Cześć! Należymy do dwóch sieci pracowniczych: PROUD – Sieci Pracowników LGBT+ i Osób Sojuszniczych oraz Sieci Multikulturowej w Deloitte. W tym roku połączyliśmy siły i ze wsparciem Fundacji Deloitte chcemy pomóc osobom uchodźczym należącym do społeczności LGBT+.
Zdecydowaliśmy się wesprzeć inicjatywę Queer Without Borders (QWB), która zrzesza osoby aktywistyczne z kilku organizacji: Grupy Granica, Stowarzyszenia MOVA, Konsorcjum Migracyjnego, Lambdy Polska i Kuchni Konfliktu.
Queer Without Borders wykorzystuje swoje sieci i doświadczenie do dostarczania wysokiej jakości i dobrze dopasowanej pomocy osobom z doświadczeniem uchodźctwa, które należą do społeczności LGBT+. Jest to przede wszystkim pomoc:
- humanitarna (środki medyczne, pomoc materialna, żywność i woda, telefony i powerbanki),
- prawna,
- psychologiczna,
- medyczna,
- w tłumaczeniach,
- w znalezieniu pracy,
- w znajdowaniu bezpiecznego zakwaterowania.
Wierzymy, że wspólnymi siłami uda nam się wesprzeć osoby, które pod swoimi skrzydłami ma Queer Without Borders.
Poznajcie historie kilkorga z nich
Aida uciekła z Ugandy przed przemocą ze strony rodziny i prześladowań ze strony policji, która dowiedziała się od jej przyjaciela, że ta spotyka się z kobietą. W Ugandzie grozi jej kara śmierci lub dożywocie, więc gdy tylko mogła zdecydowała się uciec do Europy. Agent podróży oszukał ją w sprawie tego, jak w rzeczywistości będzie wyglądała podróż do Polski i możliwości uzyskania ochrony. Na granicy z Białorusią białoruscy strażnicy graniczni bili ją i wypychali do Polski, a polscy wyrzucali ją z powrotem, choć prosiła o ochronę. Po kilku takich pushbackach trafiła do zamkniętego ośrodka, gdzie w przepełnionym pokoju miesiącami nie wiedziała, co ją czeka.
Sasha uciekła z Ukrainy, gdy tylko zaczęła się rosyjska inwazja. Przez to, że uciekała w pośpiechu z terenu Zaporoża, gdzie już trwały działania zbrojne, nie zdążyła wziąć całej dokumentacji medycznej, nie miała też pełnej diagnozy F64, która informuje o rozpoczęciu tranzycji hormonalnej. Na granicy ukraińscy strażnicy nie chcieli jej wypuścić i dopiero polska grupa aktywistyczna pomogła przekonać Straż Graniczną, że jest osobą transpłciową. W Polsce jednak pojawiła się kolejna przeszkoda – lokalna transfobia i trudność w uzyskaniu odpowiedniej dawki hormonów czy wizyty u specjalisty. Sasha zaczęła obawiać się detranzycji.
Ahmed od miesięcy próbuje znaleźć mieszkanie w Polsce, ale gdy najemcy dowiadują się, że jest z Somalii, przestają odpowiadać na telefony i mówią mu, że nie chcą w domu uchodźcy. Mieszkanie interwencyjne, w którym teraz mieszka, jest i tak przepełnione i kończą się mu środki z międzynarodowej organizacji, więc jeśli szybko czegoś nie znajdzie, wyląduje na bruku. Aktywnie szuka pracy, ale wielu pracodawców próbuje go oszukać.
Darowiznę odliczysz od podatku
Wsparcia logistycznego w tej zbiórce udziela nam Fundusz dla Odmiany, organizacja, która pracuje na to, aby w każdej społeczności w Polsce osoby LGBT+ poczuły się w pełni u siebie. W końcu. Fundusz wspiera kolektyw Queer Without Borders od samego początku.
Pieniądze wpłacone od darczyń i darczyńców dzięki współpracy z Funduszem zostaną przekazane w formie darowizny do kolektywu QWB.
Pamiętaj! Darowiznę na ten cel możesz odpisać od podatku w rocznym zeznaniu PIT. W tym celu otrzymasz od Funduszu specjalne zaświadczenie o przekazaniu darowizny.
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej: