Zbiórka Ratujemy armatę z ORP GRYF - zdjęcie główne

Ratujemy armatę z ORP GRYF

10 506 zł  z 50 000 zł (Cel)
Wpłaciło 138 osób
Zbiórka zakończonaUdostępnij
 
Muzeum Marynarki Wojennej - awatar

Muzeum Marynarki Wojennej

Organizator zbiórki

Zdwojona armata Bofors wz. 34/36 kal. 120 mm, symbol bohaterskiej obrony wybrzeża, jeden z najcenniejszych eksponatów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, wymaga pilnej konserwacji. Armata wchodziła niegdyś w skład głównego uzbrojenia artyleryjskiego stawiacza min ORP GRYF – największego okrętu bojowego Marynarki Wojennej II RP. 

1 września 1939 r. ORP GRYF, wraz z zespołem okrętów, stoczył na wodach Zatoki Gdańskiej ciężki bój z samolotami Luftwaffe. Zginęło kilku marynarzy w tym dowódca okrętu kmdr ppor. Stefan Kwiatkowski. Armaty GRYFA walczyły później z niemieckimi niszczycielami atakującymi Hel. Udział okrętu w bohaterskiej obronie polskiego wybrzeża zakończył 3 września nalot na port helski.  

Pod koniec lat 50. ub. wieku Muzeum Marynarki Wojennej otoczyło opieką zniszczoną przez szereg czynników armatę z GRYFA. Od kilkudziesięciu lat stanowi ważny element ekspozycji plenerowej. Narażona na wpływ zmiennych warunków atmosferycznych wymaga dziś kompleksowej renowacji. Pełna realizacja opracowanego programu prac konserwatorskich, w obecnie trudnym czasie, przekracza jednak możliwości budżetu Muzeum.

Zbliża się 85. rocznica wyprodukowania armaty dla ORP GRYF, dlatego zwracamy się do wszystkich miłośników Marynarki Wojennej o wsparcie programu renowacji bohatera polskiej historii.  

Szerzej o losach armaty, samego okrętu, także planowanych działaniach konserwatorskich informować będziemy na stronie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. 

Odpowiemy na Państwa wszystkie pytania, które prosimy kierować do Renaty Stubińskiej, specjalisty ds.marketingu , e-mail: [email protected]

Dziękujemy za wsparcie!


 


Komentarze


 • U.S. Army Captain Stefan Tomczynski, Retired - awatar

  U.S. Army Captain Stefan Tomczynski, Retired

  18.01.2021
  18.01.2021

  Mój ojciec Witold Tomczyński służył na tym okręcie. Po zatopieniu w patrolach na Helu, potem w stallagu Sandbostel koło Hamburga. Mój syn Adam swojemu synowi nadał imię Griffin. Jeździ po Chicago samochodem z tablicą rejestracyjną - ORP GRYF. Udało mi się syna wychować na Starażnika Pamięci Rodzinnej. Jestem dumny z niego. Sam jestem emerytowanym kapitanem U.S. Army.

  • Muzeum Marynarki Wojennej - awatar

   Muzeum Marynarki Wojennej - Organizator zbiórki

   19.01.2021
   19.01.2021

   Szanowny Panie, bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie i za podzielenie się swoją historią. Jesteśmy dumni, że cząstka polskiej historii jest stale obecna w Chicago i , że Pan i Pana rodzina kultywuje patriotyzm do Polski i podtrzymuje historię polskiego okrętu ORP Gryf. Bardzo serdecznie za wszystko dziękujemy :) Przy okazji, ponieważ sama prowadzę poszukiwania rodzinne z ORP Gryf, chciałabym się Pana o coś zapytać. Czy mógłby Pan do mnie napisać na mój email: [email protected]? pozdrawiam Renata Stubińska

 • ANDREW SZYSZLAK - awatar

  ANDREW SZYSZLAK

  06.10.2020
  06.10.2020

  O.R.P Gryf, the ship on which my Grandfather Rudolf was Petty Officer in charge of the engine room, September 1939. After she sank, he then assisted in taking the guns off her and took part in the battle of Hel till October 2nd. I was to be able to touch this cannon when I visited Hel in 2007. My never ending respect to the brave men of the Polish Navy.

  • Muzeum Marynarki Wojennej - awatar

   Muzeum Marynarki Wojennej - Organizator zbiórki

   07.10.2020
   07.10.2020

   Dear Mr. Szyszlak, thank you very much for the financial support of our project of saving the monument from ORP Gryf. You have a very beautiful story related to this ship, we are very pleased to hear it and thank you for sharing it with us. We cordially invite you to visit our museum where you will be able to "touch" the cannon again and experience a moment close to your heart, related to your grandfather's person. Do you have any souvenirs or photos related to ORP Gryf left by your grandfather? If you could send us photo of your grandpa, we could check , if we have other photos of him in our collections.Thank you one more time and we cordially invite you. Renata Stubińska

 • Hanna i Jan Szerszeń z Rodziną - awatar

  Hanna i Jan Szerszeń z Rodziną

  14.09.2020
  14.09.2020

  Pozdrawiamy!!

  • Muzeum Marynarki Wojennej - awatar

   Muzeum Marynarki Wojennej - Organizator zbiórki

   14.09.2020
   14.09.2020

   Dziękujemy serdecznie i również cieplutko pozdrawiamy :) Renata Stubińska

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  04.09.2020
  04.09.2020

  Mam nadzieje, ze zbierzecie potrzebna kwote, dziekujemy za dbanie o nasza historie❤️🇵🇱

  • Muzeum Marynarki Wojennej - awatar

   Muzeum Marynarki Wojennej - Organizator zbiórki

   04.09.2020
   04.09.2020

   Dziękujemy serdecznie :) Ludzi nie byłoby bez historii a historii bez ludzi takich jak Państwo, którzy pomagają ją utrwalać swoją hojnością :) pozdrawiam Renata Stubińska

 • Adam Tomczynski - awatar

  Adam Tomczynski

  09.06.2020
  09.06.2020

  Powodzenia. Mam nadzieje ze kiedys bede mogl odwiedzic muzeum wraz z moim synem Griffin'em.

  • Muzeum Marynarki Wojennej - awatar

   Muzeum Marynarki Wojennej - Organizator zbiórki

   09.06.2020
   09.06.2020

   Dzień dobry :) dziękujemy bardzo za wpłatę. Oczywiście, zapraszamy. Muzeum jest już otwarte , z tym, ze z ograniczeniami ale może wkrótce ruszymy pełną parą :) Zapraszamy serdecznie. pozdrawiam, Renata Stubińska

10 506 zł  z 50 000 zł (Cel)
Wpłaciło 138 osób
Zbiórka zakończonaUdostępnij
 
Muzeum Marynarki Wojennej - awatar

Muzeum Marynarki Wojennej

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 138

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
U.S. Army Captain Stefan Tomczynski, Retired - awatar
U.S. Army Captain Stefan Tomczynski, Retired
200
Małgorzata Leśniowska - awatar
Małgorzata Leśniowska
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Zbigniew Klimkiewicz - awatar
Zbigniew Klimkiewicz
50
Jarosław Kwiatkowski - awatar
Jarosław Kwiatkowski
10
Karol - awatar
Karol
50
Michał Strzelecki - awatar
Michał Strzelecki
50
Szymon - awatar
Szymon
20
Maciek Małagocki - awatar
Maciek Małagocki
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij