Opis choroby i stanu Pawła Wiśniewskiego
Paweł Wiśniewski urodził się jako wcześniak 7 sierpnia 2006 roku w 32 tygodniu ciąży. Został oceniony na 7 p. Apgar z masą ciała 1700 g. po porodzie rozpoznano u niego zaburzenia oddychania, krwawienie OUN drugiego stopnia obustronne, leukomację okołoporodową oraz niedokrwistość wcześniaczą. Prowadzono obserwację w kierunku infekcji wrodzonej. Od początku rozwój psychomotoryczny opóźniony. Wdrożono wówczas intensywną rehabilitację metodą Vojty, uzyskując poprawę stanu neurologicznego. U wcześniaka pojawił się odruch ssania. Dziecko wymagało wnikliwej obserwacji neurologicznej i dalszej rehabilitacji ruchowej. Chłopiec jest upośledzony umysłowo w stopniu głębokim, ma rozpoznane mózgowe porażenie dziecięce z powodu niedowładu czterokończynowego. Paweł w wieku 6 lat przeszedł operację ortopedyczną z powodu przykurczy zgięciowych obu kończyn dolnych i porażennego zwichnięcia stawu biodrowego lewego.
W 2013 roku został przyjęty do szpitala w Dziekanowie Leśnym w celu diagnostyki w kierunku padaczki. Często występowały u niego napady, które objawiały się usztywnieniem całego ciała, ślinotokiem, bladością, zwrotem gałek ocznych w prawo i bezdechem. Po takich incydentach chłopiec stawał się bardziej nerwowy, reagował strachem na wszelkie bodźce. Od 5 lat utrzymywane jest przewlekłe leczenie przeciwpadaczkowe.
Pozostaje także pod opieką okulistyczną z powodu wady wzroku, ortopedyczną z powodu przykurczów w stawach kolanowych i biodrowych oraz laryngologiczną z powodu nawracających infekcji dróg oddechowych.
Paweł jest bardzo pogodnym chłopcem, lubi słuchać dźwięków mowy, uwielbia muzykę oraz towarzystwo. Lubi jak wokół niego coś się dzieje. Dysponuje wrodzoną zdolnością rozróżniania dźwięków i kontrastów, które pojawiają się w mowie. Uspokaja się pod wpływem muzyki.
Chłopiec nie mówi. Dźwięki, którymi się posługuje to kwilenie, płacz, pomrukiwanie oraz różne inne odgłosy służące mu do sygnalizowania różnych form niezadowolenia lub ogólnego stanu dyskomfortu. Chłopiec porusza ciałem, głową i oczyma, słysząc głos lub śpiew. Potrafi skupić wzrok na twarzy opiekuna, spogląda na tę osobę, uspokaja się, słysząc dźwięk głosu. Jest zdolny do wykonywania ruchów mięśni twarzy, wyrażając tym samym swoje emocje. Kiedy oddziałują bolesne i niespodziewane bodźce, występują u niego zmiany fizjologiczne – łzy, spięcie, reaguje także zmiana mimiki twarzy. Uspokaja się, widząc przyjazną twarz i słysząc znajomy, spokojny ton głosu. Uśmiecha się, gdy do niego mówimy lub dotykamy. Gdy udaje mu się zwrócić uwagę opiekuna, jego twarz rozjaśnia się – denerwuje się gdy nie osiągnie celu. Odpowiada uśmiechem na uśmiech. Okazuje niezadowolenie lub płacze, gdy odchodzimy od niego. Bardzo często się śmieje. Można powiedzieć nawet, że występują u niego napady śmiechu.
Odwraca głowę w kierunku osoby, która do niego mówi. Jest bardzo ożywiony podczas zabaw. Pojawia się głośny śmiech oraz inne objawy zadowolenia.
Pawełek bardzo lubi towarzystwo innych osób. Czuje się bezpiecznie, jeśli ktoś bliski jest w pobliżu. Pozytywnie reaguje na dotyk.
Pawełek ma bardzo szczupłą budowę ciała, obecnie waży 17,5 kilograma.
Chłopiec wymaga stałej opieki osoby dorosłej zarówno w procesie jego leczenia, rehabilitacji, jak i edukacji.
Jego samodzielność jest bardzo ograniczona. Spokojnie, wolno porusza głową z lewej do prawej, ssie i połyka pokarm. Chłopiec karmiony jest łyżeczką, pokarm musi mieć konsystencję płynną.
Najczęstszą pozycją Pawełka jest siad bierny w wózku oraz leżenie. Brak ruchów czynnych w kończynach i tułowiu, zaniki mięśniowe oraz znaczne przykurcze kończyn dolnych i górnych, nie przekręca się na brzuch. Paweł objęty jest opieką medyczną jak również rehabilitacyjną, ale jest to kropla w morzu potrzeb.
Jego egzystencja wymaga wielu specjalistycznych sprzętów i Pomo dydaktycznych, gdyż właściwy i trafny dobór pomocy szczególnie w przypadku pracy z dzieckiem upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim, może w istotny sposób wpłynąć na wynik prowadzonej terapii.
Celem zbiórki dla Pawła Wiśniewskiego jest likwidacja barier architektonicznych progów likwidacja schodów w pomieszczeniach a także dostosowanie łazienki do potrzeb osoby z niepełnosprawnością co pomoże w codziennej pielęgnacji chłopca z niedowładem czterokończynowym Paweł Wiśniewski to 13 letni chłopak zmagając się z niepełnosprawnością od urodzenia więcej informacji na temat Pawła Dowiecie się od organizatora zbiórki koszt wstępny to 20.000 zł
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Załóż darmową zbiórkę pieniędzy dla siebie, swoich bliskich lub potrzebujących!
Wpłata nie jest możliwa po końcu zbiórki.
Zrób jeszcze jeden mały krok.
Nawet 1 zł może pomóc!