Zbiórka Na sklepik w Afryce - zdjęcie główne

Na sklepik w Afryce

4 560 zł  z 7 000 zł (Cel)
Wpłaciło 145 osób
Karolina Haya - awatar

Karolina Haya

Organizator zbiórki

Nazywam się Karolina, mam 29 lat i mieszkam w Krakowie. Pragnę opowiedzieć Wam o moim wyjątkowym przyjacielu z Mali — Seko Coulibaly, którego poznałam w 2014 roku podczas semestralnego stypendium w Instytucie Języka Rosyjskiego im. A. S. Puszkina w Moskwie. 

Ja i kilka innych osób z Polski zaprzyjaźniliśmy się ze studentami z Afryki, którzy mieszkali z nami w akademiku. Godzinami potrafiliśmy grywać w karty, rozmawiać o tym, jak to jest w naszych krajach, o tradycjach i zwyczajach, o naszych planach na przyszłość. Nie dało się nie zauważyć jak ubodzy byli nasi koledzy z Mali: skromnie ubrani, żaden z nich nie miał laptopa ani dotykowego telefonu, na podłodze w ich pokoju zawsze leżała siatka cebuli i ziemniaki, które jedli praktycznie codziennie, czasem z kawałkiem kurczaka, popijając kawą z octem (!). Większość z nich nie znała nawet swojej daty urodzenia, jedynie rok. W paszporcie zamiast dnia i miesiąca widniały trzy iksy... „Nie może tak być!", powiedziałam i wymyśliłam każdemu datę urodzenia. Seko był z mojego rocznika, więc dostał moją datę urodzenia. Dzięki temu zawsze pamiętam, żeby złożyć mu życzenia.

Pewnego dnia zauważyłam, że pracownik akademika wyprowadził Seko z siłowni, z której każdy student mógł swobodnie korzystać. Mężczyzna powiedział: „Nie możesz tu wchodzić, bo ty i twoi koledzy nie zapłaciliście za czynsz". Okazało się, że z powodu wojny domowej w Mali, nie wysłano na czas pieniędzy studentom i nie mogli przez to opłacić noclegu. W tajemnicy przed Seko zorganizowałam wraz z kolegą Józefem z Algierii zbiórkę pieniędzy, w której wzięli udział wszyscy studenci z Polski. Razem udało nam się uzbierać ok. 2000 zł, jednak gdy wręczyliśmy pieniądze staroście z Mali, ten grzecznie odmówił, zapewniając, że pieniądze z ambasady właśnie dotarły. 

Tego samego wieczoru przyszedł do mnie Seko, zawstydzony przyznał, iż nie powiedzieli nam prawdy i tak naprawdę nie mają pieniędzy. Chwyciłam kopertę, wstąpiłam po drodze po Józefa i razem poszliśmy ponownie wręczyć pieniądze ze zbiórki. Widziałam nieśmiałe łzy szczęścia i twarze pełne wdzięczności, których nigdy nie zapomnę.

Przez te wszystkie lata udało mi się utrzymać stały kontakt jedynie z Seko. Dzięki stypendium dla ubogich skończył studia w stolicy Mali, Bamako. Chciałby się ożenić, ale najbardziej na świecie pragnie po prostu pracować, gdyż, jak zawsze powtarza, „Praca daje człowiekowi szczęście i poczucie, że jego życie ma sens". 

Rodzina Seko jest bardzo biedna, żyją na wsi, utrzymują się z ciężkiej fizycznej pracy na polach bawełny. 

Mój przyjaciel ma wyższe wykształcenie, ale ze względu na pochodzenie w Bamako nikt nie chce go zatrudnić nawet do fizycznej pracy. Tak właśnie jest w Mali. Jeśli nie masz kasy, nic nie znaczysz... 

Przez pewien czas Seko dorabiał jako stolarz, jednak zlecenia otrzymywał rzadko, aż w końcu wcale przestał być potrzebny. Dziś żyje z dnia na dzień, często nie ma co jeść, bywa bardzo przygnębiony.

Seko jest silny, pragnie wziąć sprawy w swoje ręce, ale potrzebuje Waszej pomocy. Pieniądze ze zbiórki posłużyłyby do otwarcia własnego niezależnego biznesu — sklepiku z podstawowymi produktami, takimi jak mąka, jajka, ryż, kawa itp. Może w przyszłości Seko zajmie się również dowozem żywności do pobliskich wsi. Dzięki Wam mógłby w końcu żyć godnie, bez obaw o jutrzejszy dzień. 

Wasza pomoc jest dla mnie bardzo ważna z kilku powodów: pragnę wesprzeć przyjaciela, ale nie mam ku temu warunków (byłam w stanie wysyłać mu niewielkie sumy na jedzenie kilka razy w roku); mam poczucie wielkiej niesprawiedliwości na świecie i chcę razem z Wami odmienić choć jedno istnienie; i ostatnie: wierzę, że takie historie uczą nas doceniać to, jakimi jesteśmy szczęściarzami, iż urodziliśmy się w dzisiejszej Polsce, choć tak uwielbiamy sobie na to życie ponarzekać.

Chcę podziękować Wam z całego serca za czas, który poświęciliście na przeczytanie tej krótkiej historii oraz za udział w zbiórce dla Seko. Pragnę zaznaczyć, że Seko wie o tej inicjatywie, zgadza się na nią i będzie niezmiernie wdzięczny za każde wsparcie. 


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Karolina Haya - awatar

  Karolina Haya

  11.09.2020
  11.09.2020

  Kochani! Wiem, że dawno nie było żadnych wieści z Afryki, kontakt był trochę utrudniony, jednak w końcu mogę przekazać trochę dobrych i złych wiadomości.
  Niestety mężczyzna, który pomagał Seko w handlu, nie wypłacił mu części zarobionych pieniędzy, okradł go, mówiąc wprost. Seko nie stracił jednak nadziei i przez ten cały czas przygotowywał się do konkursu na dwuletnie stypendium w Moskwie. Dzięki Waszemu wsparciu załatwił wszystkie dokumenty. Z powodu koronawirusa rozpocznie w przyszłym tygodniu zajęcia online, ale w każdej chwili sytuacja może się zmienić i Seko będzie mógł polecieć do Moskwy. Pilnie potrzebuje telefonu z internetem, aby uczestniczyć w zajęciach, ale akurat na to wystarczy jeszcze pieniędzy od Was! :)
  I ostatnia wspaniała nowina: Seko niedługo zostanie ojcem!

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


 • Samuel Campisano - awatar

  Samuel Campisano

  09.05.2020
  09.05.2020

  good luck!

  • Karolina Haya - awatar

   Karolina Haya - Organizator zbiórki

   10.05.2020
   10.05.2020

   Thank you, good man!

 • Magda - awatar

  Magda

  07.05.2020
  07.05.2020

  Powodzenia :)

  • Karolina Haya - awatar

   Karolina Haya - Organizator zbiórki

   07.05.2020
   07.05.2020

   Dziękujemy!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  13.03.2020
  13.03.2020

  Powodzenia!

 • Agata - awatar

  Agata

  05.01.2020
  05.01.2020

  Powodzenia

  • Karolina Haya - awatar

   Karolina Haya - Organizator zbiórki

   05.01.2020
   05.01.2020

   Dziękujemy!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  10.10.2019
  10.10.2019

  Powodzenia!

  • Karolina Haya - awatar

   Karolina Haya - Organizator zbiórki

   11.10.2019
   11.10.2019

   Wielkie dzięki! ❤️

4 560 zł  z 7 000 zł (Cel)
Wpłaciło 145 osób
Karolina Haya - awatar

Karolina Haya

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 145

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
2
Samuel Campisano - awatar
Samuel Campisano
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Martyna Żurowska - awatar
Martyna Żurowska
20
Paulina - awatar
Paulina
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Magda - awatar
Magda
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij