Zbiórka Portal Jewish.pl - zdjęcie główne

Portal Jewish.pl

8 000 zł  z 8 000 zł (Cel)
Wpłaciły 74 osoby

[Edycja: Dziękujemy Wam za wsparcie tego projektu w 2020 roku. Dzięki Wam mogliśmy dalej działać. Teraz prosimy o wsparcie na rok kolejny 2021 - 4 tys. zł rocznie to koszty księgowości i IT i na to przeznaczamy pieniądze ze zbiórki.]


MSWiA nie przyznało (nie po raz pierwszy) dotacji na działalność portalu Jewish.pl. Być może publikowane przez nas teksty nie są tak dobre, jak programy mediów publicznych, które otrzymają w tym roku wysokie dofinansowanie z budżetu.


W ciągu ostatnich miesięcy przyglądaliśmy się uważnie polityce historycznej prowadzonej przez polski rząd. Gdy pisaliśmy o IPN, instytucja ta wydała komunikat, w którym stwierdza, że w naszym artykule są „inwektywy”, których nie zamierza komentować. https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komunikaty/63568,Komunikat-dotyczacy-wystawy-o-Polakach-ratujacych-Zydow-w-Ottawie-oraz-informacj.html Nie odzwierciedla to stanu faktycznego, ponieważ na stronie Jewish.pl nie publikujemy inwektyw.


Zwróciliśmy też uwagę na działalność IPN w social mediach. W marcu Instytut zamieścił post, który mógł sugerować, że kryjówkę Emanuela Ringelbluma, kronikarza warszawskiego getta, wydali żydowscy policjanci – co nie było zgodne z prawdą. Opisaliśmy tę sprawę, a IPN zmienił swój wpis https://jewish.pl/pl/2019/03/15/ipn-zmienia-post-o-ringelblumie/


Pisaliśmy też o wywiadzie, jakiego wiceprezes IPN udzielił Jackowi Międlarowi https://jewish.pl/pl/2019/10/07/wiceprezes-ipn-rozmawial-z-miedlarem-o-zydokomunie-i-ekshumacji-pod-muzeum-polin/ dzieląc się refleksjami na temat „żydokomuny”.


Sam Międlar jest zresztą stałym czytelnikiem portalu Jewish.pl. W 2018 r. skrytykował nasz artykuł dotyczący zbrodni w Jedwabnem. Pisał wtedy, że “nasi przodkowie narażali się na śmierć, żeby ratować wasze koszerne tyłki” oraz że “na polskiej, bohaterskiej krwi, powyrastał taki kąkol jak wy”. Zarzucił Żydom “niewdzięczność, antypolonizm, nienawiść, zniewagę i pogardę wszystkim co polskie, narodowe i katolickie”. Swój tekst zakończył wezwaniem: “Dość tego! Czas na żniwa. Czas oddzielić kąkol od pszenicy. Przeproście za antypolonizm i wynoście się z Polski!”


Zgłosiliśmy tę sprawę prokuraturze, która odmówiła wszczęcia dochodzenia, uznając, że „w niniejszej sprawie należy pamiętać, że użytkownik Jacek Międlar wypowiadając się na stronie internetowej korzystał z prawa do wyrażenia swoich poglądów, wolności słowa”. https://jewish.pl/pl/2018/09/25/prokuratura-odmawia-wszczecia-dochodzenia-w-sprawie-miedlara-bo-naruszaloby-to-wolnosc-slowa/


Wyrażaliśmy się krytycznie wobec działań, jakie minister kultury podejmował wobec Muzeum Polin, nie powołując na kolejną kadencję Dariusza Stoli, który wygrał konkurs na to stanowisko. Dopytywaliśmy się o finanse Polskiej Fundacji Narodowej. Gdy chcieliśmy wiedzieć, ile funduszy przeznaczono na publikację w zagranicznych gazetach (w działach z ogłoszeniami) artykułów polskich polityków z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej, nie otrzymaliśmy w odpowiedzi żadnych konkretów, a jedynie zapewnienie, że związane z PFN osoby są patriotami.


Przyglądaliśmy się programowi PiS przed wyborami parlamentarnymi pod kątem prowadzenia polityki historycznej oraz temu, w jaki sposób te działania realizuje polski rząd.


Pisaliśmy też o ważnych wydarzeniach w życiu społeczności żydowskiej. Dużo miejsca poświęciliśmy cmentarzom i synagogom. Ważna była też dla nas kultura – książki, które kochamy czytać i filmy, które obejrzeliśmy z przyjemnością.


Zdajemy sobie sprawę z tego, że poruszane przez nas tematy i punkty widzenia nie muszą podobać się ani władzom, ani związanym z nimi instytucjom. Ale to nie dla nich piszemy. Robimy to dla naszych czytelników, którzy chcą wiedzieć co dzieje się w ważnych dla nich sprawach. Jesteśmy od tego, by sprawdzać i patrzeć władzy na ręce.


Będziemy wdzięczni jeżeli zechcecie nam w tym pomóc.


Czego potrzebujemy? Kwota 4 000 zł pozwoli opłacić księgowość i wydatki związane z IT na cały rok. Wszystkie wpłaty powyżej tej kwoty zostaną przeznaczone na wynagrodzenia dla osób piszących artykuły.


Dziękuję za każdą pomoc.

Katarzyna Markusz


Komentarze


  • Król Świata - awatar

    Król Świata

    30.10.20
    30.10.20

    Powodzenia!

8 000 zł  z 8 000 zł (Cel)
Wpłaciły 74 osoby

Wpłaty: 74

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Nicole Allio - awatar
Nicole Allio
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Krzysztof Bielawski - awatar
Krzysztof Bielawski
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Piotr Jagodziński - awatar
Piotr Jagodziński
100
Jakub Ambrożko - awatar
Jakub Ambrożko
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Jakub Stajewski - awatar
Jakub Stajewski
30

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam. pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Opłaty:Założenie i prowadzenie zbiórki w serwisie jest darmowe, jednak od zebranej przez Ciebie kwoty potrącimy niewielki procent na pokrycie kosztów promocji serwisu i kosztów operatorów płatności (łącznie - 7,5 % od zebranej kwoty). Są to jedyne opłaty, jakie poniesiesz ! Dzięki nim Pomagam.pl jest najskuteczniejszym narzędziem do tworzenia zbiórek pieniężnych w internecie. Nigdy nie pobieramy dodatkowych lub ukrytych opłat.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij