Zbiórka Ratowanie grobu oficera z Gruzji - zdjęcie główne

Ratowanie grobu oficera z Gruzji

2 656 zł  z 2 100 zł (Cel)
Wpłaciło 61 osób
Krzysztof M. Kaźmierczak - awatar

Krzysztof M. Kaźmierczak

Organizator zbiórki

PODSUMOWANIE:

Do akcji włączyła się ambasada Gruzji w Polsce.  Pan ambasador Ilia Darchiashvili w grudniu ubr. złożył wizytę w Poznaniu i w imieniu swojego kraju wniósł opłaty cmentarne za miejsce pochówku. Natomiast zebrane podczas akcji pieniądze będą przeznaczone na renowację, odnowienie grobu. Zostanie ona przeprowadzona na wiosnę, po zakończeniu okresu przymrozków. Poinformuję wówczas o wykonanych pracach  i przedstawię ich rozliczenie.

Załączam zdjęcie z wizyty ambasadora, a w linku reportaż na temat przeprowadzonej akcji, który wyemitowano w programie Telekurier: https://poznan.tvp.pl/40616721/28122018 

OPIS PRZEPROWADZONEJ AKCJI:

Celem było uratowanie przez likwidacją grobu postaci historycznych - Gruzina służącego w Wojsku Polskim od okresu międzywojennego i jego żony, która należała do Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego. Zmarli przed laty, ich nagrobek na poznańskim cmentarzu jest jedynym pozostałym po nich śladem…

Jestem przekonany, że zarówno Gruzin, którego drugą ojczyzną stała się Polska jak i jego odważna małżonka godni są naszej pamięci.

Podpułkownik Platon Takajszwili był gruzińskim oficerem kontraktowym, który podjął się służby w Wojsku Polskim na zaproszenie marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1939 roku brał udział w obronie Warszawy, a od 1944 roku walczył w artylerii przeciwlotnicznej. Po wojnie został dowódcą 86. Pułku Artylerii Przeciwlotnicznej w Lesznie, którego żołnierze w 1947 roku wystąpili zbrojnie w obronie kobiety przetrzymywanej przez czerwonoarmistów.

Janina Takajszwili pseudonim „Wanda Zduńska” była Polką, brała udział w powstaniu warszawskim w szeregach Armii Krajowej, a następnie była sekretarką dowódcy i skarbnikiem największej w zachodniej Polsce organizacji podziemnej – Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta” .

W domu Janiny i Platona w Poznaniu znajdował się przez kilkadziesiąt lat tajny magazyn broni WSGO „Warta”. Już po swojej śmierci, w ostatnich latach Janina i Platon Takajszwili byli bohaterami publikacji prasowych i reportażu telewizyjnego, są też bohaterami mojej książki „Rozstrzelani za uratowanie kobiety” - to jedyne ich wspólne zdjęcie, jakie udało mi się uzyskać:

Małżonkowie nie żyją od dawna, nie mieli potomstwa. Ich miejsce pochówku na cmentarzu na Junikowie w Poznaniu nie było opłacone od 13 lat (od 2005 roku) i w razie dalszego braku opłat groziła mu likwidacja.  

Na ilustracji fragment informacji o ich grobie z systemu informacyjnego cmentarza - niestety, błędnie podano w nim nazwisko pochowanego tam małżeństwa.

 

BARDZO DZIĘKUJĘ wszystkim za udział, dzięki Wam UDAŁO SIĘ!


Aktualizacje


 • Krzysztof M. Kaźmierczak - awatar

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  01.09.2019
  01.09.2019

  PODSUMOWANIE - ROZLICZENIE ZBIÓRKI
  Renowacja grobu została przeprowadzona. Pomnik nagrobny został gruntownie oczyszczony, łączenia płyt wzmocniono, napisy odmalowano oraz wymieniono tzw. poduszkę z inskrypcją o pochówku Janiny Takajszwili tak, żeby była czytelna i nie zawierała błędów.
  Z zebranej kwoty pozostała nadwyżka 856,76 zł. Po konsultacji z uczestnikami zbiórki została ona przekazana/wpłacona na cel charytatywny dotyczący (jak grób Janiny i Platona) Polski i Gruzji czyli na zbiórkę na pomoc dla Sandro Butikashvili - chłopca z rodziny gruzińsko-polskiej https://pomagam.pl/sandro
  Na zdjęciu nagrobek po renowacji oraz rozliczenie pieniędzy ze zbiórki.
  Jeszcze raz bardzo dziękuje wszystkim osobom, które wsparły tę inicjatywę społeczną.

  Zdjęcie aktualizacji 36 544

Komentarze


 • Marta - awatar

  Marta

  30.12.2018
  30.12.2018

  nie wiem jak napisać priv, ale Pan się dowie czy grobu nie zlikwidują skoro 13 lat nieopłacony, żeby nie było lepiej zadeklarować zapłatę zaległości lub zaległość zapłacić

  • Krzysztof M. Kaźmierczak - awatar

   Krzysztof M. Kaźmierczak - Organizator zbiórki

   10.02.2019
   10.02.2019

   Grób jest już opłacony - dzięki tej akcji (zaraz uzupełnię opis), może Pani być spokojna. Dziękuje za zainteresowanie

 • Irina Tkeshelashvili - awatar

  Irina Tkeshelashvili

  06.10.2018
  06.10.2018

  Dziękuję organizatorom i każdemu kto zdecydował wesprzeć zasługi naszych przodków. Przyjaźń i szacunek który łączy nasze kraje przez stulecia nie ma ceny. Za wolność waszą i naszą . Pozdrawiam

  • Krzysztof M. Kaźmierczak - awatar

   Krzysztof M. Kaźmierczak - Organizator zbiórki

   07.10.2018
   07.10.2018

   Dziękuję bardzo za Pani ważne słowa. Pozdrawiam serdecznie. PS. Czy jest Pani może z rodziny Platona? Jeśli tak proszę o kontakt ze mną na priva lub podanie tu swojego emaila

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  03.10.2018
  03.10.2018

  „Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.” Psalm 23,4-5

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  02.10.2018
  02.10.2018

  Cześć i Chwała Bohaterom

 • Jacek Kozłowski - awatar

  Jacek Kozłowski

  01.10.2018
  01.10.2018

  Na nagrobku Platona widnieje słowo "genacwale" (გენაცვალე/genatsvale), dodane zapewne przez Jego żonę. Trudne do bezpośredniego przetłumaczenia - kochany, drogi, brat, przyjaciel; Gruzini tłumaczą je też jako "moja dusza" i sami określają się nieraz żartobliwie "genatsvali".

  • Krzysztof M. Kaźmierczak - awatar

   Krzysztof M. Kaźmierczak - Organizator zbiórki

   01.10.2018
   01.10.2018

   Widać żona bardzo go kochała, na niewielu nagrobkach można znaleźć słowa miłości. Pisałem o nich w moim pierwszym artykule na temat Platona.

2 656 zł  z 2 100 zł (Cel)
Wpłaciło 61 osób
Krzysztof M. Kaźmierczak - awatar

Krzysztof M. Kaźmierczak

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 61

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1
Marta - awatar
Marta
5
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Barbara Drążek - awatar
Barbara Drążek
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Gocha - awatar
Gocha
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Radek Jaroszewicz - awatar
Radek Jaroszewicz
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij