Zbiórka Polar, pies który widzi - zdjęcie główne

Polar, pies który widzi

240 zł z 2 000 zł (Cel)
Wpłaciło 6 osób

    Historia Polara i jego koleżanki Smugi jest smutna z wielu powodów, dlatego że Jej nie udało się pomóc, dlatego że On przez człowieka do śmierci będzie żył w stresie. Smutna jest również dlatego, że my -  Fundacja Green Dog i Fundacja Pan Pani i Pies przez dwa lata walczyliśmy ze znieczulicą urzędów  oraz z jawnymi błędami prokuratury.

      Polar i Smuga doświadczyły w swoim życiu wiele zła.  Smuga żyła zamknięta  w komórce bez dostępu światła,  Polar w typie Husky cierpiał więziony na łańcuchu i w kolczatce 24 godziny na dobę . Całymi dniami wył z rozpaczy i osamotnienia. 

(zdjęcie zostało zrobione w dniu interwencji, w gabinecie weterynaryjnym.)

A więc od początku..  W dniu 22 grudnia 2015 roku  Fundacja Pan Pani i Pies im. Maćka Kozłowskiego, w wyniku interwencji w asyście policji, odebrała dwa psy z posesji w gminie Stąporków z powodu znęcania się nad nimi. Sygnały jakie otrzymywała fundacja jednoznacznie wskazywały na znęcanie, co potwierdziły oględziny psów po odebraniu.  Polar miał na szyi ciasno zaciśniętą kolczatkę, która wbijała mu się w skórę, dużą ranę na głowie oraz zmiany patologiczne w oczach, jego sierść była w fatalnym stanie. Suczka była tak wystraszona że załatwiała się pod siebie ze strachu na widok człowieka. Oba psy były głodne i łapczywie pochłaniały karmę. 


Fundacja Pan Pani i Pies zwróciła się do Gminy Stąporków o czasowe odebranie zwierząt.  Do prokuratury w Końskich złożyła informację o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawa dla nas jako organizacji pro-zwierzęcych była oczywista, i uważaliśmy, że stosowne decyzje potwierdzające słuszność interwencji  to będzie formalność. Jakież było nasze zdziwienie, gdy gmina i prokuratura kolejno umorzyły postępowania. Gmina, bo "nie stwierdzono znęcania i zagrożenia dla życia" , a prokuratura,  bo podążyła za opinią gminy.  My,  Fundacja Green Dog na prośbę Fundacji Pan Pani i Pies, włączyliśmy się do postępowania. Napisaliśmy zażalenie na decyzję prokuratury, a adwokat fundacji Pan Pani i Pies  - działający pro bono, zaskarżył decyzję do SKO. Sąd uznał że opinia biegłego nie jest potrzebna (zwracaliśmy na to uwagę w odwołaniu), a SKO uchyliło decyzję,  która została wydana ponownie z rażącym naruszeniem prawa. Przegraliśmy na wszystkich frontach, a największymi przegranymi były zwierzęta- Smuga, która w wyniku odniesionych obrażeń umarła, i Polar któremu groził powrót do kata. Albowiem ich natychmiastowego powrotu zażądał oprawca!  Fundacja Pan Pani i Pies poświęciła Polarowi wiele uwagi i funduszy, znalazła mu doskonały hotelik, gdzie czuje się jak w domu, jest w centrum uwagi i odzyskał wzrok w jednym oku. Niestety  trauma którą przeżył odbiła się na jego psychice, ma problem z bezwiednym oddawaniem moczu. 

Sprawca znęcania, pan P.  który zażądał zwrotu zwierząt, wytoczył Fundacji Pan i Pani Pies sprawę w sądzie. Byliśmy więc przegranymi również na poziomie cywilnym. Zwrot zwierząt w naszym mniemaniu nie wchodził w rachubę,  pozostawało płacenie katowi za okrucieństwo, a to  było by niemoralne.

Jeśli dotarłeś do tego miejsca, drogi czytelniku, śpieszę donieść, że oto nastąpił zwrot w akcji. W imieniu Fundacji Green Dog napisałem do Ministra Sprawiedliwości, który zlecił zbadanie sprawy. Okazało się że nasze uwagi były słuszne, i śledztwo przeciwko panu P. zostało wznowione. Trzy tygodnie temu wspomniany pan usłyszał zarzuty. To wieki sukces dla nas i dla zwierząt. 31 stycznia do sądu w Końskich trafił akt oskarżenia.

10 letni Polar ma się dobrze, nie został nigdzie oddany,  ale wiemy że takie sprawy będą się powtarzały. My jako Fundacja Green Dog zajmujemy się głównie kwestiami prawnymi z zakresu ochrony zwierząt, nie zatrudniamy pracowników a każde otrzymane pieniądze przeznaczamy na walkę o zwierzęta. Znajomość praw zwierząt, świadomość tego,  że czują i należy im się szacunek to podstawa aby sytuacje takie,  jak powyższa - wyeliminować.  Aby społeczeństwo jednoznacznie piętnowało takie osoby jak pan P. potrzebna jest edukacja i konsekwencja. Chcemy jako fundacja wprowadzić wykłady w szkołach z zakresu praw zwierząt, chcemy jeszcze skuteczniej działać na rzecz i dla dobra zwierząt. Dlatego potrzebujemy Waszej pomocy, jako darczyńców.  Obiecujemy że każda wpłacona złotówka będzie przez nas wydana na obronę zwierząt takich jak Polar i Smuga. W imieniu Fundacji Green Dog z góry dziękuje za wsparcie. 

Karol Ruzik


Ps. A Polar teraz wygląda tak :)

Aktualności


 • Fundacja Green Dog - awatar

  Fundacja Green Dog

  08.02.18
  08.02.18

  Polar dzięki opiece widzi na jedno oko, odzyskał wzrok :)

Komentarze


 • margolcia - awatar

  margolcia

  19.02.18
  19.02.18

  Powodzenia!

 • Kaja Lukasik - awatar

  Kaja Lukasik

  15.02.18
  15.02.18

  Taki cel wart każdego grosza. Bez edukacji na poziomie elementarnym (od podstawówki, przedszkola) nie zmienimy świata zwierząt. Dalej takie psy jak Polar będą cierpieć, umierać;(

240 zł z 2 000 zł (Cel)
Wpłaciło 6 osób

Wpłaty: 6

margolcia - awatar
margolcia
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Kaja Lukasik - awatar
Kaja Lukasik
50
Anka - awatar
Anka
20
Kaja - awatar
Kaja
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij