Zbiórka Nowy mural na Jeżycach - zdjęcie główne

Nowy mural na Jeżycach

6 678 zł  z 8 500 zł (Cel)
Wpłaciło 148 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Katarzyna Lesińska - awatar

Katarzyna Lesińska

Organizator zbiórki

Jeżyce mają szansę wzbogacić się o kolejny mural i pozbyć się kolejnej nieestetycznej ściany! Choć pierwotnie chcieliśmy pomalować straszące ogrodzenie na ul. Dąbrowskiego, to po wielu perturbacjach znaleźliśmy nowe idealne miejsce przy ul. Gajowej. Mural przedstawia znane kobiety związane z Jeżycami. Są tu i mieszkanki tej dzielnicy i panie, które się tu uczyły, pracowały, tworzyły. Zbieramy środki, które pozwolą zaprojektować i wykonać mural, zabezpieczyć go i pokryć koszty opłat administracyjnych. Pomóż nam odczarować kolejny fragment Poznania!


Historia

W 2018 zapytałam facebookową grupę mieszkańców Jeżyc co moglibyśmy naprawić w naszej okolicy. Wśród głosów pojawiła się koncepcja poprawienia stanu ogrodzenia niezabudowanej posesji przy ul. Dąbrowskiego 31. Zapadła więc decyzja, by działać!

Pomoc zaoferował grafik i architekt Jakub Chrzanowski, z todos. architekci (https://www.facebook.com/todos.architekci), który przygotował pierwszy projekt muralu, uwzględniając grupowe głosy. Pojawił się pomysł, aby na tle jeżyckich budynków umieścić osoby związane z dzielnicą Jeżyce. W związku z tym, że 2018 rok był Rokiem Kobiet, zrodziła się koncepcja, żeby wyróżnić panie, które mieszkały lub pracowały na Jeżycach.

Wybraliśmy:
Kazimierę Iłłakowiczównę – pisarkę i tłumaczkę,
Wandę Błeńską – lekarkę i misjonarkę,
Krystynę Feldman – aktorkę,
Aleksandrę Banasiak – pielęgniarkę szpitala im. Raszei, biorącą udział w Czerwcu ‘56,
Krystynę Koftę – pisarkę i felietonistkę.

Kiedy ruszyła zbiórka okazało się, że pusta parcela, której płot straszył Jeżyczan od kilkunastu lat, została sprzedana i powstanie tu kamienica (choć wcześniej konsultowaliśmy się z dotychczasowymi właścicielami). Trzeba więc było szukać nowej lokalizacji. Przy poszukiwaniach pomagał mi Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu, a ostatecznie idealne miejsce znalazłam u zbiegu ul. Gajowej i Sienkiewicza, w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej "JEŻYCE". Z jednej strony jest to ściana, która także potrzebuje estetycznej odmiany, a z drugiej - znajduje się ona zaledwie kilkadziesiąt metrów od dawnego mieszkania Kazimiery Iłłakowiczówny - jednej z bohaterek muralu, a także niedaleko tablicy przy wejściu do zajezdni Gajowej, na której umieszczono fragment jej wiersza.

Realizacja

W związku z tym, że upłynęło sporo czasu, zmieniło się otoczenie, a i ściana ma inny metraż, mural musiał powstać na nowo. Za odświeżoną koncepcję zabrała się Dorota Piechocińska (to kolejna kobieta związana z Jeżycami :)), a kwestię przeniesienia projektu na ścianę zaoferowało Studio MURALL (https://www.facebook.com/murall.studio).

Otrzymaliśmy akceptację projektu od Plastyka Miejskiego, Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu oraz wsparcie Rady Osiedla Jeżyce.

Mimo tego, że nowa ściana jest znacznie mniejsza, nadal brakuje nam części środków. Będzie nam super miło, jeśli zechcesz wesprzeć ten oddolny projekt mieszkańców i doprowadzić tę inicjatywę do szczęśliwego końca :)


Dziękujemy wszystkim za dotychczasowe wsparcie finansowe, ale też zasięgowe - bez Waszych polubień i udostępnień, nie udałoby się dotrzeć do tego miejsca, w którym jesteśmy!

W kolejności alfabetycznej:
Bartłomiej Ignaszewski
Gemela poznańska
Geranium Vege Kuchnia
Głos Wielkopolski
Joanna Jaśkowiak
Kasia Bosacka
Marcin Bosacki
Marta Mazurek
miastopoznaj.pl
misyjne.pl
portal Onet.pl
Poznań, I Love You
poznan.naszemiasto.pl
salon kosmetyczny Inspiracja
salon OnlyHer
Sklep Papierniczy Jeżyce
telewizja WTK/epoznan.pl
tenpoznan.pl
Wyborcza Poznań
Zakwas

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Katarzyna Lesińska - awatar

  Katarzyna Lesińska

  30.03.2023
  30.03.2023

  Część muralowych bohaterek już nie żyje, dlatego niezbędne pozwolenia i informacje o nich zdobywałam klasycznymi metodami, prowadząc listowną korespondencję z rodzinami i ich spadkobiercami, którzy sami nie są obyci z nowoczesnymi technologiami. Jedną z pań odwiedzam co jakiś czas w jej mieszkaniu. A dodatkowo zbieram ich historie ze źródeł książkowych. Miał być prosty mural, który przykryje brzydkie ogrodzenie, a tymczasem będzie jeżycki mural herstoryczny :)

  Zdjęcie aktualizacji 116 842

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  05.11.2022
  05.11.2022

  Super pomysł!

 • SebBed - awatar

  SebBed

  05.08.2019
  05.08.2019

  Super pomysł, trzymam kciuki !!

 • PiciuM - awatar

  PiciuM

  31.07.2019
  31.07.2019

  Popieram Murale

6 678 zł  z 8 500 zł (Cel)
Wpłaciło 148 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Katarzyna Lesińska - awatar

Katarzyna Lesińska

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 148

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Radek - awatar
Radek
20
Olka - awatar
Olka
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Marino Bistrot - awatar
Marino Bistrot
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Przekaż 1,5% Fundacji Pomagam.pl i pomóż nam pomagać!

Wystarczy, że przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego PIT podasz w odpowiednim polu nasz numer KRS: 0000353888

Chcemy dalej zmieniać świat na lepsze i przywracać wiarę w ludzi. Angażujemy się w pomoc potrzebującym i pomagamy organizacjom działać skuteczniej. Organizujemy i wspieramy zbiórki charytatywne na ważne cele.

Pomożesz nam? To nic nie kosztuje!
Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zapraszamy również na stronę Fundacji Pomagam.pl

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij