Katarzyna i Paweł Klimowicz
Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom za serce i wsparcie.
NAJPIERW TAKA HISTORIA.
Do założenia zbiórki skłoniło nas wydarzenie, które miało miejsce pod koniec sierpnia tego roku. Zdecydowaliśmy się wtedy spędzić kilka dni w Puszczy Białowieskiej. Od razu wyjaśnię, że cała wycieczka była wspaniała, a na swojej drodze spotykaliśmy cudownych ludzi.
Jednak zdarzył się wyjątek. W trakcie jednej z rowerowych podróży postanowiliśmy kupić pamiątkowy kubek. Jest to nasza tradycja rodzinna - z wojaży przywozimy takie naczynia.
Na straganie jak to na straganie czasem w wymianie słownej nawiązuje się do bieżących spraw. Pani sprzedająca nawiązała do uchodźców, sugerując, że oprócz tych znajdujących się w Usnarzu Górnym, są inni, którzy przekradali się przez bagna i że my - Polacy - ich z tych bagien wyciągamy.
A po co? - pyta pani. - Już lepiej, żeby się potopili.
Kiedy zwróciłam jej uwagę, że wydaje mi się niewłaściwe tak o kimkolwiek mówić, pani stwierdziła, że zamiast walczyć o swoją ojczyznę, to oni tu do nas uciekają. A my Polacy przecież nigdy nie uciekaliśmy, tylko zawsze broniliśmy naszej ojczyzny.
Na moje stwierdzenie, że Polacy to naród mocno uchodźczy, w swojej historii często korzystający z pomocy innych, jak choćby Iranu w czasie II wojny światowej, Pani zareagowała, że jakieś głupoty opowiadam.
Koniec końców poradziłam, aby nieco poszerzyła swoją wiedzę historyczną i odjechałam. Za kubek jednak zapłaciłam i go zabrałam. Przez resztę dnia miałam do siebie żal, że dałam tej kobiecie zarobić.
Męczyło nas to i doszliśmy do wniosku, że trudno będzie nam z tego kubka korzystać. Postanowiliśmy więc spróbować zamienić to całe wydarzenie na coś dobrego. Tak, aby niewiedza i lęk sprzedającej bo nie chcemy uznać jej złych intencji - przyczyniły się do czegoś pomocnego.
Stąd pomysł na tę zbiórkę.
„SŁUSZNA STRAWA”
Myśląc o celu zbiórki, przypomnieliśmy sobie o kolektywie „Słuszna Strawa”, w którym kupujemy czasem żarełko. Jest oryginalne i pyszne.
„Słuszna Strawa” to kolektyw osób z doświadczeniem migracji gotujący wegańskie domowe jedzenie – od kuchni wschodnioeuropejskiej przez bliskowschodnią po afrykańską. Zebrane ze sprzedaży jedzenia środki służą tworzeniu miejsc pracy i zapewnieniu wsparcia prawnego i medycznego osobom z zespołu.
W porozumieniu z p. Alicją Qandil ze „Słusznej Strawy” postanowiliśmy utworzyć zbiórkę na rzecz członków zespołu kolektywu.
Obecnie potrzebne są pieniądze na opiekę medyczną - niektóre osoby nie mają żadnego dostępu do lekarzy, inni bardzo ograniczony, jeszcze inne osoby musiałyby czekać trzy lata na konsultacje, których potrzebują pilnie. I taki jest cel naszej zbiórki.
Kubek przekazujemy do kuchni „Słusznej Strawy”, aby służył jej twórcom do picia herbaty na przerwie :)
Mamy nadzieję, że ta historia skłoni kogoś z Was do przekazania drobnego datku.
O „Słusznej Strawie” przeczytasz tutaj:
https://www.facebook.com/slusznastrawa
Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom za serce i wsparcie.
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Wpłata nie jest możliwa po końcu zbiórki.
Zrób jeszcze jeden mały krok.
Nawet 1 zł może pomóc!