[ENGLISH BELOW]
Zachęcamy Państwa do wsparcia projektu polegającego na tłumaczeniu z jidysz i hebrajskiego 420-stronicowej Księgi Pamięci dotyczącej Węgrowa, wydanej pierwotnie w 1960 r. w Tel Awiwie!
Dzięki wsparciu prywatnego ofiarodawcy w 2020 roku udało nam się przetłumaczyć fragment pierwszej części Księgi Pamięci Węgrowa. Jest on dostępny na stronie https://wegrow.jewish.pl/
Autorką przekładu Księgi Pamięci Węgrowa z hebrajskiego jest dr Regina Gromacka.
Księga ta składa się z dwóch części. Pierwsza jest napisana po hebrajsku, druga - w jidysz. W jej tworzenie zaangażowało się kilkudziesięciu autorów, Żydów ocalonego z Zagłady, którzy pochodzili z Węgrowa.
Tłumaczenie tej książki na język polski pozwoli mieszkańcom Węgrowa poznać żydowską historię ich miejscowości w czasie II wojny światowej.
Ten projekt ma na celu pokazanie różnorodności kulturowej małych ojczyzn - w tym przypadku Węgrowa. Księgi Pamięci zostały spisane przez ocalonych Żydów po wojnie. Znajdują się w nich wspomnienia z życia miasteczek w dwudziestoleciu międzywojennym oraz w okresie niemieckiej okupacji.
Fundacja Gszarim od kilku lat tłumaczy z jidysz na polski księgi pamięci związane z historią społeczności żydowskiej w Sokołowie Podlaskim. Do tej pory przełożone zostały trzy książki: "Sokołów - moje zniszczone miasteczko" Pereca Granatsztejna, "W cieniu Treblinki" i "Dzień w Treblince" Simchy Poliakewicza oraz pierwsza część Księgi Pamięci Sokołowa Podlaskiego. Stanowią one ważne świadectwo żydowskiego losu przed wojną i w jej trakcie. To dzięki nim czytelnicy mogą po raz pierwszy poznać tę interesującą historię, do tej pory niezbadaną i nieopracowaną. Wszystkie książki znajdują się na stronie https://sokolow.jewish.pl/. Są dostępne za darmo dla każdego, kto chce się z ich treścią zapoznać.
[ENGLISH]
We seek your support to fund the ongoing project of translating from Yiddish and Hebrew into Polish a 420-page Memorial Book (Yizkor book) of Węgrów, originally published in 1960 in Tel Aviv!
Thanks to the support of a private donor, in 2020 we were able to translate a few chapters of the first part of the Memorial Book of Węgrów. It is available at https://wegrow.jewish.pl/
Dr. Regina Gromacka is the author of the translation of the book from Hebrew.
This book consists of two parts. The first is in Hebrew, the second is in Yiddish. Several dozen authors, Jews who survived the Holocaust, who came from Węgrów, were involved in writing it.
Translating this book into Polish will allow the inhabitants of Węgrów to learn about the Jewish history of their town before and during World War II.
This project aims to show the cultural diversity of small homelands - in this case Węgrów. Memorial Books were written by Jewish survivors after the war. They contain memories of the life of small towns in the interwar period and during the German occupation.
For several years, the Gszarim Foundation has been translating from Yiddish into Polish books related to the history of the Jewish community of Sokołów Podlaski. So far, three books have been translated: "Sokołów - my destroyed town" by Perec Granatsztejn, "In the shadow of Treblinka" and "One day at Treblinka" by Simcha Poliakewicz and the first part of the Memorial Book of Sokołów Podlaski. These are important testimonies of Jewish fate before and during the war. It is thanks to them that today Polish readers can learn for the first time this fascinating part of our history, so far largely unexplored and forgotten. All books can be found at https://sokolow.jewish.pl/. They are available at no cost to anyone who wants to read them.
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Wpłata nie jest możliwa po końcu zbiórki.
Zrób jeszcze jeden mały krok.
Nawet 1 zł może pomóc!
Grzegorz Sikorski
👍🏻