IV integracyjny wyjazd edukacyjny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Nazywam się Adam Stawicki. Zajmuję się... sporo tego, ale obecnie jednym z moich ważniejszych działań jest prowadzenie w Gdańsku małego Muzeum Gąbek Ordowickich. Na co dzień mam przyjemność spędzać czas w niesamowitej pracy z niezwykłymi ludźmi, bo od dwudziestu pięciu lat działam zawodowo z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Komponujemy, piszemy teksty, śpiewamy, robimy teatr... oraz ogarniamy wspólnie podstawowe rzeczy, zwykłą codzienność. Pod koniec 2023 roku wymyśliłem, że moją paleontologiczną pasję możnaby połączyć z pracą zawodową. Zaprosiłem więc moich kochanych podopiecznych do bezprecedensowego utworzenia niezwykłej "grupy paleontologicznej". Okazało się, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie tylko zainteresowały się moją kolekcją skamieniałych gąbek, ale również z wielką radością wzięły udział w zaplanowanych przeze mnie działaniach integracyjnych. Projekty te stały się bardzo istotną częścią działalności mojego małego muzeum. Pierwszym ważnym przedsięwzięciem integracyjno-edukacyjnym był wyjazd mojej nowej grupy do Warszawy i tamtejszych muzeów paleontologicznych i geologicznych. Potem odwiedziliśmy interesujące placówki we Wrocławiu, a w tym roku wyjechaliśmy na dwa dni do Krakowa, gdzie podziwialiśmy wspaniałe kolekcje minerałów i skamieniałości, a moi podopieczni dowiedzieli się m.in., cóż to takiego jura. Zaczęliśmy się wspólnie zastanawiać nad kolejnym wyjazdem i ktoś powiedział głośno jeszcze raz: jura! Okazało się, że tym razem moi podopieczni bardzo by chcieli odwiedzić Jura Park w Solcu Kujawskim (nikt z nich jeszcze nigdy tam nie był!), no i dodatkowo zobaczyć ciekawe miejsca w cenionej przez siebie Bydgoszczy. Warto dodać, że bezsprzeczną zaletą tego typu wyjazdów jest ich aspekt rehabilitacyjny, integracyjny i edukacyjny, jednak jeszcze ważniejsze w tych projektach są cudowne emocje, radość i wdzięczność moich podopiecznych. Ta wdzięczność kierowana jest również w Waszą stronę, Kochani Darczyńcy, gdyż tak wyjątkowej i niepowtarzalnej przygody moi podopieczni nie mogliby doświadczyć, gdyby nie Wasze wpłaty. Proszę więc o takie wsparcie raz jeszcze!
Na głównym zdjęciu zbiórki widzicie część mojej "grupy paleontologicznej". To absolutnie nietuzinkowy zespół ludzi, a konkretniej: są to osoby żądne przygody i wiedzy o minionych światach, choć wydawać by się mogło, że ich deficyty biorą górę nad ich wysokimi potrzebami. A jednak tak nie jest: pęd do nowych doświadczeń, nowych tematów, spotkań z ciekawymi ludźmi w ciekawych miejscach charakteryzuje moich podopiecznych. Na wyjazd do Solca planuję zabrać kilkanaście fantastycznych osób, które na co dzień objęte są wsparciem gdańskich organizacji: Fundacji AKCES (w której pracuję) oraz Stowarzyszenia 'Nadzieja dla Rodziny'. Wśród tych niesamowitych, zarażonych przeze mnie paleontologiczną pasją ludzi wyróżnia się pan Rafał (na zdjęciu powyżej dotyka jurajskich okazów w Muzeum Geologicznym AGH), który od jakiegoś czasu angażuje wszystkie swoje siły w nasze zrzutki i wspólne wyjazdy. Rafał znów zadeklarował: "Adam, chcę i muszę zaangażować się w następną zbiórkę!" A ja znów się wzruszyłem. Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie, kiedy osoba doświadczona porażeniem mózgowym, trudnościami w poruszaniu się i wieloma innymi problemami okazuje tak duże zaufanie i nie tylko chce wziąć udział w kolejnym projekcie, ale jest też pełna zapału, by zdobyć na to środki. Dziękuję, Rafał!
Niestety, budżet, jakim dysponuję w Fundacji nie wystarczy mi na pokrycie kosztów wymarzonego przez moją "grupę paleontologiczną" dwudniowego wyjazdu do Solca Kujawskiego i Bydgoszczy, nawet jeśli jest nas stosunkowo niewielu. Jak wiecie, muszę sfinansować nocleg i wyżywienie dla grupy dorosłych osób z niepełnosprawnościami, których zupełnie nie stać na dopłatę do jakiejkolwiek wycieczki. Taką osobą jest choćby pan Eugeniusz ze zdjęcia powyżej, którego zasiłek ledwo wystarcza, a zdarza się, że nie wystarcza mu na podstawowe potrzeby. Jeśli znów pomożecie mi zdobyć odpowiednią kwotę, z pewnością za kilka miesięcy ruszymy z Eugeniuszem do Jura Parku!
W imieniu moich kochanych podopiecznych, w tym pana Stefana, którego na zdjęciu 'pożera' warszawski Dyzio, dziękuję za każdą Waszą złotówkę! W przypadku jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt na priv na moim ordogąbkowym profilu https://www.facebook.com/ordoviciansponges, gdzie możecie również zobaczyć fotorelacje i krótkie opisy z dotychczasowych integracyjnych paleowyjazdów.
Dziękuję, Adam Stawicki
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej: