Zbiórka Ratujmy konie z Morskiego Oka! - zdjęcie główne

Ratujmy konie z Morskiego Oka!

15 790 zł z 12 000 zł (Cel)
Wpłaciło 356 osób
Zdjęcie opisu zbiórki Ratujmy konie z Morskiego Oka!

Badania Koni z Morskiego Oka

Konie z Morskiego Oka raz w roku są komisyjnie badane i dopuszczane do pracy na szlaku. W komisji pracuje lekarz weterynarii wyznaczony i opłacany przez furmanów, hipolog wyznaczony i opłacany przez Tatrzański Park Narodowy oraz lekarz weterynarii wyznaczony i opłacony przez organizacje ochrony zwierząt – Fundację Viva! Jeśli nie weźmiemy udziału w badaniach – komisja będzie się składała z samych osób popierających transport konny do Morskiego Oka. "Niezależny" hipolog wyznaczony przez TPN jest bowiem autorem tekstu w prasie branżowej o rzekomym dobrostanie koni z Morskiego Oka, opatrzonego informacją: „Sfinansowane z Funduszu Promocji Mięsa Końskiego”. 

Zdjęcie opisu zbiórki Ratujmy konie z Morskiego Oka!

Wyniki badań 2015

Dzięki uporowi Fundacji Viva w 2015 roku po raz pierwszy podczas badań koni z Morskiego Oka wykonano podstawowe badania ortopedyczne, które we wcześniejszych latach były pomijane. Zgodnie z raportem lekarza weterynarii reprezentującego Fundację w 2015 roku przebadano w dwóch turach 294 konie. Stan zaledwie 173 koni nie budził zastrzeżeń. Koni ze zmianami w aparacie ruchu było 49, z innymi zmianami – 62. To olbrzymia zmiana, ponieważ dotychczas komisja orzekała, że konie są zdrowe i w doskonałym stanie.

Zdjęcie opisu zbiórki Ratujmy konie z Morskiego Oka!

Jak długo pracują konie z Morskiego Oka?

Z analizy danych Polskiego Związku Hodowców Koni wynika, że od stycznia 2012 do połowy czerwca 2013 do rzeźni trafiły 44 konie pracujące w tym miejscu, w tym zwierzęta 4 i 5-letnie, czasami po zaledwie kilku miesiącach pracy na trasie. W tym okresie 3 konie padły, w tym dwa w sierpniu, czyli w szczycie sezonu. To oznacza, że w okresie 18 miesięcy straciło życie 20% zwierząt pracujących na drodze do morskiego Oka, czyli co piąty koń. Średni czas pracy koni zabitych w rzeźni wynosił 10,8 miesiąca. W 2014 roku średni czas pracy zwierząt wycofywanych z trasy skrócił się z 28 miesięcy (w 2013 roku) do zaledwie 19,9 miesiąca. 

Zdjęcie opisu zbiórki Ratujmy konie z Morskiego Oka!

Końska emerytura

W 2015 roku furmani z Morskiego Oka wysłali na emeryturę 66 koni. 8 z nich bezpośrednio po pracy trafiło do rzeźni. Jakie były tego powody? Z informacji opublikowanych przez furmanów wynika, że konie trafiały do rzeźni przez agresję, ale najwięcej ubojów przeprowadzono z  powodów zdrowotnych (sic!). Nie wiemy jeszcze, ile zwierząt w 2015 roku trafiło do rzeźni od pośredników, którym furmani odsprzedali konie. Wiemy natomiast, że w ubiegłych latach do rzeźni prędzej czy później trafiało nawet 30% z wycofywanych z pracy koni.

Zdjęcie opisu zbiórki Ratujmy konie z Morskiego Oka!

Kopyta

W 2015 roku oceną stanu kopyt zajmował się ekspert wyznaczony do komisji weterynaryjnej przez TPN. Trudno w nim jednak odnaleźć krytyczną ocenę, którą widać choćby na zdjęciach wykonanych przez nas podczas tych badań. W tym roku chcemy skupić się również na tym problemie.

Zdjęcie opisu zbiórki Ratujmy konie z Morskiego Oka!

Razem możemy więcej!

Konie z Morskiego Oka potrzebują Waszego wsparcia. Nie wsiadajcie na wozy – nigdy! Pomóżcie nam opłacić weterynarzy i ekspertyzy, które pomogą zakończyć katorgę koni na trasie do Morskiego Oka! Konie z Morskiego Oka, które odeszły na „emeryturę” w 2014 roku, pracowały tam średnio zaledwie 20 miesięcy. Dłużej nie wytrzymały… Jeśli Fundacja Viva nie będzie miała funduszy na opłacenie badań koni z Morskiego Oka – nigdy nie doprowadzimy do likwidacji transportu konnego do Morskiego Oka.

Bez Was nie jesteśmy w stanie opłacić badań weterynaryjnych, które trwają 4 dni i wymagają opłacenia lekarza weterynarii, specjalistycznych badań (RTG, badania krwi etc). Mamy niewiele czasu na zebranie 12 000 zł potrzebnych na opłacenie wszystkich kosztów. Badania odbędą się w dniach 17-19 czerwca 2016 roku, czwarty dzień badań zostanie zapewne wyznaczony na lipiec!

Liczy się każda kwota. Liczy się każdy gest.

Komentarze


 • Paula - awatar

  Paula

  17.06.16
  17.06.16

  To co dla ludzi jest przyjemnością, dla zwierząt często jest katorgą. Powinniśmy zapobiegać jawnemu okrucieństwu, bo takie da się wyłapać i naprawdę możemy coś z tym zrobić,

 • buRza - awatar

  buRza

  17.06.16
  17.06.16

  dziekujemy Wam!

 • Mary - awatar

  Mary

  16.06.16
  16.06.16

  30 zlotych

 • Angelika - awatar

  Angelika

  16.06.16
  16.06.16

  Pomagam i zachęcam do pomocy ! Zwierzeta też mają uczucia !

 • Marta - awatar

  Marta

  16.06.16
  16.06.16

  Często bywam w Tatrach i niejednokrotnie widziałam, jak konie męczą sie ciągnąc wóz pełen leniwych ignorantów. Jest to szczególnie przykry widok w okresie zimowym, gdy biede i zmęczone zwierzaki ślizgają się na śniegu, mając problem z ruszeniem do przodu. Bardzo cieszę się, że jesteście i działacie! Dziękuję! :)

15 790 zł z 12 000 zł (Cel)
Wpłaciło 356 osób

Wpłaty: 356

Małgorzata - awatar
Małgorzata
10
Marta - awatar
Marta
30
anglobe.pl - awatar
anglobe.pl
50
Katarzyna - awatar
Katarzyna
50
Ewa - awatar
Ewa
50
Gabriela - awatar
Gabriela
322
Robert - awatar
Robert
50
Joanna - awatar
Joanna
30
joanna - awatar
joanna
25
Anna-Maria - awatar
Anna-Maria
15

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam. pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Za darmo:Zbiórki opublikowane w dniach 15 kwietnia - 30 września zwolnione są z wszelkich opłat! Pomagam.pl pokrywa wszelkie koszty prowadzenia Twojej zbiórki (w tym także opłaty naliczane przez operatorów płatności). 100% zebranej kwoty trafia do Ciebie. #zostanwdomu

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij