Zbiórka Pomóż zatrzymać likwidację grobu - zdjęcie główne

Pomóż zatrzymać likwidację grobu

860 zł  z 1 050 zł (Cel)
Wpłaciło 37 osób
Mateusz Więcek - awatar

Mateusz Więcek

Organizator zbiórki

Cześć, jestem Mateusz. Od pewnego czasu interesuję się genealogią i historią rodziny. Niedawno usłyszałem o smutnej sytuacji związanej z moimi bliskimi. Postanowiłem, że tak tego nie zostawię. 

Moja Ciocia Marianna Zajchowska wraz z mężem Bronisławem wyjechała z Podkarpacia (skąd pochodzę) do pracy w Gdyni. Tam założyła rodzinę i zamieszkała na stałe. Zmarła w grudniu 1992 roku, 32 lata po śmierci męża. Mieli jednego syna, który po stracie rodziny nie potrafił poradzić sobie z trudami dorosłego życia i trafił do Ośrodka Opieki Społecznej. Ma dobre warunki bytowe, lecz nie ma żadnych dochodów, bo wszystko, co jest mu potrzebne, zapewnia ośrodek.

 Grób jego rodziców w roku 2000 wymagał przedłużenia opłaty za miejsce na cmentarzu w wysokości 880 złotych. Syn nie zapłacił, ponieważ nie miał takich środków. Po 17 latach kwota wynosi 1050 złotych i jest przeznaczona na okres 2000-2020r. Gdy należności nie wpłyną, miejsce spoczynku moich i jego bliskich zostanie zlikwidowane zgodnie z ustawą z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Moi rodzice łożą na wykształcenie mnie i mojego brata, dziadkowie muszą kupować leki, a ja chcę po prostu pomóc mojemu bliskiemu, który odwiedza grób i o niego dba. Napisałem pismo do Departamentu Spraw Obywatelskich kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prośbą o umorzenie opłaty. Ci wysłali prośbę do Prezydenta Miasta Gdyni, lecz decyzja nie została rozpatrzona pozytywnie. Jeśli chcę, by grób przetrwał, muszę wnieść opłatę. 

Sprawa ta jest dla mojej rodziny niezwykle trudna. Dla syna zdecydowanie gorsza- może w najbliższej przyszłości stracić jedyne miejsce pamięci związane z bliskimi, bo przecież domu rodzinnego już nie ma. To smutne, że szanujemy pamięć wielkich Polaków poprzez ekshumacje i uroczyste pogrzeby, a zwykłym ludziom dajemy w grobie tylko kilka (darmowych) lat na spoczynek. 

Jeśli jesteś człowiekiem dobrej woli i chcesz mi pomóc, będę Ci niezwykle wdzięczny.


Fotografia pierwsza przedstawia Mariannę i Bronisława w dniu ślubu w 1945 roku na Podkarpaciu. Druga zaś, to stan grobu na dzień 12 grudnia 2016 roku.Fotografie poniżej przedstawiają niegodnie rozrzucone części nagrobków. Zrobiłem je w grudniu 2016 roku w drodze na cmentarz w Gdyni. Czy to z mogił zlikwidowanych? Nie mam pojęcia. Ale nie chciałbym kiedyś widzieć kawałka grobu lub tabliczki nagrobnej, jako utwardzenie pobocza. Te widoki przerażają…

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


 • Małgorzata Krężałek-Zborowska - awatar

  Małgorzata Krężałek-Zborowska

  27.03.2017
  27.03.2017

  Mateusz powodzenia w zbiórce życzę, ja przelałam

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  23.03.2017
  23.03.2017

  Poszło☺

 • Matejto - awatar

  Matejto

  23.03.2017
  23.03.2017

  Szczęść Boże!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  21.03.2017
  21.03.2017

  Powodzenia!

860 zł  z 1 050 zł (Cel)
Wpłaciło 37 osób
Mateusz Więcek - awatar

Mateusz Więcek

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 37

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
40
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Zosia Kiełbasa - awatar
Zosia Kiełbasa
10
Małgorzata Krężałek-Zborowska - awatar
Małgorzata Krężałek-Zborowska
15
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
5
Kamila - awatar
Kamila
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij