Zbiórka Węgrów - tłumaczenie z jidysz - zdjęcie główne

Węgrów - tłumaczenie z jidysz

1 220 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciło 14 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

[ENGLISH BELOW]


Zachęcamy Państwa do wsparcia projektu polegającego na tłumaczeniu z jidysz i hebrajskiego 420-stronicowej Księgi Pamięci dotyczącej Węgrowa, wydanej pierwotnie w 1960 r. w Tel Awiwie!


Dzięki wsparciu prywatnego ofiarodawcy w 2020 roku udało nam się przetłumaczyć fragment pierwszej części Księgi Pamięci Węgrowa. Jest on dostępny na stronie https://wegrow.jewish.pl/


Autorką przekładu Księgi Pamięci Węgrowa z hebrajskiego jest dr Regina Gromacka.


Księga ta składa się z dwóch części. Pierwsza jest napisana po hebrajsku, druga - w jidysz. W jej tworzenie zaangażowało się kilkudziesięciu autorów, Żydów ocalonego z Zagłady, którzy pochodzili z Węgrowa.


Tłumaczenie tej książki na język polski pozwoli mieszkańcom Węgrowa poznać żydowską historię ich miejscowości w czasie II wojny światowej.


Ten projekt ma na celu pokazanie różnorodności kulturowej małych ojczyzn - w tym przypadku Węgrowa. Księgi Pamięci zostały spisane przez ocalonych Żydów po wojnie. Znajdują się w nich wspomnienia z życia miasteczek w dwudziestoleciu międzywojennym oraz w okresie niemieckiej okupacji.


Fundacja Gszarim od kilku lat tłumaczy z jidysz na polski księgi pamięci związane z historią społeczności żydowskiej w Sokołowie Podlaskim. Do tej pory przełożone zostały trzy książki: "Sokołów - moje zniszczone miasteczko" Pereca Granatsztejna, "W cieniu Treblinki" i "Dzień w Treblince" Simchy Poliakewicza oraz pierwsza część Księgi Pamięci Sokołowa Podlaskiego. Stanowią one ważne świadectwo żydowskiego losu przed wojną i w jej trakcie. To dzięki nim czytelnicy mogą po raz pierwszy poznać tę interesującą historię, do tej pory niezbadaną i nieopracowaną. Wszystkie książki znajdują się na stronie https://sokolow.jewish.pl/. Są dostępne za darmo dla każdego, kto chce się z ich treścią zapoznać.


[ENGLISH]


We seek your support to fund the ongoing project of translating from Yiddish and Hebrew into Polish a 420-page Memorial Book (Yizkor book) of Węgrów, originally published in 1960 in Tel Aviv!


Thanks to the support of a private donor, in 2020 we were able to translate a few chapters of the first part of the Memorial Book of Węgrów. It is available at https://wegrow.jewish.pl/


Dr. Regina Gromacka is the author of the translation of the book from Hebrew.


This book consists of two parts. The first is in Hebrew, the second is in Yiddish. Several dozen authors, Jews who survived the Holocaust, who came from Węgrów, were involved in writing it.


Translating this book into Polish will allow the inhabitants of Węgrów to learn about the Jewish history of their town before and during World War II.


This project aims to show the cultural diversity of small homelands - in this case Węgrów. Memorial Books were written by Jewish survivors after the war. They contain memories of the life of small towns in the interwar period and during the German occupation.


For several years, the Gszarim Foundation has been translating from Yiddish into Polish books related to the history of the Jewish community of Sokołów Podlaski. So far, three books have been translated: "Sokołów - my destroyed town" by Perec Granatsztejn, "In the shadow of Treblinka" and "One day at Treblinka" by Simcha Poliakewicz and the first part of the Memorial Book of Sokołów Podlaski. These  are  important testimonies of  Jewish fate before and during the war. It is thanks to them that today Polish readers  can learn for the first time this fascinating part of our history, so far largely unexplored and forgotten. All books can be found at https://sokolow.jewish.pl/. They are available at no cost to anyone who wants to read them.

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Komentarze


  • Grzegorz Sikorski - awatar

    Grzegorz Sikorski

    10.03.21
    10.03.21

    👍🏻

1 220 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciło 14 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 14

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Grzegorz Sikorski - awatar
Grzegorz Sikorski
100
Jakub Łysiak - awatar
Jakub Łysiak
100
Tomasz Olszówka - awatar
Tomasz Olszówka
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Michał Lachur - awatar
Michał Lachur
100
Piotr Sewruk - awatar
Piotr Sewruk
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam. pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Opłaty:Założenie i prowadzenie zbiórki w serwisie jest darmowe, jednak od zebranej przez Ciebie kwoty potrącimy niewielki procent na pokrycie kosztów promocji serwisu i kosztów operatorów płatności (łącznie - 7,5 % od zebranej kwoty). Są to jedyne opłaty, jakie poniesiesz ! Dzięki nim Pomagam.pl jest najskuteczniejszym narzędziem do tworzenia zbiórek pieniężnych w internecie. Nigdy nie pobieramy dodatkowych lub ukrytych opłat.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij