Zbiórka Polski w Zielonej - zdjęcie główne

Polski w Zielonej

4 630 zł  z 4 500 zł (Cel)
Wpłaciły 22 osoby

Zbieramy pieniądze na naukę języka polskiego (kurs) dla Anielki, Jessel i Ulissesa z Nikaragui

Pierwszy raz w Polsce byli na Światowych Dniach Młodzieży, stąd Polskę już znali i chcieli tu zamieszkać, zacząć życie od nowa. Wyjechali z Nikaragui legalnie przez Kostarykę. Od czterech miesięcy mieszkają w Zielonej Górze, gdzie są wolontariuszami przy diecezjalnym Caritas, pomagają przy pracach porządkowych przy parafii. 

Nasza wolontariuszka Agata uczy ich języka polskiego przez skypa. Jednak to za mało, żeby szybko nauczyć się komunikatywnego języka polskiego. Potrzebny jest kurs na miejscu w Zielonej Górze. Ośrodek Nauczania Języków Obcych w Zielonej Górze zgodził się uruchomić specjalny intensywny kurs 4 razy w tygodniu i udzielić 10% zniżki. Bardzo dziękujemy!

Ich największą potrzebą w tej chwili jest nauka języka polskiego- komunikatywnego, pozwalającego na jak najszybsze znalezienie pracy  i usamodzielnienie się. Obecnie porozumienie jest możliwe tylko za pomocą języka hiszpańskiego, a to nie ułatwia znalezienia pracy i samodzielnego egzystowania w naszym kraju.

Jesienią rozpocznie się kurs języka polskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim, jednak warto nie czekać i podnosić znajomość języka polskiego już teraz.

Jeśli zbierzemy więcej pieniędzy przeznaczymy je na naukę polskiego dla innych osób.

Anielka, 27 lat. Inż. przemysłowy, (była) właścicielka sklepu-cukierni, ostatnio pracowała jako kasjerka w banku.

Jessell, 22 lat. Studentka psychologii (4 rok przerwany przez zajścia w Nikaragui). 

Ulises, 32 lata. Elektryk, murarz, właściwie wszystko z budową związane. Technik rolnictwa, kierownik upraw kawy, księgowość upraw, odpowiedzialny za zatrudnianie pracowników upraw (human resources). 

Więcej możecie dowiedzieć się z fragmentu wywiadu w "Gościu Niedzielnym":

Dlaczego musieliście opuścić swój kraj? 

Jessell: Wyjechaliśmy z naszego kraju, bo baliśmy się żyć w środowisku ciągłego zagrożenia. Nicaragua jest ogarnięta brutalną represją ze strony rządu Daniela Ortegi przeciwko nam, którzy uczestniczyliśmy w manifestacjach przeciwko jego formie rządzenia. Baliśmy się jeszcze większego wzrostu przemocy, utraty wolności, życia, coraz większego braku pożywienia. Wyjechaliśmy też w poszukiwaniu możliwości rozwoju osobistego, żeby któregoś dnia zaofiarować ten sam rozwój naszemu krajowi.

Anielka: Wyjechałam ze względu na bezpieczeństwo. Daniel Ortega i jego żona Rosario Murillo rozpoczęli prześladować nas, którzy nie chcemy żyć według ich zachcianek. Od kwietnia, gdy rozpoczęła się represja, w setkach wzrosła ilość zamordowanych i uwięzionych uczestników demonstracji. Rozpoczęło się też prześladowanie Kościoła. Wyjechałam, bo uczestniczyłam w pochodach przeciwrządowych. Bałam się o swoje życie, szukałam bezpieczeństwa. W drzwiach banku, gdzie pracowałam, rządowe bojówki zaatakowały jakiegoś chłopaka. Następnego dnia, ze względu na bezpieczeństwo, zamknięto nasz bank i straciłam pracę. Bałam się też pogarszającej sytuacji ekonomicznej.

Ulises: Wyjechałem z powodu prześladowania. Uczestniczyłem w kilku pokojowych marszach, wołając o wolność słowa i o poszanowanie praw człowieka. Ale Ortegi to nie interesuje. Jego rodzina jest właścicielką największych firm w państwie, a on sam scentralizował władzę w swoich rękach i stara się pozostać na szczycie do końca życia. Pracowałem w diecezji Matagalpa. Parokrotnie powiedziano mi, że jeśli pracuję dla Kościoła, to jestem przeciwko rządowi. Zrezygnowałem z pracy i wyjechałem dla bezpieczeństwa. Zawsze myślałem, że lepiej jest wyjechać z domu, niż wziąć do ręki broń.

Jak zareagowali na możliwość przyjazdu do Polski i co to dla nich znaczy?

Jessell: Polska jest dla mnie inspiracją jedności, patriotyzmu i walki o wolność. W jej historii spotykam przykłady wielkiej odwagi, oraz motywację, żeby pokonywać samą siebie. Wyjechać z kraju, gdzie rządzi dyktatura, i przyjechać do kraju gdzie ona była, dodaje mi wiary, że mój kraj, też może być wolny. Chciałabym być częścią “rewolucji sumienia” i Polska jest dla mnie miejscem, gdzie mogę znaleźć formację i doświadczenie. Wyjechaliśmy z kraju, gdzie rządzi się kłamstwem i oszustwem. 

Sytuacja w Nikaragui

Nikaragua to kraj pogrążony w najgłębszym od lat 80. kryzysie społeczno-politycznym. Od kwietnia 2018 dochodzi tam do manifestacji społecznych i starć z policją. Wybuch protestów był spowodowany podniesieniem wieku emerytalnego do 70 lat i obniżenie płac o 5%, ale de facto sytuacja ekonomiczna kraju i zubożenie społeczeństwa było bardzo głębokie już od dekad.

Prezydent Daniel Ortega, lider Frontu Wyzwolenia Narodowego (FSLN), który w 1979 roku przejął władzę w kraju po obaleniu dyktatury i sprawował ją do lat 90., by ponownie odzyskać wpływy w 2007 roku. Jest dziś jednym z najbardziej bezwzględnych i znienawidzonych polityków w kraju. Opozycja zarzuca mu ograniczanie swobód obywatelskich, łamanie praw człowieka, tendencje dyktatorskie i koncentrację władzy w jednych rękach. Jednak faktycznie władze w kraju sprawuje jego żona Rosario Murillo, która jest mózgiem całej operacji i mówi się, ze podejmuje najważniejsze decyzje w państwie.

W cała sytuację zamieszane są kraje trzecie jak Kuba i Wenezuela, które wzajemnie się wspierają i wysyłają do Nikaragui swoje wojsko i bojówki. Do tego wszystkiego oprócz zagrożenia politycznego dochodzi zagrożenie ze strony karteli i gangów narkotykowych, które przerzucają narkotyki z Boliwii do USA i terroryzują lokalną społeczność.

W wyniku obecnej sytuacji Nikaraguańczycy masowo uciekają z krajów, głównie przez Kostarykę, ale teraz tak naprawdę we wszystkich kierunkach w których się da, również przez niebezpieczny Honduras.

Aktualizacje


 • Refugee.pl - awatar

  Refugee.pl

  29.05.2019
  29.05.2019

  Anielka, Jessell i Ulises zakończyli kurs języka polskiego w Zielonej Górze, zdali egzamin końcowy i otrzymali certyfikaty na poziomie A2 z ocenami
  bardzo dobrymi i dobrą :-) Uczęszczali na zajęcia bardzo sumiennie.
  Ogromnie się cieszymy z postępów i polecamy życzliwą szkołę Jago z
  Zielonej Góry.
  Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły zbiórkę!

  Zdjęcie aktualizacji 32 050

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  07.07.2019
  07.07.2019

  Os deseo todo lo mejor! :)

4 630 zł  z 4 500 zł (Cel)
Wpłaciły 22 osoby

Wpłaty: 22

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
2 830
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Piotr - awatar
Piotr
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Sylwester Czarnecki - awatar
Sylwester Czarnecki
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij