Sefer Dembic - druk książki

4 560 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciło 50 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Ireneusz Socha - awatar

Ireneusz Socha

Organizator zbiórki

Jestem niezależnym badaczem historii dębickich Żydów. Wiele lat życia poświęciłem ratowaniu pamięci o dębickiej społeczności żydowskiej. Przyczyniłem się do uratowania dębickiego cmentarza żydowskiego, co roku organizuję Dzień Pamięci o Żydowskiej Społeczności Dębicy, przetłumaczyłem na język polski "Sefer Dembic" - najważniejszą książkę przynoszącą wspomnienia żydowskich mieszkańców Dębicy - Ocalałych z Zagłady. Zbieram fundusze na jej druk. Bardzo dziękuję za każdą wpłatę. 

Trudno wyobrazić sobie historię Dębicy bez dębickich Żydów. Był taki okres w historii miasta - tuż po potopie szwedzkim - kiedy miasto mogło się odrodzić i rozwinąć właśnie dzięki żydowskim osiedleńcom. Żydzi zaczęli masowo osiedlać się w Dębicy już w XVII wieku. Zajmowali się rzemiosłem i handlem. Mieli dwie duże synagogi, cmentarz, mykwę, rabinów, kantorów, sędziów rabinackich. Chłopcy uczyli się w chederach. Dorośli studiowali Torę i Talmud w domach modlitw. Młodzież syjonistyczna uczęszczała do szkoły hebrajskiej. Miasto słynęło z doskonałego mięsa koszernego, które chętnie kupowała krakowska gmina żydowska. Z Dębicą związane są dwie dynastie galicyjskich cadyków - Fränkelów z Wielopola Skrzyńskiego oraz Horowitzów z Ropczyc. Na przełomie XIX i XX wieku Żydzi stanowili już większość mieszkańców oraz przewodzili w przemyśle i handlu. Przedstawiciele społeczności żydowskiej zasiadali w radzie miejskiej i pełnili odpowiedzialne funkcje w magistracie, odpowiadając m.in. za kasę miejską. Pierwszą biblioteką publiczną w mieście była biblioteka żydowska. Na początku XX wieku zaczęły powstawać lokalne organizacje syjonistyczne, w tym kobieca organizacja Debora. Młodzież żydowska coraz liczniej uczyła się w miejskim gimnazjum. Większość miejscowej inteligencji stanowili żydowscy nauczyciele, prawnicy i lekarze. I wojna światowa i kryzys gospodarczy w latach 30. XX wieku spowodowały masowy odpływ Żydów z Dębicy. W przeddzień II wojny światowej społeczność żydowska stanowiła już tylko 20% mieszkańców miasta. Okupacja hitlerowska przyniosła ze sobą masowe mordy na dębickich Żydach, począwszy od pierwszej akcji likwidacyjnej w miejscowym getcie w lipcu 1942 roku. Spośród około 2900 Żydów mieszkających w mieście w 1939 roku wojnę przeżyło około 50 osób. Dziś o bogatej historii tej społeczności świadczą jedynie dwa zabytki - cmentarz oraz Synagoga Nowomiejska. Dlatego tak istotne jest to, abyśmy przypominali sobie ich historię. 

Mianem ksiąg pamięci określa się publikacje, tworzone przez Żydów po II wojnie światowej, których celem było opisanie zniszczonych społeczności żydowskich Europy Środkowo-Wschodniej. Oryginalna "Sefer Dembic" (hebr. Księga Dębicy) została wydana w Tel Awiwie w 1960 roku przez Związek Dębiczan w Izraelu. Grupa ocaleńców postanowiła wydać zbiór wspomnień o swoim rodzinnym mieście, wiedząc, że do niego już nie wrócą. Tom zawiera wstęp historyczny, a całość tekstów zredagował pisarz hebrajski i jidyszowy rodem z Dębicy Daniel Leibel (1891-1967). O tym, że taka księga istnieje, dowiedziałem się w roku 1999. JewishGen – amerykańska organizacja genealogiczna non-profit, filia nowojorskiego Museum of Jewish Heritage – A Living Memorial to the Holocaust – opublikowała wówczas na swoich stronach internetowych kilka rozdziałów "Sefer Dembic" przetłumaczonych z języka hebrajskiego na angielski. Były to teksty w polskiej historiografii nieznane i niezwykłe. Czytałem je, czekając na każdy kolejny rozdział nieraz przez cały rok. Postanowiłem, że przetłumaczę tę książkę na język polski, gdyż wówczas żaden z historyków nie zajmował się zachowaniem i popularyzacją pamięci o dębickich Żydach. Konsekwentnie, od 2004 roku, na stronach JewishGen, zaczęły się pojawiać również moje tłumaczenia kolejnych rozdziałów księgi. Pracowałem nad nimi w wolnych chwilach pro publico bono. Praca posuwała się bardzo wolno. Kiedy po 10 latach miałem już komplet tłumaczeń, postanowiłem, że czas na publikację książkową "Sefer Dembic" po polsku. I rzeczywiście, w roku 2014 ukazała się pierwsza polska edycja książki w moim tłumaczeniu. Mały nakład szybko się wyczerpał, ale książka zrobiła dobrą robotę i przyczyniła się do popularyzacji wiedzy na temat dębickiej społeczności żydowskiej w mieście. Dzięki księdze i jej wpływowi na świadomość mieszkańców, w Dębicy odbywają się też coroczne uroczystości upamiętniające żydowską społeczność miasta. W roku 2018, po konsultacjach z wieloma ekspertami, w tym znawcami języka hebrajskiego i jidysz oraz ksiąg pamięci, doszedłem do wniosku, że warto zrobić drugie wydanie, ale lepsze pod każdym względem. Uzgodnienie mojego tłumaczenia z językami oryginału oraz redakcja i korekta trwały prawie dwa lata. Pomagały mi wybitne specjalistki - Małgorzata Lipska (język hebrajski) i Monika Adamczyk-Garbowska (jidysz). Efekt naszej pracy jest zachwycający. Teksty nabrały klarowności i stały się jeszcze bardziej wymowne. Nowe wydanie zawiera przejrzane i opracowane na nowo przypisy, słowniczek terminów judaistycznych, indeks nazwisk oraz niesamowitą galerię zdjęć, w tym wiele publikowanych po raz pierwszy. Książka ta jest cennym świadectwem historycznym i kulturowym ważnym nie tylko dla mieszkańców Dębicy i regionalistów, ale dla wszystkich badaczy relacji polsko-żydowskich.

-- Ireneusz Socha

http://dembitzer.pl

(Foto: Magda Starowieyska | POLIN)


 

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Ireneusz Socha - awatar

  Ireneusz Socha

  14.06.21
  14.06.21

  Dzień dobry! Nasz projekt idzie konsekwentnie naprzód. Miło wiedzieć, że czterdzieści osiem osób wsparło mój projekt do tej pory. Dzięki Waszej hojności, na koncie projektu znalazło się już ponad cztery tysiące złotych. Abym mógł zapłacić drukarni za pracę, muszę zgromadzić przynajmniej cztery razy więcej. Dlatego proszę Was o pomoc i dzielenie się informacją o zbiórce. Razem możemy wszystko. Kłaniam się nisko - Irek

  Zdjęcie aktualizacji 69 821

4 560 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciło 50 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Ireneusz Socha - awatar

Ireneusz Socha

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 50

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Krzysztof Bielawski - awatar
Krzysztof Bielawski
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Małgorzata R. - awatar
Małgorzata R.
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
500
Adam Ożóg - awatar
Adam Ożóg
100
Wojciech Rumin - awatar
Wojciech Rumin
80
Anna Dylak - awatar
Anna Dylak
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam. pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Opłaty:Założenie i prowadzenie zbiórki w serwisie jest darmowe, jednak od zebranej przez Ciebie kwoty potrącimy niewielki procent na pokrycie kosztów promocji serwisu i kosztów operatorów płatności (łącznie - 7,5 % od zebranej kwoty). Są to jedyne opłaty, jakie poniesiesz ! Dzięki nim Pomagam.pl jest najskuteczniejszym narzędziem do tworzenia zbiórek pieniężnych w internecie. Nigdy nie pobieramy dodatkowych lub ukrytych opłat.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij