W dniach 25.06. –1.07.2018 roku W LUBSKU odbędą się 26  LUBUSKIE PREZENTACJEWOKALNE DZIECI I MŁODZIEŻY SPECJALNEJ TROSKI. 

Minęło ĆWIERĆ WIEKU od czasu gdy na pierwszym festiwalu w Lubsku(1993) spotkali się utalentowani muzycznie młodzi niepełnosprawniwokaliści z całej Polski dając początek niepowtarzalnej,cudownej, rozśpiewanej, festiwalowej rodzince. 

MUZYKA jest dla nichtreścią i sensem niełatwej egzystencji, bywa całym ich światem.  Bez słuchania, ćwiczenia, bez poszukiwania repertuaru ipublicznych popisów wokalnych, bez spotkań z podobnymi sobiepasjonatami nie wyobrażają sobie codziennego życia, które dlawielu osób niepełnosprawnych oznacza smutek i samotność zamkniętąw czterech ścianach.                                                                                                                                                                                                  Są wśród nich tacy, którzy przyjeżdżają na LubuskiePrezentacje co roku, od 25 lat. „W Lubsku urodziłam się po razdrugi” opowiada jedna z „weteranek” Prezentacji. Tu nawiązująsię przyjaźnie, ale też można się wiele nauczyć. Nie tylkowarsztatu wokalnego, ale także bycia z ludźmi, przełamywanialęków, barier komunikacyjnych, oryginalnych metod rehabilitacji.

             Lubuskie Prezentacje to dla uczestników i ich rodzin wyjątkowe, doroczne święto, na które czekają przez cały rok. To wyjątkowe święto. Prawie wszyscy się tu znają, a nowi szybko integrują z „Rodzinką” . Jadąc do Lubska, czasem setki kilometrów wiedzą , że czekają na nich Przyjaciele: organizatorzy z  „Wujaszkiem” Leszkiem na czele,muzycy, młodzi wolontariusze,  pracownicy domu kultury i ośrodka szkolno wychowawczego, wreszcie mieszkańcy miasta i gminy Lubsko.

             Kiedy, po kolejnym„doładowaniu akumulatorów” wracają do swoich miast, miasteczeki wsi, stają się lokalnymi liderami. Dzięki możliwości oglądaniaich popisów, w oprawie muzycznej i scenicznej przysługującejgwiazdom estrady, ich sąsiedzi i znajomi zaczynają inaczej na nichpatrzeć: nawiązują rozmowy, kontakty, interesują się nimi.Przestają być dla otoczenia obojętni i „niewidoczni”.Przełamują się stereotypy, weryfikują postawy: okazuje się, żeniepełnosprawni nie tylko „biorą” ale potrafią także „dawać”. Stają się zauważani, składane są im propozycje występów.Niektórzy z nich stają się animatorami lokalnych wydarzeńkulturalnych: Darek (na wózku) organizuje w Ścinawie imprezę Bluesn/Odrą, Renia (porażenie mózgowe) przy pomocy burmistrza i radnychWlenia wydaje autorski tomik wierszy i własną płytę, niewidomyPatryk ze Szczecina koncertuje  i przy okazji stroi fortepiany, aAgnieszka z Poznania poruszająca się na wózku  śpiewa z Eleni,wydała własną płytę, ukończyła Akademię Technik Komputerowychi na co dzień zarabia na życie tworząc na zamówienie stronyinternetowe jest prezesem Fundacji Wózkowicze. Władek z Poznania(na wózku) jest magistrem pedagogiki specjalnej z dyplomem pedagogaterapii i prowadzi warsztaty dla osób niepełnosprawnych iwolontariuszy, Przemek (niewidomy) ukończył Wydział Jazzu naAkademii Muzycznej i uczy osoby niewidome zapisywać nuty Breilem.

                Prezentacje są impreząmiędzynarodową. Od wielu lat w warsztatach, próbach i koncertachuczestniczą soliści i grupy z Niemiec. Dzięki tej współpracy wramach Programu Operacyjnego Współpracy TransgranicznejPolska-Saksonia 2007-2013 Lech Krychowski pozyskał środki, dziękiktórym przeprowadzono „Modernizację Lubskiego Domu Kultury dlapotrzeb spotkań polsko – niemieckich” a w LDK powstałoTransgraniczne Centrum Rehabilitacji Przez Sztukę.  LaureaciLubuskich Prezentacji koncertowali w Parlamencie Europejskim wBrukseli, w Hamburgu, Poczdamie, a także w Hiszpanii i Holandii.

             Nową jakość do„Lubuskich Prezentacji” w roku 2016 i 2017 wniósł  projektmuzyczny „UnCover” autorstwa Joanny Brodzik – HonorowegoObywatela Miasta Lubska, Ambasadora Województwa Lubuskiego, PrezesaFundacji Opiekun Serca, która od 20 lat współrealizuje lubskifestiwal. 

              Festiwal z roku na rok uświadamia wszystkim jak bardzo jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni!Jak wiele potrafimy! Jak wiele możemy jeszcze osiągnąć.

              Podczas tegorocznego festiwalu po raz 26 zaśpiewamy najpiękniej jak potrafimy, że JESTEŚMY WARCI ZACHODU!!!

                                                                                                                               Lech Krychowski

                                                                                                                     Twórca i dyrektor festiwalu

                                                                                                                       Kawaler Orderu Uśmiechu

Oto relacja z Jubileuszowych 25 prezentacji.Zapraszamy także na naszą stronę na Facebook

https://www.facebook.com/StowarzyszenieLPWDiMST/

Cała kwota ze zbiórki zostanie przeznaczona na organizacje 26 Lubuskich Prezentacji Wokalnych Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski oraz działalność stowarzyszenia które jest organizatorem festiwalu i działa pod tą samą nazwą.

KAŻDA ZŁOTÓWKA JEST NA WAGĘ ZŁOTA!!! 

WSPIERAJĄC NAS POZWALASZ SPEŁNIAĆ MARZENIA!!!


Komentarze

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  21.06.18
  21.06.18

  Gratuluje wspanialej incjatywy

  • Lubuskie Prezentacje Wokalne Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski - awatar

   Lubuskie Prezentacje Wokalne Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski - Organizator zbiórki

   21.06.18
   21.06.18

   Dziękujemy!

Wpłaty - 61

Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Gosia - awatar
20
Gosia
Tomasz OPZL - awatar
100
Tomasz OPZL
OPZL - awatar
200
OPZL
Agata M-Z - awatar
50
Agata M-Z
Edyta Płanka - awatar
20
Edyta Płanka
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Alina Piątyszek-Pych - awatar
50
Alina Piątyszek-Pych
Anonimowy Darczyńca - awatar
500
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij