Listy z tomaszowskiego getta

4 230 zł  z 15 000 zł (Cel)
Wpłaciło 66 osób

Listy z tomaszowskiego getta to projekt publikacji i edycji krytycznej listów pisanych przez dziewiętnastoletniego Izraela Aljuche Orenbacha do jego dziewczyny Edith Blau. Izrael zwany Lutkiem pisał nieprzerwanie listy z Tomaszowa Mazowieckiego do Minden w latach 1939-1942. Pisał w języku polskim, Edith natomiast odpisywała mu w języku niemieckim. Lutek poznał ją i pokochał, mieszkając w latach trzydziestych w Bydgoszczy.

W swoich listach Lutek opisuje życie w getcie, koncentruje się przede wszystkim na działalności artystycznej, jaką prowadził. Wraz z przyjaciółmi założył w getcie teatr oraz koło artystów.

Czasem się trafi taka chwila, kiedy myśli lecą od Ciebie do poezji i od poezji do Ciebie i kiedy gra we mnie jakaś muzyka, albo kiedy przypomina mi się teatr (teatr, teatr!) i zaczynam grać przed samym sobą. Raz był miły nastrój. Zebraliśmy się wieczorem u jednej koleżanki (...) Fredek grał sentymentalne tanga. W pokoju było zupełnie ciemno i kilka par tańczyło. Powoli przesuwały się czarne sylwetki przed oknami i to mi stwarzało niezwykle smutny obraz. Cały tragizm młodzieży żyd. przedstawiał mi się w tych sylwetkach. Czy będzie nam kiedyś naprawdę wesoło? Czy już zawsze zostanie w nas to piętno wojny, ten smutek głęboki, który naprawdę wychodzi tylko w pewnych chwilach, tylko w chwilach nastroju. Wszyscy się maskujemy.

[List z dnia 3 września 1940 roku]

[zdjęcie Izraela Aljuche Orenbacha ze zbiorów Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie, Edith Brandon Collection https://collections.ushmm.org/search/catalog/pa1180148]

Musisz wiedzieć, że nasz „teatr” zdobył nadzwyczajne powodzenie w Tomaszowie. Ludzie są po prostu zachwyceni. Ostatnia rewia idzie już piąty raz! Bella, Fredek i ja jesteśmy najpopularniejszą trójką w mieście Wszyscy radzą mi zostać aktorem. Musisz wiedzieć, że mamy tu dużo inteligencji i artystów (przeważnie z Łodzi) i to jest nawet dość przyjemne słyszeć takie pochwały z ich strony. 

[List z dnia 4 marca 1941 roku]

[rysunek autorstwa Izraela Aljuche Orenbacha ze zbiorów Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie, Edith Brandon Collection https://collections.ushmm.org/search/catalog/pa1180149]

Książka o tytule Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta będzie zawierała wszystkie zachowane listy (około stu) i rysunki Lutka Orenbacha (siedemnaście karykatur, autokarykaturę, rysunek okładki notatnika), jak również obszerny wstęp poświęcony tomaszowskiemu gettu i wzbogacony archiwalnymi fotografiami. Książkę przygotuje                 dr Justyna Biernat, która otrzymała zgodę na publikację i edycję krytyczną listów z Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie. Korespondencja znajdująca się w Muzeum należy do Zbiorów Edith Brandon, adresatki listów. 

Fundacja Pasaże Pamięci otrzymała dofinansowanie w ramach konkursu grantowego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Dofinansowanie pokryje część kosztów publikacji.

Fundacja zwraca się z prośbą o wsparcie publikacji i dziękuje wszystkim darczyńcom za wspólne dzieło ochrony wielokulturowego dziedzictwa Tomaszowa Mazowieckiego.  

Zebrane środki finansowe zostaną przeznaczone na publikację listów: redakcję i korektę tekstu, opracowanie graficzne, druk. Publikacja będzie miała miejsce w tym roku.

W tytułowym filmie wykorzystano zdjęcia Tomaszowa Mazowieckiego ze zbiorów Wiesława Strzeleckiego oraz nagranie autorstwa Mai Miro i Marii Ka 

[Maria Ka: narracja, klawisze, wokal, looper głosowy
Maja Miro: flet poprzeczny, futujara, looper                                                                                   Głosu użyczyła Maria Ka]   

Szczegóły projektu:

http://pasazepamieci.pl/pl/sen-o-teatrze/ 

Książce i zbiórce patronują:

Komentarze


  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    24.12.2018
    24.12.2018

    Good luck with your fundraising.

    • Fundacja Pasaże Pamięci - awatar

      Fundacja Pasaże Pamięci - Organizator zbiórki

      24.12.2018
      24.12.2018

      Thank you so much! Warmest from Tomaszów

  • AAMK - awatar

    AAMK

    17.04.2018
    17.04.2018

    POWODZENIA!

    • Fundacja Pasaże Pamięci - awatar

      Fundacja Pasaże Pamięci - Organizator zbiórki

      17.04.2018
      17.04.2018

      Dziękujemy serdecznie!

4 230 zł  z 15 000 zł (Cel)
Wpłaciło 66 osób

Wpłaty: 66

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
J.J.R. - awatar
J.J.R.
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
300
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
60
Kasia Dębiec - awatar
Kasia Dębiec
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
70
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
300
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij