Zbiórka Dam znak na Wel - zdjęcie główne

Dam znak na Wel

1 790 zł  z 5 500 zł (Cel)
Wpłaciło 28 osób

Kilka lat temu oznakowaliśmy szlak kajakowy rzeki Wel. Nadszedł czas na jego remont. 

Rzeka Wel to jeden z najbardziej zróżnicowanych szlaków kajakarskich w Polsce. Zarówno mniej doświadczony kajakarz, jak i miłośnik górskich spływów znajdzie odpowiedni odcinek dla siebie. Dopływ Drwęcy leniwie meandruje wśród łąk i lasów, by w momencie zmienić się w bystry potok usiany kamieniami. Rzeka przepływa przez 10 jezior. Po drodze mija progi młynów, stawy czy odcinki zwałkowe. Wielkim walorem jest naturalny charakter rzeki, który w środkowym odcinku objęty jest ochroną przez Welski Park Krajobrazowy. Pluszcz, pliszka górska czy zimorodek to tylko niewielka część bogactwa awifauny Wlu. Różnorodność jest wielkim walorem krajoznawczym, ale też wyzwaniem dla turystów, zwłaszcza tych mniej doświadczonych.

Szlak oznakowany – szlak bezpieczny

Jako Fundacja Wybudowania przy współpracy z Welskim Parkiem Krajobrazowym postanowiliśmy oznakować szlak kajakowy rzeką Wel od Szczuplin do ujścia do Drwęcy w Bratianie. W latach 2018 – 2020 postawiliśmy nad brzegami Wlu łącznie 58 tablic informacyjnych dla kajakarzy. Znaki przygotowane zgodnie z księgą znakarską PTTK Warmii i Mazur podają kilometraż, informują o przenoskach kajaków, obszarach chronionych czy przeszkodach. Duże tablice z planami sytuacyjnymi jezior znajdują się u ujść rzeki do jezior: Rumian (dwie tablice), Zarybinek, Tarczyńskie, Grądy, Zakrocz, Lidzbarskie oraz przed młynem w Lorkach. 

Dodatkowo zrealizowaliśmy podwójny trap do wyciągania i wodowania kajaków oraz ślizg do ich transportu w miejscowości Kaczek. Infrastruktura powstała dzięki wsparciu gmin Rybno, Grodziczno, Nowe Miasto Lubawskie, Lidzbark, powiatu działdowskiego i Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Lubawska”.

Tablice cieszą się dużym uznaniem w środowisku wodniaków i stanowią formę promocji turystyki kajakowej. Pozwalają na orientację w terenie. Wielkim ułatwieniem są schematy przepłynięcia przez jeziora. Wskazują one kierunek do wypływu i pozwalają uniknąć wielogodzinnych poszukiwań i krążenia po jeziorach. Skończyły się wypadki na niespodziewanych progach wodnych, zwłaszcza przed przełomem rzeki w Chełstach. Turyści przestali wpływać na zdradliwe Jezioro Fabryczne za rozwidleniem w Lorkach. Dodatkowo znaki są wizytówką okolicznych wsi i całego regionu ziemi lubawskiej.


Nadszedł czas na odświeżenie!

O ile same tablice z materiału kompozytowego są trwałe i wytrzymałe, to drewniane konstrukcje stelaży szybko niszczeją i wymagają odświeżenia. Swoje robi podmokły teren nad Wlem. Niestety zdarzają się uszkodzenia spowodowane ręką ludzką. Największych zniszczeń doznały trapy w Kaczku, które są umiejscowione częściowo w wodzie. 

Chcielibyśmy, żeby wykonana przez nas praca na rzecz turystyki kajakowej w regionie nie poszła na marne. Nie posiadamy środków na renowację oznakowania i utrzymanie infrastruktury w odpowiednim stanie technicznym. Dlatego postanowiliśmy odezwać się do każdego, kto ma na sercu rozwój turystyki kajakowej w Polsce. 


Co chcemy zrobić?

Zbieramy na konserwację oznaczenia szlaku kajakowego rzeką Wel, remont tablic oraz trapu. Potrzebujemy środków na drewno, impregnaty i robociznę. Wszystkie tablice zostaną odmalowane, a uszkodzone elementy zostaną wymienione. Planujemy remont w okresie wiosennym, przed nowym sezonem kajakowym i rozwojem roślinności ograniczającej dostęp. I tak do części znaków trzeba dopłynąć łódką :) :)


Jeśli chcecie pomóc: zapraszamy! Mamy dla Was drobne upominki.

Wpłata 100 zł – każdy Darczyńca, który wpłaci min. 100 złotych otrzyma od nas paczkę z gadżetami fundacyjnymi.

Wpłata 500 zł – za taką bajeczną wpłatę obiecujemy zabrać Darczyńcę wraz z osobą towarzyszącą na jednodniowy spływ kajakowy rzeką Wel!

Kochasz delikatny zapach mułu? Wiesz, że eskimoska to nie mieszkanka Grenlandii, a obrót w kajaku? To zbiórka dla Ciebie! Przyda się każda złotówka.

Bobry, pluszcze, pstrągi i kajakarze znad Wlu z góry dziękują zawsparcie.

Za to jeśli nie wpłacicie ani złotówki, zróbcie jedno: popłyńcie kajakami po rzece Wel. Złapanie wodniackiego bakcyla jest zupełnie darmowe.

O nas

Fundacja Wybudowania to organizacja pozarządowa działająca od 2014 roku w regionie ziemi lubawskiej. Pracujemy przede wszystkim w okolicy Nowego Miasta Lubawskiego, Lubawy i Lidzbarka, na pograniczu województw warmińsko – mazurskiego i kujawsko – pomorskiego.

Od dziesięciu lat organizujemy festiwal sztuki i krajobrazu w Nowym Mieście Lub. Od pięciu lat w każde wakacje zapraszamy wolontariuszy na cykliczny obóz, gdzie porządkujemy nieczynne cmentarze ewangelickie, dokumentujemy architekturę wiejską i zbieramy wywiady z najstarszymi mieszkańcami wsi. Prowadzimy warsztaty i wycieczki krajoznawcze w regionie. Do tego piszemy teksty historyczne, konsultujemy dokumenty związane z planowaniem przestrzennym i wiele więcej. Od niedawna przygotowujemy także projekty infrastruktury turystycznej takie jak oznakowania szlaków kajakowych czy rowerowych. 

Mieszkamy w Lipowcu niedaleko Nowego Miasta Lubawskiego. Zapraszamy do kontaktu: facebook.com/wybudowania

Aktualizacje


  • FUNDACJA INICJATYW KRAJOBRAZOWYCH "WYBUDOWANIA" - awatar

    FUNDACJA INICJATYW KRAJOBRAZOWYCH "WYBUDOWANIA"

    15.03.2022
    15.03.2022

    Dziękujemy za wsparcie i pozdrawiamy!

1 790 zł  z 5 500 zł (Cel)
Wpłaciło 28 osób

Wpłaty: 28

Tomek - awatar
Tomek
10
Katarzyna - awatar
Katarzyna
50
Bartosz Szymczyk - awatar
Bartosz Szymczyk
20
Anna Gralewska - awatar
Anna Gralewska
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
34
Basia - awatar
Basia
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
J. Sto - awatar
J. Sto
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij