Akcja #SztukaDobroCzynna – czyli utrzyjmy wspólnie nosa hejterom internetowym i wesprzyjmy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Wszystkie pieniądze ze zbiórki trafią do WOŚP, obraz zaś przekażemy szpitalowi dziecięcemu.
Przedstawiamy Wam jedyny w swoim rodzaju obraz, który powstał z hejtu na WOŚP. Dosłownie. Dzięki specjalnemu algorytmowi udało nam się zamienić mowę nienawiści w abstrakcyjne dzieło sztuki.
Hejt staje się zjawiskiem coraz powszechniejszym, a hejterzy zdają się nie przejmować tym, że krzywdzą ludzi. Można zauważyć, że co roku w okresie Finału WOŚP pojawia się wiele słów wsparcia, ale również dużo hejtu skierowanego przeciwko organizacji i tym, którzy wspierają jej działania.
Kim jesteśmy i co robimy?
Jesteśmy zespołem pasjonatów z obszaru komunikacji i nowych technologii, którzy postanowili coś z tym zrobić. Wiemy, że nie bez powodu mówi się „Haters gonna hate”, ponieważ najczęściej do hejterów nie trafiają żadne racjonalne argumenty. Dlatego wpadliśmy na pomysł, by negatywne intencje hejterów, zamienić w ich przeciwieństwo – w pomoc dla WOŚP.
Przez rok zbieraliśmy internetowe komentarze na temat Wielkiej Orkiestry. Wyselekcjonowaliśmy te, zawierające obelgi, wulgaryzmy i inwektywy.
Wspólnie z artystą Jakubem Cikałą, zbudowaliśmy robota, który dzięki specjalnemu algorytmowi hejt zamienił w dzieło sztuki.
Jakub Cikała
Jakub na co dzień pracuje na ASP w Katowicach w Pracowni Intermediów i Technik Cyfrowych. Artystycznie zajmuje się szeroko pojętą grafiką intermedialną. Jego prace wielokrotnie były wystawiane i doceniane w Polsce i za granicą.
Jak to działało?
Do współpracy zaprosiliśmy kilka osób, którym sprzęt zakupiony przez WOŚP uratował życie. Poprosiliśmy ich, by do mikrofonu przeczytali wybrane treści. Zostały one przeprocesowane przez algorytm, który wprawił robota w ruch.
Na działanie robota wpływ miały trzy warstwy. Tekstowa, analizująca konstrukcję komentarzy, np. liczbę wyrazów i znaków. Warstwa znaczeniowa, która odpowiadała za analizę znaczenia słów, częstotliwość i lokalizację występowania wyrazów kluczowych. Trzecim składnikiem była warstwa emocjonalna – tworzona na podstawie dźwięku z odczytu wpisu przez beneficjentów WOŚP.
Po co tyle zachodu?
W ten sposób powstał obraz, który sprawił, że internetowa mowa nienawiści zamieniła się w coś pięknego, co na dodatek wesprze działania Fundacji.
Obraz składa się z dwóch części. Pierwsza trafiła na licytację, gdzie zakupił ją prywatny nabywca. Drugą przedstawiamy Wam tutaj.
Specyfikacja techniczna:
- Obraz akrylowy malowany na płótnie naciągniętym na drewniany blejtram.
- Wymiary: 200 cm X 100 cm
Organizator zbiórki
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Wpłata nie jest możliwa po końcu zbiórki.
Zrób jeszcze jeden mały krok.
Nawet 1 zł może pomóc!