Jak nieść pomoc humanitarną ofiarom wojny w Strefie Gazy i regionie?

Agnieszka
31 października 2023
Jak nieść pomoc ofiarom konfliktu izraelsko-palestyńskiego? Sprawdź, jakie organizacje humanitarne działają na miejscu.
Jak nieść pomoc ofiarom konfliktu izraelsko-palestyńskiego? Sprawdź, jakie organizacje humanitarne działają na miejscu.

Konflikt izraelsko-palestyński trwa od wielu lat, jednak teraz eskalował na niewyobrażalną skalę. Strefa Gazy jest odcięta od świata i mówi się już nawet nie o kryzysie, a katastrofie humanitarnej. Jak zatem najefektywniej pomóc i nieść realną pomoc cywilom? Dowiedz się z naszego artykułu. 

Strefa Gazy - co to jest? 

To obszar położony na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, który graniczy z Egiptem i Izraelem. W latach 90. XX w. na mocy porozumienia palestyńsko-izraelskiego powołano Autonomię Palestyńską - pośrednią formę prawno-polityczną do momentu zawarcia pełnego porozumienia pokojowego.  

Od 2007 roku Strefa Gazy rządzona jest przez fundamentalistyczną organizację Hamas, która uznaje się za reprezentanta narodu palestyńskiego. Od tego momentu Izrael uznaje Strefę Gazy za wrogie terytorium i dochodzi do konfliktu, który trwa do dziś. Izrael nałożył blokadę powietrzną, lądową i morską, a Strefę otaczają betonowe mury i płoty z drutu kolczastego. 

Obecnie ten obszar zamieszkuje ponad 2 mln Palestyńczyków i jest jednym z najgęściej zaludnionych miejsc na Ziemi. Organizacje praw człowieka określają Strefę Gazy jako “największe na świecie więzienie na świeżym powietrzu”

Jaka jest sytuacja w Strefie Gazy?

W wyniku obecnego konfliktu Strefa Gazy jest odcięta od świata, a jej sytuacja jest tragiczna. Mówi się o katastrofie humanitarnej. Brakuje wszystkiego - wody, żywności, prądu, paliwa i zaopatrzenia. Niedobór wody osiągnął poziom krytyczny. Ludzie zmuszeni są do picia słonej i zanieczyszczonej wody. Bombardowane są również budynki publiczne takie jak szpitale czy szkoły. 

Szpitale i kliniki, które jeszcze działają, są przeciążone i ledwo funkcjonują. Brakuje leków, opatrunków i sprzętu medycznego. Lekarze operują bez znieczulenia, a nawet środków przeciwbólowych. Blokada komunikacyjna umożliwia niesienie pomocy humanitarnej z zewnątrz.  

Skoordynowane ataki Hamasu i trwające izraelskie ataki w Strefie Gazy spowodowały śmierć tysięcy osób, a liczba ofiar rośnie w zatrważającym tempie. Wciąż wiele osób jest uwięzionych pod gruzami zbombardowanych budynków.   

Śledź informacje o konflikcie izraelsko-palestyńskim tylko w rzetelnych mediach 

Media oraz media społecznościowe od kilku tygodni zalane są informacjami na temat Izraela i Palestyny. Nie zawsze są to rzetelne dane oparte na faktach, dlatego uważaj na dezinformację, fake newsy i nie podawaj dalej informacji, które mogą okazać się nieprawdziwe. 

Unikaj tabloidowych i “krzyczących” tekstów, których głównym celem jest wzbudzenie sensacji. Wybieraj rzetelne media, które publikują sprawdzone informacje, zapraszają ekspertów w tym konkretnym temacie i dzielą się pogłębionymi analizami. 

To samo dotyczy mediów społecznościowych. Wielu liderów opinii oraz zasięgowych influencerów angażuje się w aktualne wydarzenia. Podaje dalej informacje oraz dzieli się swoimi spostrzeżeniami, które nie zawsze są zweryfikowane. Pamiętaj, że nie ma osoby, która zna się na wszystkim. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat tego konfliktu, sprawdź i obserwuj profile, które specjalizują się w tematyce sytuacji międzynarodowej, polityki, konfliktów zbrojnych lub Bliskiego Wschodu. 

Jak rozpoznać fake news czy sprawdzić prawdziwość danej informacji? Obserwuj organizacje factcheckingowe np. Demagog, który przygotował analizę o Strefie Gazy oraz informuje na bieżąco o wykrytych fake newsach. 

Media, które informują o aktualnych konfliktach często również poruszają temat pomocy humanitarnej i przygotowują listy zweryfikowanych organizacji pozarządowych oraz zbiórek, którym można zaufać. 

Poszukaj organizacji humanitarnych działających w Strefie Gazy i Izraelu

W przypadku konfliktów na świecie najefektywniejszym sposobem niesienia pomocy humanitarnej jest wsparcie finansowe organizacji pozarządowych, które działają na miejscu konfliktu lub ściśle współpracują z lokalnymi organizacjami i działaczami społecznymi

To one, działając na miejscu, najlepiej znają aktualne potrzeby i problemy, z jakimi mierzą się ofiary wojny, najczęściej ludność cywilna. Dzięki temu organizacje te kupują to, co najpotrzebniejsze - żywność, leki, opatrunku, sprzęt medyczny lub pojazd do transportu zapasów. 

Mają one również największą sprawczość i szybkość działania. Potrafią reagować w czasie rzeczywistym np. w przypadku kolejnych ataków lub  wzrostu liczby ofiar. 

Jak znaleźć organizację, która niesie pomoc humanitarną na miejscu?

  • Sprawdź listy zweryfikowanych organizacji humanitarnych lub zbiórek przygotowanych przez media lub ekspertów z danej dziedziny. 
  • Śledź bieżące informacje w mediach, czasem pojawiają się wywiady i relacje “z pierwszej ręki” osób i organizacji, które działają tam na miejscu. 
  • Obserwuj kanały w mediach społecznościowych zajmujących się danym zagadnieniem, one też często udostępniają zweryfikowane zbiórki. 
  • Sprawdź portale crowdfundingowe takie jak Pomagam.pl, czy nie ma tam zbiórek na wybrany cel np. pomoc medyczną. 
  • Dowiedz się, czy najbardziej popularne, międzynarodowe organizacje nie działają na obszarach konfliktu. 
  • Sprawdź, czy organizacja pozarządowa, którą już wspierasz, nie zaangażowała się w aktualną sytuację.  

Źródło: Lekarze Bez Granic, Patients at Al Shifa hospital, autor: Mohammad Masri, 19.10.2023

Wpłać darowiznę dla wybranej organizacji i nieś pomoc humanitarną 

Gdy już wybierzesz organizację, którą chcesz wesprzeć, wejdź na prowadzoną przez nią zbiórkę i dokonaj wpłaty na dowolną kwotę. Niektóre NGO zbierają fundusze również na swoich stronach internetowych i dają możliwość wsparcia jednorazowego lub cyklicznego oraz wyboru konkretnego celu np. na leki, sprzęt medyczny lub żywność. 

Najczęściej pojawi się przycisk “Wesprzyj” lub “Wpłać teraz”, który przeniesie Cię do formularza wpłaty, poprzez który wybierzesz metodę płatności. Czasem możesz również zostawić komentarz ze słowami wsparcia lub podziękowaniem za to, co robi wybrana przez Ciebie organizacja. Możesz również zapisać się na dedykowanego newslettera, by być na bieżąco z informacjami, na co zostały przeznaczone środki. 

Wsparcie w ten sposób jest bardzo proste i trwa kilka chwil, a dzięki temu niesiesz realną pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.

Podaj dalej zbiórkę swoim bliskim i znajomym lub udostępnij ją w swoich social mediach

Oprócz wsparcia finansowego możesz również podać dalej zbiórkę, którą wsparłeś/aś. Udostępnij ją w swoich mediach społecznościowych oraz podeślij bliskim i znajomym. Zachęć ich do wsparcia, a w razie pytań, wyjaśnij, jak to działa. Daj znać, że w ten sposób można komuś pomóc w skuteczny sposób, a zbiórka jest zweryfikowana. 

W ten sposób również realnie pomagasz. Im więcej osób dowie się o prowadzonej zbiórce pieniędzy, tym więcej wpłat i większa szansa zebranie potrzebnej kwoty, by zapewnić wszystkie niezbędne środki. 

Sprawdź zbiórkę Lekarzy Bez Granic na Pomagam.pl 

Na Pomagam.pl obecnie trwa  zbiórka "Kryzys w Strefie Gazy" prowadzona przez Lekarzy Bez Granic, którzy działają na miejscu w Strefie Gazy i w regionie. Tam, gdzie tylko to możliwe, leczą rannych i udzielają pomocy. 

Pracowniczki i pracownicy Lekarzy bez Granic w Strefie Gazy opisują sytuację jako przerażającą i katastrofalną. Te szpitale i kliniki, które jeszcze działają, są przepełnione pacjentami. Dramatycznie brakuje leków i sprzętu medycznego. Personel medyczny często zmuszony jest do operowania bez odpowiedniego znieczulenia. Skala potrzeb jest ogromna i stale rośnie. Ludność w Strefie Gazy potrzebuje natychmiastowej pomocy i będzie potrzebować jej jeszcze długo. 

Na początku tego tygodnia dr Mohammed Obeid, chirurg Lekarzy bez Granic w Gazie, opisał to następująco: „Szpitale są pełne pacjentów, amputacje i operacje są przeprowadzane bez odpowiedniego znieczulenia, a kostnice są wypełnione martwymi ciałami”.

Lekarze bez Granic do tej pory sprowadzili do Egiptu 26 ton zaopatrzenia medycznego, które czeka na dostarczenie do szpitali w Strefie Gazy. Jest to jednak wciąż kropla w morzu potrzeb. Pieniądze ze zbiórki na Pomagam.pl zostaną przeznaczone na pomoc osobom pokrzywdzonym kryzysem humanitarnym w rejonie Gazy lub w krajach ościennych. Środki będą wydawane w zależności od potrzeb i dalszego rozwoju sytuacji.  Organizacja będziemy na bieżąco informować o realizowanych działaniach w regionie.

🔴 Pomóż - wpłać teraz 🔴

WESPRZYJ ZBIÓRKĘ LEKARZY BEZ GRANIC


Czym zajmują się Lekarze Bez Granic?

Od ponad 50 lat Lekarze Bez Granic niosą medyczną pomoc humanitarną osobom pokrzywdzonym na skutek klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych oraz społecznościom wykluczonym z dostępu do opieki medycznej. Organizacja kieruje się etyką lekarską oraz zasadami neutralności, bezstronności i niezależności. W 1999 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij