wywiad z Sylwią Uryga.
Wspólnota Sant'Egidio w Warszawie. Wywiad z Sylwią Uryga.

Wspólnota chrześcijańska Sant'Egidio powstała w 1968 roku w Rzymie. W międzyczasie stała się siecią wspólnot, która do dziś jest już aktywna w 70 krajach. Braćmi i przyjaciółmi Wspólnoty są osoby starsze, bezdomne, migranci, niepełnosprawni, więźniowie, dzieci ulicy i wiele innych. 

W Warszawie Wspólnota zajmuje się głównie przygotowywaniem tzw. kolacji na ulicy, czyli rozdawaniem jedzenia ubogim. Oprócz tego tworzą miejsce Szafa Przyjaciół, w którym osoby bezdomne i ubogie mogą znaleźć dla siebie ubrania i buty.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Sylwią Urygą oraz do odwiedzenia strony zbiórki Wspólnoty: https://pomagam.pl/swieta-2021

Czym zajmuje się Wspólnota Sant'Egidio? Czy możesz nam opowiedzieć o misji organizacji?

Sylwia Uryga: Czym zajmuje się Sant'Egidio? Przyjaźnią! Staramy się być blisko osób ubogich – bezdomnych, starszych, samotnych, migrantów i uchodźców. Niesiemy wsparcie materialne, ale przede wszystkim chcemy im regularnie towarzyszyć, stopniowo zdobywać zaufanie i budować relacje, by móc później razem szukać wyjścia z różnych problemów, z jakimi się zmagają. W Warszawie wiele czasu i serca poświęcamy przede wszystkim osobom w kryzysie bezdomności – spotykamy się z nimi na tzw. kolacjach na ulicy; odwiedzamy w miejscach niemieszkalnych, w których przebywają; prowadzimy Szafę Przyjaciół z darmowymi ubraniami oraz dwa domy, w których osoby z długoletnim doświadczeniem bezdomności zaczynają nowe życie. Zorganizowaliśmy też Centrum Pomocy, w którym rozdajemy paczki z żywnością dla osób ubogich, m.in. rodzin zubożałych w wyniku pandemii COVID-19. 

Do tego dochodzi nasza długoletnia przyjaźń z mieszkańcami jednego ze stołecznych DPS-ów oraz wizyty domowe u starszych samotnych osób. Prowadzona przez nas Szkoła Pokoju pomaga w integracji dzieciom migrantów. Od dwóch lat pomagamy w wakacje uchodźcom na Lesbos. A dosłownie od paru dni w naszym Domu Nadziei gościmy rodzinę uchodźców z Afganistanu. Podobne działania Sant’Egidio prowadzi na całym świecie, a poza tym troszczy się również m.in. o sprawy pokoju, organizuje korytarze humanitarne czy duży program walki z AIDS. Wszyscy jesteśmy marzycielami. Wierzymy w bardziej solidarny, przyjazny, braterski świat. Chcemy go budować i ciągle szukamy sprzymierzeńców w realizacji w tej szaleńczej misji. Jesteśmy wspólnotą katolicką, głównym źródłem inspiracji i siły jest dla nas Ewangelia.

W jaki sposób pozyskujecie środki na swoją działalność? Kiedy wybieracie crowdfunding do zbierania funduszy?

Sylwia Uryga: Trudno pomagać z pustymi kieszeniami. Część naszego budżetu stanowią dobrowolne składki członków Wspólnoty Sant’Egidio. Ale gdy tygodniowo wspiera się kilkaset osób, to potrzeba oczywiście znacznie, znacznie więcej. Nie mamy żadnych stałych źródeł finansowania. Wszyscy jesteśmy wolontariuszami i o każdą złotówkę przeznaczoną na pomoc naszym przyjaciołom musimy się mocno starać. Zdarzają się darowizny przekazywane bezpośrednio na nasze konto. Ubiegamy się również o różne granty i dofinansowania, czy to z funduszy publicznych czy od prywatnych przedsiębiorców, bądź innych organizacji charytatywnych. Nie gardzimy też tradycyjną zbiórką do puszek. Crowdfunding wybieramy najczęściej przy organizacji różnego rodzaju wydarzeń i imprez, przeznaczonych dla naszych ubogich przyjaciół lub w nagłych sytuacjach, gdy na jakiś cel potrzeba szybkiego zastrzyku finansowego. 

Prowadzicie już kilka zbiórek na Pomagam.pl. Opowiesz nam o aktualnych projektach i dlaczego są ważne dla waszej Wspólnoty?

Sylwia Uryga: Najważniejszym i najpilniejszym dla nas obecnie projektem jest zbiórka funduszy na organizację Świąt z Ubogimi. To coroczne radosne spotkanie, podczas którego gościmy naszych ubogich przyjaciół – małą Anię i Beatę, Staszka, Tomka, panią Wiesię, Cześka i Irka i wielu, wielu innych... Jesteśmy ze sobą regularnie przez cały rok i chcemy też razem świętować 25 grudnia. Wierzymy, że nawet w reżimie sanitarnym da się okazać bliskość i czułość. W tym roku pragniemy przyjąć blisko 1000 osób. W Boże Narodzenie będzie czekał na nich kilkudniowy obiad (niestety ze względu na pandemię znów na wynos), specjalnie przygotowane gwiazdkowe prezenty, świąteczne dekoracje, łakocie, kolędy... Zbieramy pieniądze na zakup posiłków i upominków. A potrzeba niemało. Oprócz funduszy można oczywiście ofiarować również swój czas i talenty. Organizacja tak dużego wydarzenia wymaga naprawdę wielu rąk do pracy. Bez wolontariuszy Święta z Ubogimi byłyby niemożliwe. Zachęcamy, żeby się do nas przyłączyć, bo to niezwykłe doświadczenie. Naprawdę – jak napisaliśmy w haśle tegorocznych Świąt z Ubogimi – Tu rodzi się nadzieja.

Podziel się z nami dotychczasowymi efektami fundraisingu na Pomagam.pl.

Sylwia Uryga: Do tej pory na Pomagam.pl przeprowadziliśmy już 7 zbiórek, w ramach których zgromadziliśmy 152,996 złotych. Pozwoliło to nam na częściowe sfinansowanie m.in. 4 poprzednich edycji Świąt z Ubogimi, wyposażenia kuchni w lokalu w którym przygotowujemy cotygodniową „kolację na ulicy”, wsparcia żywnościowego i środków ochrony osobistej dla osób ubogich w początkach pandemii COVID-19 oraz zakupu mebli dla rodziny z Afganistanu.

Na koniec powiedz w kilku słowach dlaczego warto wspierać zbiórki Wspólnoty Sant'Egidio i czy planujecie kolejne?

Sylwia Uryga: Zawsze warto się dzielić, bo świat jest systemem naczyń połączonych. Lepszy los naszych bliższych i dalszych sąsiadów to również lepsze życie dla nas. A dodatkowo nasza pomoc naprawdę nie jest anonimowa. Każda wpłacona przez Państwa złotówka to kolacja dla Patryka, zakupy leków dla Tomka, kurtka dla pani Teresy, opał dla Pawła który mieszka na działkach, kredki dla Yousifa ze Szkoły Pokoju, prezent urodzinowy dla Ani z Domu Sióstr, znicz na grób Zenka. Dopóki jesteśmy przy ubogich, a zaręczam, że nie planujemy ich opuszczać, potrzebne będą nam kolejne środki na pomoc dla nich. Zapewne więc nie raz jeszcze będziemy zbierać fundusze za pośrednictwem Pomagam.pl. Bardzo dziękujemy za tę możliwość. Cieszymy się, że ubodzy mają tak wielu przyjaciół. I czekamy na kolejnych!


Wesprzyj Wspólnotę Sant'Egidio dołączając się do zbiórki: 

https://pomagam.pl/swieta-2021
https://pomagam.pl/dom-uchodzcy


Stwórz zbiórkę na własny cel!

Stwórz zbiórkę 


Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij