Zbiórka Ocal Siwego. - zdjęcie główne

Ocal Siwego.

3 437 zł  z 5 500 zł (Cel)
Wpłaciło 80 osób
Zbiórka zakończonaUdostępnij
 

Siwy koń, jakich tysiące, może miliony. Historia wcale nie nie  niezwykła, pewnie już takie słyszeliście. Wieś, na którą wtacza się  nasze auto z łoskotem kół przyczepy - jak ze starego filmu. Małe,  zapomniane chaty rozsiane przy drewnianych, porośniętych mchem płotach.  Na powitanie wychodzi nam starszy człowiek. Jak sam o sobie mówi, że już  jedną nogą po drugiej stronie nieboskłonu. Zadzwoniła żona, on sam  machnął ręką - wszak mu wszystko jedno. Kupił tego konia dla wnuków, ale  one nie bywają od lat. A koń stoi i czeka. Bo starszy Pan ciągle liczy,  że wnuki przyjadą. Odliczał jedne święta, drugie, trzecie wystając przy  swoim drewnianym okienku. "Ale dziś są inne atrakcje i inne życie,  starzy ludzie już nie są atrakcją, ani dom na wsi, ja żem wnuków już 4  lata nie widział, Pani, pora oddać Siwego" - opowiada i prowadzi nas do  niewielkiej stodoły.

Koń prawie zupełnie wysiwiał przez te lata - bo z tymi siwymi tak  jest. Starszy Pan sił nie ma złudzeń, że konisko kogoś ucieszy. Pamięta  tylko, że kilka lat temu wnuki o koniu marzyły - to zebrał z kilku  emerytur, coś sprzedał, i kupił. Sportowego. Trochę chudego, ale mówili,  że sportowy jak się patrzy, to przecież wnuki dumne będą i dziadków  częściej odwiedzą. A on nauczy ich obchodzenia się z koniem, wszak na wsi wychowany przy koniach od dziada pradziada.

"Pani, wyjścia nie mam. Ręce już tej siły nie mają, żona chodzić nie  może, a konisko się postarzał, trochę kuleje to i tylko handlarze ze wsi obok zainteresowani. Mi obojętne, ja też zaraz na drugą stronę, jak Siwek by poszedł, jemu to obojętne przecież, to tylko koń" klepie, wcale  nie bezdusznie, siwego potężnego wałacha upiętego na łańcuch. 

Gdybyśmy mogli zapytać Siwego, czy mu obojętne iść na rzeź czy dożyć swych dni i zamknąć pewnego dnia oczy wraz z ostatnim, spokojnym  oddechem - mniemam, patrząc w te wielkie czarne ślepia, że wybrałby to  drugie. Zadatkujemy Siwka 200 zł, obiecujemy resztę dostarczyć do końca roku, 31 grudnia. Potrzeba 3300 zł.

Wyjeżdżamy za bramę, małe zapomniane domy toną w wieczornej mgle,  widzimy jeszcze przez chwilę sylwetkę staruszka, który opiera się o płot  i zapewne wypatruje ukochanych wnuków, dla których kilka lat temu  przywiózł na tę wieś Siwego. Nasuwa nam się refleksja o pędzącym  świecie, w którym zapominamy co jest ważne, nie mamy czasu kochać, a na  wszystko jest już zbyt późno. Ale jedyne co możemy zrobić dobrego, to  wykupić konia - nie sprawimy, że świat się zmieni, a ktoś zauważy  starego człowieka wystającego przy zmurszałym płocie. Ale wiemy, że u  nas Siwy zamknie oczy pewnego dnia wraz z ostatnim, spokojnym oddechem -  kolejny niechciany, zapomniany prezent, który akurat miał więcej  szczęścia niż inne.

Prosimy, wesprzyj Siwego. 

Potrzebne są środki na wykup (3300 zł), na transport do ośrodka fundacji pod Legnicą (ok 900 zł), na profilaktykę i diagnostykę weterynaryjną. Na RTG nóg i leczenie kulawizny. 

Aktualizacje


 • Fundacja Centaurus - awatar

  Fundacja Centaurus

  15.04.2020
  15.04.2020

  Kochani ❤ ostatnie dni owocowały w pomoc od Was. Dziękujemy! Czekamy, aż słońce powróci. 🌞 Prosimy, pamiętajcie o azylu, to dzięki Wam w ogóle ciągle tu jesteśmy. 🌺 Bez Was nie pójdziemy dalej! Bardzo potrzebujemy Waszej pomocy. Dla tych zwierząt liczy się dziś każdy grosz. Pomóż, jeśli możesz: https://pomagam.pl/centaurus

  Zdjęcie aktualizacji 47 782

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  27.03.2020
  27.03.2020

  Wpłacajcie! Chociaż po parę złotych. Ziarno do ziarna... Zwierzęta muszą coś jeść!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  28.12.2016
  28.12.2016

  Hmm, niestety ale nie podoba mi się pobieranie aż 5%, po drugie nie podoba mi się że info pojawia się w chwili dokonywania płatności. Powiem szczerze, wpłaciłam grosik, ale czuje się zdezorientowana i lekko oszukana pobrana dodatkową opłatą. :(

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  28.12.2016
  28.12.2016

  Powodzenia Siwy!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  27.12.2016
  27.12.2016

  Siwy, będzie dobrze.

 • Ania - awatar

  Ania

  26.12.2016
  26.12.2016

  Zdrówka, Siwy :)

3 437 zł  z 5 500 zł (Cel)
Wpłaciło 80 osób
Zbiórka zakończonaUdostępnij
 

Wpłaty: 80

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Baśka - awatar
Baśka
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Bożena świderska Apteka - awatar
Bożena świderska Apteka
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij