Listy z tomaszowskiego getta

4 230 zł  z 15 000 zł (Cel)
Wpłaciło 66 osób

Listy z tomaszowskiego getta to projekt publikacji i edycji krytycznej listów pisanych przez dziewiętnastoletniego Izraela Aljuche Orenbacha do jego dziewczyny Edith Blau. Izrael zwany Lutkiem pisał nieprzerwanie listy z Tomaszowa Mazowieckiego do Minden w latach 1939-1942. Pisał w języku polskim, Edith natomiast odpisywała mu w języku niemieckim. Lutek poznał ją i pokochał, mieszkając w latach trzydziestych w Bydgoszczy.

W swoich listach Lutek opisuje życie w getcie, koncentruje się przede wszystkim na działalności artystycznej, jaką prowadził. Wraz z przyjaciółmi założył w getcie teatr oraz koło artystów.

Czasem się trafi taka chwila, kiedy myśli lecą od Ciebie do poezji i od poezji do Ciebie i kiedy gra we mnie jakaś muzyka, albo kiedy przypomina mi się teatr (teatr, teatr!) i zaczynam grać przed samym sobą. Raz był miły nastrój. Zebraliśmy się wieczorem u jednej koleżanki (...) Fredek grał sentymentalne tanga. W pokoju było zupełnie ciemno i kilka par tańczyło. Powoli przesuwały się czarne sylwetki przed oknami i to mi stwarzało niezwykle smutny obraz. Cały tragizm młodzieży żyd. przedstawiał mi się w tych sylwetkach. Czy będzie nam kiedyś naprawdę wesoło? Czy już zawsze zostanie w nas to piętno wojny, ten smutek głęboki, który naprawdę wychodzi tylko w pewnych chwilach, tylko w chwilach nastroju. Wszyscy się maskujemy.

[List z dnia 3 września 1940 roku]

[zdjęcie Izraela Aljuche Orenbacha ze zbiorów Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie, Edith Brandon Collection https://collections.ushmm.org/search/catalog/pa1180148]

Musisz wiedzieć, że nasz „teatr” zdobył nadzwyczajne powodzenie w Tomaszowie. Ludzie są po prostu zachwyceni. Ostatnia rewia idzie już piąty raz! Bella, Fredek i ja jesteśmy najpopularniejszą trójką w mieście Wszyscy radzą mi zostać aktorem. Musisz wiedzieć, że mamy tu dużo inteligencji i artystów (przeważnie z Łodzi) i to jest nawet dość przyjemne słyszeć takie pochwały z ich strony. 

[List z dnia 4 marca 1941 roku]

[rysunek autorstwa Izraela Aljuche Orenbacha ze zbiorów Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie, Edith Brandon Collection https://collections.ushmm.org/search/catalog/pa1180149]

Książka o tytule Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta będzie zawierała wszystkie zachowane listy (około stu) i rysunki Lutka Orenbacha (siedemnaście karykatur, autokarykaturę, rysunek okładki notatnika), jak również obszerny wstęp poświęcony tomaszowskiemu gettu i wzbogacony archiwalnymi fotografiami. Książkę przygotuje                 dr Justyna Biernat, która otrzymała zgodę na publikację i edycję krytyczną listów z Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie. Korespondencja znajdująca się w Muzeum należy do Zbiorów Edith Brandon, adresatki listów. 

Fundacja Pasaże Pamięci otrzymała dofinansowanie w ramach konkursu grantowego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Dofinansowanie pokryje część kosztów publikacji.

Fundacja zwraca się z prośbą o wsparcie publikacji i dziękuje wszystkim darczyńcom za wspólne dzieło ochrony wielokulturowego dziedzictwa Tomaszowa Mazowieckiego.  

Zebrane środki finansowe zostaną przeznaczone na publikację listów: redakcję i korektę tekstu, opracowanie graficzne, druk. Publikacja będzie miała miejsce w tym roku.

W tytułowym filmie wykorzystano zdjęcia Tomaszowa Mazowieckiego ze zbiorów Wiesława Strzeleckiego oraz nagranie autorstwa Mai Miro i Marii Ka 

[Maria Ka: narracja, klawisze, wokal, looper głosowy
Maja Miro: flet poprzeczny, futujara, looper                                                                                   Głosu użyczyła Maria Ka]   

Szczegóły projektu:

http://pasazepamieci.pl/pl/sen-o-teatrze/ 

Książce i zbiórce patronują:

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  24.12.2018
  24.12.2018

  Good luck with your fundraising.

  • Fundacja Pasaże Pamięci - awatar

   Fundacja Pasaże Pamięci - Organizator zbiórki

   24.12.2018
   24.12.2018

   Thank you so much! Warmest from Tomaszów

 • AAMK - awatar

  AAMK

  17.04.2018
  17.04.2018

  POWODZENIA!

  • Fundacja Pasaże Pamięci - awatar

   Fundacja Pasaże Pamięci - Organizator zbiórki

   17.04.2018
   17.04.2018

   Dziękujemy serdecznie!

4 230 zł  z 15 000 zł (Cel)
Wpłaciło 66 osób

Wpłaty: 66

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
J.J.R. - awatar
J.J.R.
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
300
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
60
Kasia Dębiec - awatar
Kasia Dębiec
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
70
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
300
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Opłaty:Założenie i prowadzenie zbiórki w serwisie jest darmowe, jednak od zebranej przez Ciebie kwoty potrącimy niewielki procent na pokrycie kosztów promocji serwisu i kosztów operatorów płatności (łącznie - 7,5 % od zebranej kwoty). Są to jedyne opłaty, jakie poniesiesz ! Dzięki nim Pomagam.pl jest najskuteczniejszym narzędziem do tworzenia zbiórek pieniężnych w internecie. Nigdy nie pobieramy dodatkowych lub ukrytych opłat.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij