Zbiórka Gustaw prosi o pomoc. - zdjęcie główne

Gustaw prosi o pomoc.

4 885 zł  z 6 000 zł (Cel)
Wpłaciło 140 osób
Zbiórka zakończonaUdostępnij
 

Jonathan Carrol powiedział w „Czarnym Koktajlu”, że nasze życie to tylko seria uderzeń serca, z których każde może być ostatnim. Nie istnieje ani sprawiedliwość, ani logiczny, zrozumiały plan.

Gustaw całe życie spędził na łańcuchu. Był ogierem rozpłodowym w pobliskiej wsi. Dzielił los takich jak on. Pracował przy wozie. Trochę w lesie. Potem nadeszła starość, niedołężność. A wraz z nadjechała charkocząc ciężarówka handlarza. Ten dzień przyniósł wyrok - rzeźnia. Nie ma starych zasług. Nie liczy się nic co było. Jakbyś się nie starał bracie - pozostaniesz tylko zwierzęciem. I nic Ci nie pomoże - żyłeś, skazany więc jesteś na śmierć. Bo starość nie jest sprawiedliwa, a litość jest nieekonomiczna..

Gustaw nie czytał "Czarnego Koktajlu" J. Carrola. Nie wiedział, że w ludzkim świecie jego prawa nie istnieją i sprawiedliwość go nie dotyczy. Poświęcił człowiekowi życie,  a ten bez namysłu wydał go na śmierć. Bo starość się nikomu nie opłaca..

Został wykupiony od handlarza w 2011 roku. I miało być dobrze, a wyszło jak zwykle. Koń okazał się bardzo chory. Było długie leczenie mięśniochwatu w klinice, operacja kolki. Złamana żuchwa. Mieszkał w szpitalu dla koni przez kilka miesięcy. Potem była jeszcze kastracja w pełnej narkozie i długa socjalizacja w prywatnej stajni, bo koń jak odzyskał siły, okazał się agresywny. Pochłonął w pierwszy roku po wykupie, krocie. Być może ktoś powie, że to pozbawione sensu, że nie warto inwestować w starego konia, dla którego meta bliżej niż dalej. Ale Gustawa spotkało to, co może spotkać każdego z nas. Starość, niedołężność, kalectwo - w kontraście z ekonomią. Być może dla kogoś Gustaw jest wart mniej niż zero, my zawalczyliśmy o niego. Było warto.

Od tego czasu wiedzie spokojne życie na fundacyjnym folwarku. Dogaduje się z końmi, dogaduje się z ludźmi, choć jak to koń, zdecydowanie woli towarzystwo swoich braci. 

Niestety wszyscy mamy to do siebie, że z każdym dniem się starzejemy. Koni też to nie omija. Gustaw nie był młody już w momencie wykupu, a dziś ma 5 lat więcej i kolejny raz potrzebuje pomocy. Koń coraz gorzej chodzi, najpewniej ma zmiany w stawach będące wynikiem nadmiernych obciążeń, no i wieku. 

Potrzebne są dla Gustawa środki na diagnostykę, w tym RTG. Potrzebuje również kontroli i korekcji uzębienia, ponieważ wypadają mu przy jedzeniu, zwinięte kule siana z pyska, co oznacza, że koń ma problem z gryzieniem. Zaczyna chudnąć, i jeśli nie zostanie teraz podjęte działanie, szybko będzie niknął w oczach. Nie chcemy na to pozwolić. 

Starość wymaga wyjątkowej troski i opieki. A Gustaw jest stary. 

Gustaw jest częściowo otoczony wirtualną opieką, ale nadal dużo mu brakuje. Niech teraz los się do niego uśmiechnie. Zbieramy też utrzymanie staruszka.

Prosimy, pomóżcie.


Aktualizacja 2018

Pełna diagnostyka Gutkowa przyniosła bardzo smutne nowiny. Gustaw choruje na rzekomego raka kopyt - intensywne leczenie w toku od kilku miesięcy, i wiemy, że jesteśmy w połowie drogi walki z tym schorzeniem.

Czekają go również oględziny dentystyczne - zdrowe zęby to dla starego konia być albo nie być.

Bardzo prosimy w imieniu Gustawa o dalsze wsparcie.

Aktualizacje


 • Fundacja Centaurus - awatar

  Fundacja Centaurus

  21.08.2018
  21.08.2018

  Nadeszło nieuniknione, choć zawsze tak samo bolesne.

  Gustaw odszedł za Tęczowy Most. W otoczeniu tych, którzy go pokochali i przy wsparciu Cykady, którą pokochał.

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  04.01.2017
  04.01.2017

  Dobrze, ze jestescie. Pozdrawiam i zycze wytrwalosci.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  02.01.2017
  02.01.2017

  Też jestem stary i chory

 • Magdalena Jabłońska - awatar

  Magdalena Jabłońska

  28.12.2016
  28.12.2016

  :)

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  28.12.2016
  28.12.2016

  Dziękuję Wam za pomoc zwierzakom!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  27.12.2016
  27.12.2016

  :-)

4 885 zł  z 6 000 zł (Cel)
Wpłaciło 140 osób
Zbiórka zakończonaUdostępnij
 

Wpłaty: 140

Gabriela Paprotny - awatar
Gabriela Paprotny
20
Kasia Foks - awatar
Kasia Foks
5
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Olga - awatar
Olga
100
Joanna Ziembinska-Kurek - awatar
Joanna Ziembinska-Kurek
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
15

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij