Takie pytanie stawia sobie każdego dnia mama Natalki i Adama.
Jeszcze ma siłę, żeby przesadzić Natalię z łóżka na wózek, jeszcze może sprostać, żeby ten wózek pchać przez zaspy, czy piach. Jednak jest jej coraz ciężej, a wysiłki trzeba dzielić pomiędzy dwójkę chorych dzieci.
Natalka jest jak laleczka. Można jej czesać włoski, kąpać, karmić, sadzać przy stole, albo układać do snu. Z trudem, ale mówi "mama".
Jednak nie jest lalką. To żywy człowiek, tylko bardzo ciężko pokrzywdzony przez los.
To nie zabawa, kiedy trzeba ją przewinąć, odwrócić z boku na bok, żeby nie było odleżyn, albo razem z wózkiem znieść z trzeciego piętra.
Od urodzenia wiadomo było, że dziewczynka oprócz miłości i ciepła będzie potrzebowała stałej pomocy, bowiem przyszła na świat z czterokończynowym porażeniem mózgowym. Natalka nie mówi, nie chodzi, nie utrzyma w ręku kubeczka kakao, nie kontroluje odruchów fizjologicznych.
To nie koniec nieszczęścia. Dopełniają go wodogłowie i astma.
Oprócz codziennej pielęgnacji Natalka wymaga regularnego podawania leków i intensywnej rehabilitacji. Bez tego ma problemy z oddychaniem, a przykurcze jej mięśni pogłębiają się.
Ale zarówno leki, jak i specjalistyczne ćwiczenia kosztują.
Starszy brat obroni przed łobuzami, przegania narzeczonych, można z nim iść na tańce i pożyczy rower. Ale nie Adam.
Zmiany w obrębie pracy mózgu Adama na każdym kroku powodują problemy: wpływają na koordynację wzrokowo-ruchową i rozumienie zachowań społecznych, a nawet ograniczenie rozwoju intelektualnego. Trudno mu się skoncentrować, bywa uparty i nadpobudliwy.
W języku lekarzy określa się jego schorzenia jako hiperkinetyczne zaburzenia zachowania, moczówkę prostą oraz nadczynność tarczycy. Oznacza to, że nastolatek „nie potrafi się zachować”, nadal się moczy i wymaga przyjmowania leków pobudzających wzrost.
Nie pomaga to Adamowi w kontaktach z rówieśnikami. Koledzy nie rozumieją jego problemów zdrowotnych i bywają wobec niego okrutni. W swoim środowisku chłopiec bywa osamotniony.
Częściowo w zażegnaniu dolegliwości pomagają Adamowi leki, zajęcia relaksacyjne, trening umiejętności społecznych, terapia psychologiczna - wszystko to tylko w części refundowane przez NFZ.
... tak trudno je zrealizować.
W miasteczku, z którego pochodzi rodzeństwo jest ograniczony dostęp do pełnego zakresu rehabilitacji. Do tego z budżetu na rzecz zdrowia można opłacić tylko określoną pulę zabiegów. Również przyjmowane przez rodzeństwo leki nie są w pełni refundowane.
Dla samotnej matki utrzymanie dwójki niepełnosprawnych dzieci, zrealizowanie cyklicznych opłat mieszkaniowych, wydatki na jedzenie, zakup medykamentów i środków higieny jest nie lada wyzwaniem.
Zarówno Natalka, jak i Adam powinni podlegać intensywnej terapii. Cała rodzina marzy o tym, aby móc wyjechać na turnus rehabilitacyjny, ale jego cena jest dla domowników niewyobrażalna - potrzeba aż 10 200. złotych.
Mamy nadzieję, że nie zostaniesz obojętny.
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Wpłata nie jest możliwa po końcu zbiórki.
Zrób jeszcze jeden mały krok.
Nawet 1 zł może pomóc!
M.
Trzymam kciuki, żeby się udało ☺
Moni
Bóg z Wami!
Artur
Warto pomagać innym, ponieważ nie wiemy kiedy sami będziemy w potrzebie.
Miki
pomagajmy walczyć...