Zbiórka Ptaki dolin rzecznych Małopolski - zdjęcie główne

Ptaki dolin rzecznych Małopolski

5 463 zł z 16 000 zł (Cel)
Wpłaciło 97 osób

O projekcie

Żeby dobrze żyło się człowiekowi, potrzebna jest mu natura. Żeby naturalne miejsca zachować, potrzebna jest wiedza o nich. Jednym z najbardziej zagrożonych ekosystemów są obecnie doliny rzeczne. Możliwość efektywnej ochrony jest ograniczana przez niedostateczne rozpoznanie ich walorów przyrodniczych. Grupą wskaźnikową naturalnych ekosystemów rzecznych są niektóre gatunki ptaków – ich obecność może być argumentem pozwalającym
na ochronę rzek. Celem zbiórki jest pozyskanie funduszy na rozpoznanie populacji ptaków zasiedlających doliny rzeczne Małopolski i przygotowanie dokumentacji wspierającej objęcie ochroną ich najcenniejszych fragmentów.

Rzeki oprócz ważnej roli w ochronie przyrody, spełniają także wiele funkcji społecznych,
o których możesz przeczytać poniżej. Pomóż nam je chronić – dla przyrody, ale i dla siebie samego!

Dlaczego doliny rzeczne?

Świat nieuchronnie się zmienia. Przekształcenia, których dokonał człowiek sprawiają, że
na Ziemi pozostaje coraz mniej przestrzeni dla pozostałych stworzeń/organizmów. Naturalne doliny rzeczne są jedną z najważniejszych  ostoi dzikiej fauny i flory i korytarzami migracyjnymi wielu gatunków. Rzeki i ich mieszkańcy pełnią także wiele ważnych funkcji dla nas, ludzi – oczyszczają i gromadzą wodę zapobiegając suszom, łagodzą skutki powodzi, tworzą glebę, dostarczają nam wody pitnej, a także zapewniają miejsce do odpoczynku. Obecność niezniszczonych siedlisk rzecznych sprawia więc, że również jakość życia człowieka jest lepsza. Siedliska dolin rzecznych są obecnie najbardziej zagrożone różnego typu przekształceniami związanymi m.in. z tzw. pracami utrzymaniowymi i ideą wprowadzenia transportu towarów rzekami. Z reguły działania te sprawdzają się do wycinania lasów łęgowych (nadrzecznych, bogatych w liczne gatunki siedlisk), regulacji brzegów, budowy wałów oraz przegród i progów wodnych, uniemożliwiających migrację ryb.

Co zrobimy?

Wskaźnikiem najlepiej zachowanych fragmentów dolin rzecznych, które wymagają szczególnej troski i ochrony, są niektóre gatunki ptaków. Niestety brak jest aktualnej wiedzy
o rozmieszczeniu ptaków dolin rzecznych Małopolski. Projekt ma na celu wypełnienie tej luki
i objęcie inwentaryzacją ponad 300 km koryt rzecznych (inwentaryzowanych w ramach spływów), a także ponad 100 zbiorników wodnych (głównie starorzeczy) zlokalizowanych
w dolinach rzecznych. Kontrole wykonają wolontariusze Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego. W ramach projektu dla co najmniej 5 najcenniejszych lokalizacji przygotowana zostanie dokumentacja do ich ochrony w formie rezerwatu i przesłana 
do właściwej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Pozostałe dane zasilą bazę obserwacji Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, wspomagając przygotowanie Atlasu ptaków lęgowych i w konsekwencji długoterminową ochronę rzek w regionie.

Na co zbierane są pieniądze?

– Na poznanie rozmieszczenia ptaków na ponad 300 km rzek oraz ponad 100 zbiorników wodnych w dolinach rzecznych w Małopolsce, a także na przygotowanie dokumentacji
do objęcia ochroną rezerwatową najcenniejszych z nich. Fundusze pokryją koszty związane
z pracami terenowymi – dojazdami wolontariuszy Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego do miejsc prowadzenia inwentaryzacji; a także z pracami kameralnymi – przygotowaniem dokumentacji dla regionalnych dyrekcji ochrony środowiska.

– Na nagrody dla Wspierających projekt

– Na prowizję dla serwisu Pomagam.pl i pokrycie opłat operatorów płatności

A co, jeśli finansowanie projektu przekroczy wymagane minimum?

Po przekroczeniu progu 100% będzie możliwe zbadanie jeszcze większej liczby odcinków dolin rzecznych oraz innych siedlisk wodnych w dolinach rzek.

O nas

Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne działa  nieprzerwanie od 36 lat, propagując zainteresowania przyrodnicze w społeczeństwie, koordynując sieć ornitologów-wolontariuszy, dzięki pracy których zebrano i opublikowano pierwsze w Polsce atlasy występowania ptaków lęgowych i zimujących w Polsce. Dzięki MTO powstały na obszarze Polski południowo-wschodniej pierwsze obszary Natura 2000 chroniące najbogatsze ptasie ostoje. MTO zaproponowało do ochrony w formie użytków ekologicznych prawie 50 terenów w Krakowie. Dzięki staraniom MTO powstał w Polsce system ochrony ptaków i nietoperzy zasiedlających budynki. MTO interweniuje w sytuacjach degradacji środowiska, działa na rzecz ochrony cennych pod względem przyrodniczym terenów, organizuje zjazdy ornitologów, realizuje programy edukacyjne i prelekcje dla młodzieży szkolnej. Sprawia to, że w społeczeństwie wzrasta zrozumienie procesów przyrodniczych i konieczności ochrony siedlisk.

Projekt koordynują:

Kazimierz Walasz: Założyciel i prezes MTO. Doktor nauk biologicznych, wieloletni działacz
na rzecz ochrony gatunków i cennych przyrodniczo siedlisk, autor kilku książek i wielu opracowań poświęconych poznaniu i ochronie naszej przyrody. Jego największym marzeniem jest byśmy wszyscy wspólnie troszczyli się o przyszłość naszej przyrody i krajobrazu i osiągali sukcesy na tej drodze.

Joanna Kajzer-Bonk: Sekretarz MTO. Doktor nauk biologicznych, bada wpływ człowieka
na różnorodność biotyczną i opracowuje narzędzia ochrony cennych przyrodniczo siedlisk. Koordynatorka i realizatorka projektów edukacyjnych dotyczących ochrony i zagrożeń bioróżnorodności i krajobrazu. Uważa, że rozbudzenie zainteresowania przyrodą jest największą szansą na jej ochronę w przyszłości.

Kontakt z nami

przez facebook: Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne

e-mail: [email protected] / [email protected]

Nagrody

Wiemy, że dla wszystkich miłośników przyrody najlepszą nagrodą będzie inwentaryzacja i skuteczna ochrona cennych przyrodniczo dolin rzecznych Małopolski. Jednak chcielibyśmy obdarować Wspierających:

do 25 zł                Bez nagrody

26 – 50 zł            Breloczek z logo MTO

51 – 100 zł            Kubek z rysunkiem ptaka

101 – 200 zł         Koszulka z rysunkiem ptaka

Zagłosuj na rysunek, który będzie zdobił nagrody:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe9wKlJXVDIYV1bNGFIYwGfQyZ5QMCrMA_HiGUrnh_s0d2WKA/viewform?c=0&w=1

201 – 500 zł        Spacer ornitologiczny, mini-warsztaty fotograficzne lub warsztaty przyrodnicze w przedszkolu/szkole Twojego dziecka. Spotkanie odbędzie się w dogodnym
dla Ciebie terminie w okresie kwiecień – październik 2018.

– Spacer przyrodniczy w kilkuosobowej grupie, prowadzony przez jednego
z wykwalifikowanych współpracowników Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.
W trakcie spaceru odbywającego się w Krakowie lub okolicach, trwającego od 2 do 4 godzin, dowiesz się wiele o przyrodzie i ptakach odwiedzanego miejsca. Przykładowe tematy spacerów: „Czy warto żyć w mieście? - ptaki Krakowa” (dr Kazimierz Walasz), „Ptaki stawów rybnych” (dr Damian Wiehle), „Małe rzeki” (Maciej Bonk, autor bloga https://malerzeki.wordpress.com/), „Prądnik  – jak nieuregulowana rzeka walczy z powodzią” (Jacek Tyblewski), „W kolonii rybitwy białowąsej” (Agata Żmuda).

– Mini-warsztaty fotograficzne w wybranym miejscu w okolicach Krakowa (3-5 godzin) prowadzone przez dr. Tomasza Wilka (autora bloga fotograficznego http://patrzacwilkiem.pl/)

– Warsztaty edukacyjne w klasie Twojego dziecka (1 h lekcyjna na lekcji przyrody lub lekcji wychowawczej, oferta dotyczy województwa małopolskiego i obejmuje dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, prowadzenie – dr Joanna Kajzer-Bonk) w wybranym temacie:

     – Nasi skrzydlaci sąsiedzi – zagrożenia i ochrona

     – Wędrówki zwierząt

     – Zimowi goście - jak o nich zadbać?

     – Życie sów

     – Kolorowy świat motyli

     – Fascynujący świat mrówek

     – Co nam daje las?

     – Wielka siła małych stworzeń – owady zapylające

501 zł lub więcej    Nazwisko/Logo Sponsora (firmy/organizacji) na stronie MTO oraz
w Atlasie ptaków lęgowych i zimujących Małopolski, w którym zawarte będą dane zebrane
w ramach projektu

1000 zł lub więcej    Nazwisko/Logo Sponsora (firmy/organizacji) na stronie MTO oraz
w Atlasie ptaków lęgowych i zimujących Małopolski, w którym zawarte będą dane zebrane
w ramach projektu, honorowa odznaka Sponsora MTO

Aktualności


 • Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne - awatar

  Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne

  26.11.18
  26.11.18

  Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem projektu na stronie Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego: http://mto-kr.pl/2018/11/26/inwentaryzacja-rzek-w-2018-r-podsumowanie/

  Zdjęcie aktualności 22 298

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  29.05.18
  29.05.18

  Świetna akcja!

  • Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne - awatar

   Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne - Organizator zbiórki

   31.05.18
   31.05.18

   dziękujemy za wsparcie!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  20.02.18
  20.02.18

  Powodzenia!

  • Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne - awatar

   Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne - Organizator zbiórki

   25.02.18
   25.02.18

   Dziękujemy!

5 463 zł z 16 000 zł (Cel)
Wpłaciło 97 osób

Wpłaty: 97

Edward Niezgoda - awatar
Edward Niezgoda
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anna Mahdi - awatar
Anna Mahdi
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
5
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij