Zbiórka Ratowanie grobu oficera z Gruzji - zdjęcie główne

Ratowanie grobu oficera z Gruzji

2 656 zł  z 2 100 zł (Cel)
Wpłaciło 61 osób
Krzysztof M. Kaźmierczak - awatar

Krzysztof M. Kaźmierczak

Organizator zbiórki

PODSUMOWANIE:

Do akcji włączyła się ambasada Gruzji w Polsce.  Pan ambasador Ilia Darchiashvili w grudniu ubr. złożył wizytę w Poznaniu i w imieniu swojego kraju wniósł opłaty cmentarne za miejsce pochówku. Natomiast zebrane podczas akcji pieniądze będą przeznaczone na renowację, odnowienie grobu. Zostanie ona przeprowadzona na wiosnę, po zakończeniu okresu przymrozków. Poinformuję wówczas o wykonanych pracach  i przedstawię ich rozliczenie.

Załączam zdjęcie z wizyty ambasadora, a w linku reportaż na temat przeprowadzonej akcji, który wyemitowano w programie Telekurier: https://poznan.tvp.pl/40616721/28122018 

OPIS PRZEPROWADZONEJ AKCJI:

Celem było uratowanie przez likwidacją grobu postaci historycznych - Gruzina służącego w Wojsku Polskim od okresu międzywojennego i jego żony, która należała do Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego. Zmarli przed laty, ich nagrobek na poznańskim cmentarzu jest jedynym pozostałym po nich śladem…

Jestem przekonany, że zarówno Gruzin, którego drugą ojczyzną stała się Polska jak i jego odważna małżonka godni są naszej pamięci.

Podpułkownik Platon Takajszwili był gruzińskim oficerem kontraktowym, który podjął się służby w Wojsku Polskim na zaproszenie marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1939 roku brał udział w obronie Warszawy, a od 1944 roku walczył w artylerii przeciwlotnicznej. Po wojnie został dowódcą 86. Pułku Artylerii Przeciwlotnicznej w Lesznie, którego żołnierze w 1947 roku wystąpili zbrojnie w obronie kobiety przetrzymywanej przez czerwonoarmistów.

Janina Takajszwili pseudonim „Wanda Zduńska” była Polką, brała udział w powstaniu warszawskim w szeregach Armii Krajowej, a następnie była sekretarką dowódcy i skarbnikiem największej w zachodniej Polsce organizacji podziemnej – Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta” .

W domu Janiny i Platona w Poznaniu znajdował się przez kilkadziesiąt lat tajny magazyn broni WSGO „Warta”. Już po swojej śmierci, w ostatnich latach Janina i Platon Takajszwili byli bohaterami publikacji prasowych i reportażu telewizyjnego, są też bohaterami mojej książki „Rozstrzelani za uratowanie kobiety” - to jedyne ich wspólne zdjęcie, jakie udało mi się uzyskać:

Małżonkowie nie żyją od dawna, nie mieli potomstwa. Ich miejsce pochówku na cmentarzu na Junikowie w Poznaniu nie było opłacone od 13 lat (od 2005 roku) i w razie dalszego braku opłat groziła mu likwidacja.  

Na ilustracji fragment informacji o ich grobie z systemu informacyjnego cmentarza - niestety, błędnie podano w nim nazwisko pochowanego tam małżeństwa.

 

BARDZO DZIĘKUJĘ wszystkim za udział, dzięki Wam UDAŁO SIĘ!


Aktualizacje


  • Krzysztof M. Kaźmierczak - awatar

    Krzysztof M. Kaźmierczak

    01.09.2019
    01.09.2019

    PODSUMOWANIE - ROZLICZENIE ZBIÓRKI
    Renowacja grobu została przeprowadzona. Pomnik nagrobny został gruntownie oczyszczony, łączenia płyt wzmocniono, napisy odmalowano oraz wymieniono tzw. poduszkę z inskrypcją o pochówku Janiny Takajszwili tak, żeby była czytelna i nie zawierała błędów.
    Z zebranej kwoty pozostała nadwyżka 856,76 zł. Po konsultacji z uczestnikami zbiórki została ona przekazana/wpłacona na cel charytatywny dotyczący (jak grób Janiny i Platona) Polski i Gruzji czyli na zbiórkę na pomoc dla Sandro Butikashvili - chłopca z rodziny gruzińsko-polskiej https://pomagam.pl/sandro
    Na zdjęciu nagrobek po renowacji oraz rozliczenie pieniędzy ze zbiórki.
    Jeszcze raz bardzo dziękuje wszystkim osobom, które wsparły tę inicjatywę społeczną.

    Zdjęcie aktualizacji 36 544

Komentarze


  • Marta - awatar

    Marta

    30.12.2018
    30.12.2018

    nie wiem jak napisać priv, ale Pan się dowie czy grobu nie zlikwidują skoro 13 lat nieopłacony, żeby nie było lepiej zadeklarować zapłatę zaległości lub zaległość zapłacić

    • Krzysztof M. Kaźmierczak - awatar

      Krzysztof M. Kaźmierczak - Organizator zbiórki

      10.02.2019
      10.02.2019

      Grób jest już opłacony - dzięki tej akcji (zaraz uzupełnię opis), może Pani być spokojna. Dziękuje za zainteresowanie

  • Irina Tkeshelashvili - awatar

    Irina Tkeshelashvili

    06.10.2018
    06.10.2018

    Dziękuję organizatorom i każdemu kto zdecydował wesprzeć zasługi naszych przodków. Przyjaźń i szacunek który łączy nasze kraje przez stulecia nie ma ceny. Za wolność waszą i naszą . Pozdrawiam

    • Krzysztof M. Kaźmierczak - awatar

      Krzysztof M. Kaźmierczak - Organizator zbiórki

      07.10.2018
      07.10.2018

      Dziękuję bardzo za Pani ważne słowa. Pozdrawiam serdecznie. PS. Czy jest Pani może z rodziny Platona? Jeśli tak proszę o kontakt ze mną na priva lub podanie tu swojego emaila

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    03.10.2018
    03.10.2018

    „Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.” Psalm 23,4-5

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    02.10.2018
    02.10.2018

    Cześć i Chwała Bohaterom

  • Jacek Kozłowski - awatar

    Jacek Kozłowski

    01.10.2018
    01.10.2018

    Na nagrobku Platona widnieje słowo "genacwale" (გენაცვალე/genatsvale), dodane zapewne przez Jego żonę. Trudne do bezpośredniego przetłumaczenia - kochany, drogi, brat, przyjaciel; Gruzini tłumaczą je też jako "moja dusza" i sami określają się nieraz żartobliwie "genatsvali".

    • Krzysztof M. Kaźmierczak - awatar

      Krzysztof M. Kaźmierczak - Organizator zbiórki

      01.10.2018
      01.10.2018

      Widać żona bardzo go kochała, na niewielu nagrobkach można znaleźć słowa miłości. Pisałem o nich w moim pierwszym artykule na temat Platona.

2 656 zł  z 2 100 zł (Cel)
Wpłaciło 61 osób
Krzysztof M. Kaźmierczak - awatar

Krzysztof M. Kaźmierczak

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 61

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1
Marta - awatar
Marta
5
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Barbara Drążek - awatar
Barbara Drążek
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Gocha - awatar
Gocha
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Radek Jaroszewicz - awatar
Radek Jaroszewicz
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Przekaż 1,5% Fundacji Pomagam.pl i pomóż nam pomagać!

Wystarczy, że przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego PIT podasz w odpowiednim polu nasz numer KRS: 0000353888

Chcemy dalej zmieniać świat na lepsze i przywracać wiarę w ludzi. Angażujemy się w pomoc potrzebującym i pomagamy organizacjom działać skuteczniej. Organizujemy i wspieramy zbiórki charytatywne na ważne cele.

Pomożesz nam? To nic nie kosztuje!
Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zapraszamy również na stronę Fundacji Pomagam.pl

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij