Zbiórka Portal Jewish.pl - zdjęcie główne

Portal Jewish.pl

8 000 zł  z 8 000 zł (Cel)
Wpłaciły 74 osoby

[Edycja: Dziękujemy Wam za wsparcie tego projektu w 2020 roku. Dzięki Wam mogliśmy dalej działać. Teraz prosimy o wsparcie na rok kolejny 2021 - 4 tys. zł rocznie to koszty księgowości i IT i na to przeznaczamy pieniądze ze zbiórki.]


MSWiA nie przyznało (nie po raz pierwszy) dotacji na działalność portalu Jewish.pl. Być może publikowane przez nas teksty nie są tak dobre, jak programy mediów publicznych, które otrzymają w tym roku wysokie dofinansowanie z budżetu.


W ciągu ostatnich miesięcy przyglądaliśmy się uważnie polityce historycznej prowadzonej przez polski rząd. Gdy pisaliśmy o IPN, instytucja ta wydała komunikat, w którym stwierdza, że w naszym artykule są „inwektywy”, których nie zamierza komentować. https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komunikaty/63568,Komunikat-dotyczacy-wystawy-o-Polakach-ratujacych-Zydow-w-Ottawie-oraz-informacj.html Nie odzwierciedla to stanu faktycznego, ponieważ na stronie Jewish.pl nie publikujemy inwektyw.


Zwróciliśmy też uwagę na działalność IPN w social mediach. W marcu Instytut zamieścił post, który mógł sugerować, że kryjówkę Emanuela Ringelbluma, kronikarza warszawskiego getta, wydali żydowscy policjanci – co nie było zgodne z prawdą. Opisaliśmy tę sprawę, a IPN zmienił swój wpis https://jewish.pl/pl/2019/03/15/ipn-zmienia-post-o-ringelblumie/


Pisaliśmy też o wywiadzie, jakiego wiceprezes IPN udzielił Jackowi Międlarowi https://jewish.pl/pl/2019/10/07/wiceprezes-ipn-rozmawial-z-miedlarem-o-zydokomunie-i-ekshumacji-pod-muzeum-polin/ dzieląc się refleksjami na temat „żydokomuny”.


Sam Międlar jest zresztą stałym czytelnikiem portalu Jewish.pl. W 2018 r. skrytykował nasz artykuł dotyczący zbrodni w Jedwabnem. Pisał wtedy, że “nasi przodkowie narażali się na śmierć, żeby ratować wasze koszerne tyłki” oraz że “na polskiej, bohaterskiej krwi, powyrastał taki kąkol jak wy”. Zarzucił Żydom “niewdzięczność, antypolonizm, nienawiść, zniewagę i pogardę wszystkim co polskie, narodowe i katolickie”. Swój tekst zakończył wezwaniem: “Dość tego! Czas na żniwa. Czas oddzielić kąkol od pszenicy. Przeproście za antypolonizm i wynoście się z Polski!”


Zgłosiliśmy tę sprawę prokuraturze, która odmówiła wszczęcia dochodzenia, uznając, że „w niniejszej sprawie należy pamiętać, że użytkownik Jacek Międlar wypowiadając się na stronie internetowej korzystał z prawa do wyrażenia swoich poglądów, wolności słowa”. https://jewish.pl/pl/2018/09/25/prokuratura-odmawia-wszczecia-dochodzenia-w-sprawie-miedlara-bo-naruszaloby-to-wolnosc-slowa/


Wyrażaliśmy się krytycznie wobec działań, jakie minister kultury podejmował wobec Muzeum Polin, nie powołując na kolejną kadencję Dariusza Stoli, który wygrał konkurs na to stanowisko. Dopytywaliśmy się o finanse Polskiej Fundacji Narodowej. Gdy chcieliśmy wiedzieć, ile funduszy przeznaczono na publikację w zagranicznych gazetach (w działach z ogłoszeniami) artykułów polskich polityków z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej, nie otrzymaliśmy w odpowiedzi żadnych konkretów, a jedynie zapewnienie, że związane z PFN osoby są patriotami.


Przyglądaliśmy się programowi PiS przed wyborami parlamentarnymi pod kątem prowadzenia polityki historycznej oraz temu, w jaki sposób te działania realizuje polski rząd.


Pisaliśmy też o ważnych wydarzeniach w życiu społeczności żydowskiej. Dużo miejsca poświęciliśmy cmentarzom i synagogom. Ważna była też dla nas kultura – książki, które kochamy czytać i filmy, które obejrzeliśmy z przyjemnością.


Zdajemy sobie sprawę z tego, że poruszane przez nas tematy i punkty widzenia nie muszą podobać się ani władzom, ani związanym z nimi instytucjom. Ale to nie dla nich piszemy. Robimy to dla naszych czytelników, którzy chcą wiedzieć co dzieje się w ważnych dla nich sprawach. Jesteśmy od tego, by sprawdzać i patrzeć władzy na ręce.


Będziemy wdzięczni jeżeli zechcecie nam w tym pomóc.


Czego potrzebujemy? Kwota 4 000 zł pozwoli opłacić księgowość i wydatki związane z IT na cały rok. Wszystkie wpłaty powyżej tej kwoty zostaną przeznaczone na wynagrodzenia dla osób piszących artykuły.


Dziękuję za każdą pomoc.

Katarzyna Markusz


Komentarze


  • Król Świata - awatar

    Król Świata

    30.10.2020
    30.10.2020

    Powodzenia!

8 000 zł  z 8 000 zł (Cel)
Wpłaciły 74 osoby

Wpłaty: 74

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Nicole Allio - awatar
Nicole Allio
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Krzysztof Bielawski - awatar
Krzysztof Bielawski
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Piotr Jagodziński - awatar
Piotr Jagodziński
100
Jakub Ambrożko - awatar
Jakub Ambrożko
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Jakub Stajewski - awatar
Jakub Stajewski
30

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij