Nazywamy się Kasia i Tomek Witkowscy, wraz z przyjaciółmi stworzyliśmy grupę, którą nazwaliśmy Sky Tatra Team.
Od przeszło 5 lat wspieramy szkoły i dzieci w Nepalu. Mamy pod opieką 3 szkoły (w jednej z nich zatrudniamy nauczyciela) położone wysoko w Himalajach oraz wspaniałą rodzinę zastępczą, która poza dbaniem o kilkanaście przygarniętych z ulicy sierot, troszczy się także o tzw. "dzieci ulicy".
Sytuacja związana z pandemią bardzo mocno odbiła się kondycji finansowej Nepalu, którego głównym źródłem dochodu jest turystyka. Nie mogliśmy odwiedzić "naszych" szkół i dostarczyć im materialnej pomocy, jednak nie chcemy zostawiać ich bez wsparcia w tym trudnym czasie.
W ostatnich dniach kwietnia w Nepalu rozpoczyna się nowy rok szkolny. David i Maryia, którzy mają aktualnie pod opieką 13 sierot, nie maja wystarczająco pieniędzy, aby opłacić wszystkim maluchom edukację. Szkoły w Nepalu są płatne, a poza czesnym trzeba opłacić także mundurki, książki i zeszyty. Kiedy ma się pod opieką jedno lub dwoje dzieci, jest nieco łatwiej, ale przy trzynaściorgu... kwoty stają się ogromne i przewyższają znacznie możliwości rodziny. Roczne opłaty związane ze szkołą dla całej gromadki to przeszło 1135 euro. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że będą musieli wybierać, które dziecko posłać do szkoły, a które nie...
Do tego dochodzą jeszcze wydatki na dokarmianie bezdomnych dzieci żyjących w Kathmandu, których w związku z bieżącą sytuacją niestety na ulicach przybywa. Musicie wiedzieć, że David i Mariya wspierają także takie dzieci...
W związku z pandemią straciliśmy też stałe wpłaty na pensje dla nauczyciela, którego zatrudniamy w szkole w himalajskiej wiosce Chyamche. W poprzednich latach pomagali nam z tymi wpłatami dobrzy ludzie, na pewno znajdą się kolejni, którzy zdecydują się pomóc, jednak do tego czasu potrzebujemy ok. 150 dolarów miesięcznie, aby zapewnić byt i pracę dla nauczyciela.
Potrzeba nam także dodatkowych pieniędzy na szkołę dla Samira, małego chłopca, którego otoczyliśmy opieką kilka lat temu. Pewna dobra dusza, za naszym pośrednictwem, opłaca jego utrzymanie i edukację, jednak w związku z pandemią opłaty za internat i szkołę bardzo wzrosły i chcemy wesprzeć także ten cel.
Najpilniejsze potrzeby to:
- opłacenie szkoły dla 13 dzieciaków z rodziny zastępczej, którą prowadzą David i Mariya, aby mogli zadbać o przygarnięte przez siebie sieroty oraz mogli nadal karmić bezdomne dzieci żyjące na ulicach Kathmandu,
- środki na na pensje dla nauczyciela ze szkoły podstawowej w Chyamche,
- wsparcie utrzymania i edukacji Samira - sieroty z wioski Chyamche w rejonie Annapurny
A jak to się wszystko zaczęło?
Działalność charytatywną rozpoczęliśmy po katastrofalnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Nepal w 2015 roku. Podróżowaliśmy po Himalajach Nepalu od dawna, nieustannie doświadczając gościnności i serdeczności jego mieszkańców. Nepalczycy pytani po trzęsieniu ziemi o to, jak można im pomóc, odpowiadali, że bardzo potrzebują pracy oraz edukacji dla swoich dzieci. Nie prosili nas o pieniądze, ani o rzeczy materialne. Postanowiliśmy im pomóc nie tylko dlatego, że żyją w skrajnie trudnych warunkach, ale także dlatego, że widzimy ich wysiłki, wytrwałość, ciężką pracę, dbanie o słabszych i dobro, którym się zawsze dzielą. Widzieliśmy tak dużo, że wystarczyłoby na książkę. Dostaliśmy wspaniałą bezcenną lekcję człowieczeństwa, a teraz postanowiliśmy odrobić pracę domową.
Więcej możecie przeczytać na moim blogu: https://dotykamchmur.pl/szkoly-w-chmurach-poczatek/.
OGROMNE i nieocenione wsparcie naszych przyjaciół, znajomych, a także zupełnie nieznanych nam osób i firm, pozwoliło realnie pomóc już 4 szkołom położonym wysoko w himalajskich wioskach oraz kilkunastoosobowej rodzinie zastępczej z Kathmandu, która pomaga bezdomnym dzieciom na ulicach miasta.
W ciągu 5 lat, dzięki kilku różnym zbiórkom udało nam się:
wyposażyć w komputery szkołę podstawową w wiosce Chyamche. Podarować rzutnik multimedialny oraz założyć i stale opłacać w tej szkole Internet. Kupić wszystkim 65 dzieciom plecaki szkolne oraz potrzebne przybory i ubrania. Wyposażyliśmy też w komputer i rzutnik szkołę w wiosce Bragha, kupiliśmy tamtejszym 35 uczniom ciepłe kurtki oraz grzejniki elektryczne. Do maleńkiej szkoły położonej na wysokości ok 4500 m n.p.m. w wiosce Nar Phoo dostarczyliśmy tablet, przybory szkolne, ciepłe ubrania i buty. Na szlakach naszych wędrówek rozdaliśmy setki szczoteczek i past do zębów. Stale wspieramy też finansowo rodzinę zastępczą, którą stworzyli dla sierot David i Mariya w Kathmandu. Dzięki naszym zbiórkom przygarnięte przez nich dzieci mogły chodzić do szkoły, a bezdomne dzieci na ulicach dostawały ciepły posiłek. Dzięki naszym przyjaciołom opłacamy edukację i utrzymanie najbiedniejszego chłopca z wioski Chyamche oraz zatrudniamy tam nauczyciela języka angielskigo i informatyki, której nigdy wcześniej tam nie uczono, bo nie było takiej możliwości.
Do tej pory, z Waszą pomocą, udało się już zrobić tak wiele dobrego. Wierzę, że uda się i tym razem i wspólnie damy tym maluchom ze szkół na końcu świata możliwość nauki a one, bądźcie tego pewni, to dobro pomnożą i pójdą z nim dalej w świat...
Dziękujemy!
Kasia i Tomek Witkowscy
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej: