Zbiórka Badania koni z Morskiego Oka 23 - zdjęcie główne

Badania koni z Morskiego Oka 23

28 887 zł  z 30 000 zł (Cel)
Wpłaciły 1 073 osoby
Zbiórka zakończonaUdostępnij
 

Pierwsza tura badań koni z Morskiego Oka odbędzie się w dniach 2-4 czerwca 2023. To niezwykle ważne, żebyśmy mogli wziąć w nich udział. A to wiąże się z ogromnymi kosztami, których nie jesteśmy w stanie pokryć samodzielnie. Znowu musimy Was poprosić o pomoc w sfinansowaniu badań.*

Konie z Morskiego Oka cierpią

Wiemy, że Wy wiecie. Ale powtarzamy to przy każdej okazji i musimy przypomnieć po raz kolejny: konie z Morskiego Oka cierpią. Pracują w przeciążeniu około tony. Skutków takiej pracy ponad siły nie widać gołym okiem. Ale u zwierząt prowadzi ona do mikrourazów, które kumulują się w organizmie. I w wyniku tego konie bardzo szybko przestają się nadawać do pracy. Te, które już nie mają siły pracować,  są wycofywane z trasy, a na ich miejsce trafiają nowe zwierzęta. Co się dzieje z tymi wycofanymi? Wiele z nich trafia do rzeźni. I tak spirala cierpienia się kręci.

Przerwać to cierpienie może tylko likwidacja tego anachronicznego transportu. Badania weterynaryjne koni to jeden z elementów naszej walki o zakaz. Wyniki badań z poprzednich lat są jednym z naszych najmocniejszych dowodów w sądzie, w sprawie o znęcanie się nad końmi z naszego subsydiarnego aktu oskarżenia. Chcemy dołączyć do akt także te z 2023, żeby udowodnić, że  nic nie przerwało tego cierpienia. Ale jeśli nie weźmiemy udziału w badaniach – nie będziemy mieli także dostępu do ich wyników. 

Dlaczego prosimy o pomoc?

Badania koni z Morskiego Oka to dla nas ogromne obciążenie finansowe. Zasady badań są proste. W komisji badającej konie jest 3 lekarzy weterynarii i hipolog. Lekarza do komisji mogą zgłosić: organizacja społeczna, fiakrzy i Tatrzański Park Narodowy. I każdy musi opłacić swojego reprezentanta w komisji. Hipologa wybiera i opłaca TPN.   

Tak więc, żeby wziąć udział w badaniach – musimy mieć w komisji swojego lekarza weterynarii. I choć nasza lekarka weterynarii od lat proponuje nam bardzo korzystną stawkę – bez Waszej pomocy nie jesteśmy w stanie pokryć tego kosztu. Reprezentująca nas lekarka weterynarii wykonuje badanie na stanowisku spoczynkowym.

Wolontariusze na badaniach koni

Na miejscu potrzebujemy też 8 osób, które monitorują i zapisują szereg danych, niezwykle istotnych z perspektywy wyników. Są to między innymi dokładna godzina wyjazdu wozu z Palenicy Białczańskiej, liczba osób na wozie i godzina przyjazdu na Włosienicę. Dane te od lat tylko my monitorujemy. I dzięki nim wiemy, że fiakrzy spowalniają tempo jazdy, w stosunku do codziennej prędkości. Dlaczego? To proste – im spokojniejsze tempo jazdy, tym niższe parametry na stanowisku wysiłkowym. 

Wolontariusze monitorują także badania, wykonywane na stanowisku ortopedycznym (lekarz TPN) oraz wysiłkowym (lekarz fiakrów). Dzięki temu udało nam się doprowadzić do wielu zmian w systemie badań. Monitorowaliśmy czas od zakończenia kursu do rozpoczęcia badania wysiłkowego. Kilka lat temu wynosił on nawet 30 minut, a więc pomiar dotyczył już wyników spoczynkowych. Dziś od zakończenia kursu do badania wysiłkowego upływa jedynie minuta. Dzięki temu mamy do czynienia z danymi, które nie są zafałszowane. 

Badanie ortopedyczne

W 2018 roku, po naszych wielokrotnych pismach, wprowadzono odrębne badanie ortopedyczne koni z Morskiego Oka. TPN wybrał lekarza wykonującego to badanie, a nam pozostało jedynie monitorować sposób jego przeprowadzania. Nasi wolontariusze raportowali, że lekarz TPN bada konie ortopedycznie siedząc z tyłu wozu. W kolejnym roku to się zmieniło, ale konie wciąż nie były wyprzęgane do badania ortopedycznego. A badanie to powinno być wykonywane indywidualnie. W ruchu. Na miękkim i twardym podłożu. W prawo i w lewo. Bo tylko tak można wykryć kulawiznę. 

Po naszych licznych pismach i protestach w 2022 roku w końcu doszło do badania indywidualnego, ale wciąż mieliśmy wiele uwag do sposobu jego przeprowadzania. W tym roku badanie ortopedyczne będzie wykonywał nowy lekarz weterynarii, wybrany przez TPN. Nie wiemy jak będzie ono wyglądało. Ale wiemy, że musimy to monitorować. Podobnie jak to, co dzieje się na stanowisku wysiłkowym, gdzie badanie wykonuje lekarz weterynarii opłacany przez fiakrów. 

Koszty badań koni z Morskiego Oka

W tej sytuacji nie ponosimy jedynie kosztów związanych z opłaceniem lekarza weterynarii, który w ciagu 3 dni musi przebadać kilkaset koni. Bo choć wolontariusze nie pobierają wynagrodzenia za ciężką pracę podczas badań, to nie mogą też ponosić ich kosztów. Dlatego to my opłacamy im dojazd na Podhale, noclegi i wyżywienie. Uważamy, że jest to uczciwe, zwłaszcza w przypadku, w którym musza oni brać urlopy w pracy, żeby nam pomóc w Tatrach. 

Przez lata wypracowaliśmy najlepszy możliwy system, w którym wszystkie monitorowane przez nas parametry są dobrze obsadzone przez naszych przedstawicieli. Staramy się, żeby wszystkie osoby biorące udział w badaniach, miały odpowiednią wiedzę o koniach. W tym roku w ekipie mamy trzy zootechniczki, zoopsycholożkę oraz osoby od lat opiekujące się swoimi końmi. Dodatkowo trzy wolontariuszki będą wykonywały dokumentację fotograficzną i filmową. Niejednokrotnie ten materiał pomagał nam później rozstrzygać kwestie sporne, a także – informować Was o przebiegu badań. I o stanie koni. 

Co się stanie, jeśli nie weźmiemy udziału w badaniach?

Jeśli nas zabraknie na badaniach – nikt niezależny nie będzie ich monitorował. Swoich przedstawicieli w komisji będą mieli tylko fiakrzy i Tatrzański Park Narodowy, czyli podmioty czerpiące zysk z tego transportu. I żywo zainteresowane trwaniem transportu konnego do Morskiego Oka w obecnej formie. 

Chcesz nam pomóc walczyć o konie z Morskiego Oka? Nie prosimy o wiele. Dorzuć 5 zł do tegorocznych badań. Z góry dziękujemy za wsparcie. Co roku w całości wykorzystujemy je na przeprowadzenie badań koni, a ewentualne nadwyżki (co chyba jeszcze nigdy nie miało miejsca) przekażemy na badania w kolejnym roku.


*otworzyliśmy drugą zbiórkę na tę samą kwotę w portalu społecznościowym. Jeśli na obu zbiórkach osiągniemy łącznie potrzebną kwotę – zakończymy obie zbiórki. Zdecydowaliśmy się na skorzystanie z dwóch platform ze względu na różne preferencje darczyńców co do sposobu przekazywania wsparcia.


Aktualizacje


  • Fundacja Viva! - awatar

    Fundacja Viva!

    03.07.2023
    03.07.2023

    Dziękujemy najpiękniej! Z obu zbiórek mamy już pełną kwotę, więc zamykamy zbiórkę. Będziemy Was informować o wynikach badań!

Komentarze


  • MrMag - awatar

    MrMag

    16.06.2023
    16.06.2023

    Oby wam się udało!!!!

  • Gosia - awatar

    Gosia

    04.06.2023
    04.06.2023

    Niech zmienią te biedne konie na samochody elektryczne - będzie ekologicznie i bez znęcania się....

  • Mirando Serrato Ave Satan - awatar

    Mirando Serrato Ave Satan

    03.06.2023
    03.06.2023

    ***** ***

  • Ania Anna - awatar

    Ania Anna

    02.06.2023
    02.06.2023

    Oby już te biedne koniki się nie męczyły😏poszlo

  • Marzanna Charkowska - awatar

    Marzanna Charkowska

    31.05.2023
    31.05.2023

    Kochajmy wszystkie zwierzeta 🤗

28 887 zł  z 30 000 zł (Cel)
Wpłaciły 1 073 osoby
Zbiórka zakończonaUdostępnij
 

Wpłaty: 1 073

Remigiusz Remo Bogdanowicz - awatar
Remigiusz Remo Bogdanowicz
20
Małg - awatar
Małg
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Joanna Jarosz - awatar
Joanna Jarosz
50
Łukasz - awatar
Łukasz
20
Małgorzata Michalska - awatar
Małgorzata Michalska
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Beata - awatar
Beata
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonymous - awatar
Anonymous
1

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Animals
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij