Jesteśmy Stowarzyszeniem, którego głównym celem jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego opartego na poszanowaniu godności i wzajemnym szacunku. Naszymi głównymi działaniami są: rzetelna edukacja antydyskryminacyjna i międzykulturowa, organizowanie i wspieranie Żywych Bibliotek w całej Polsce oraz budowanie dialogu międzykulturowego i obywatelskiego.
Żywa Biblioteka to międzynarodowy projekt edukacyjny, którego celem jest budowanie dialogu międzykulturowego i postaw szacunku dla różnorodności oraz propagowanie praw człowieka. Projekt polega na indywidualnej rozmowie uczestników z przedstawicielami grup zagrożonych dyskryminacją i wykluczeniem. Są to osoby, wobec których funkcjonują krzywdzące stereotypy i uprzedzenia. Dzięki udziałowi w projekcje każdy może przyjść, porozmawiać z Żywą Ksiażką i zweryfikować swoje postrzeganie konkretnych grup społecznych z rzeczywistymi przedstawicielami tych społeczności. Udział w projekcie jest otwarty i bezpłatny dla wszystkich.
Żywa Biblioteka to wyjątkowy projekt, który pozwala zmieniac postawy i budować szacunek do drugiego człowieka bez względu na kolor skóry, wyznanie, orientację seksualną czy światopogląd. Bardzo zależy nam na tym, aby projekt mógł być nadal realizowany w Wałbrzychu. Szczególnie w obliczu ostatnich wydarzeń i rozprzestrzeniajacej się fali nienawiści realizacja takich projektów jak Żywa Biblioteka jest bardzo potrzebna.
Żywa Biblioteka w Wałbrzychu odbywa się regularnie 2 razy w roku od 2015 r. Od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Wałbrzycha i okolic. W ostatniej edycji w październiku 2018 r. Żywą Bibliotekę w Wałbrzychu odwiedziło ponad 150 osób. Czytelnicy i Czytelniczki mogli/ły porozmawiać z 27 Żywymi Ksiązkami, w tym: Agnostyczką, Byłym uzależnionym, Cyganką/Romką, Drag Queen, Feministką, Gejem, Hazardzistą, Lesbijką, Mamą geja, Osobą biseksualną, Osobą HIV+, Osobą niepełnosprawną, Osobą niepełnosprawną na wózku, Osobą transpłciową, Osobą z chorobą psychiczną, Osobą z depresją i zaburzeniami lękowymi, Osobą z rozbitej rodziny, Patriotką, Syryjskim Uchodźcą, Trzeźwym Alkoholikiem, Ukraińcem/Ukrainką, Vaisnava (Wisznuistką), Weganinem/nką oraz Żydem.
Dotychczas udawało nam się pozyskać dofinansowanie realizacji poszczególnych edycji projektu ze źródeł samorządowych. Niestety w tym roku dofinansowanie nie zostało nam przyznane dlatego potrzebujemy wsparcia aby kolejna edycja projektu mogła się odbyć. Planujemy najbliższą Żywą Bibliotekę w październiku 2019 r. w zaprzyjaźnionym Zespole Szkół Politechnicznych "Energetyk" w Wałbrzychu.
Na co przeznaczymy zebrane środki:
- na przygotowanie materiałów do realizacji Żywej Biblioteki, w tym: katalogi, karty biblioteczne, ankiety ewaluacyjne, koszulki dla Żywych Książek i Bibliotekarzy/rek.
- poczęstunek i koszty pobytu oraz dojazdu Żywych Książek spoza Wałbrzycha (zakwaterowanie i wyżywienie). Żywa Biblioteka w Wałbrzychu trwa 2 dni. Na wydarzenie zjeżdżają się Żywe Książki z różnych części Polski. Jest to związane również z tym, że nie wszystkie tytuły udaje się pozyskać lokalnie.
- promocję wydarzenia (plakaty, ulotki, pocztówki itp.). Żywa Biblioteka jest wydarzeniem w pełni otwartym, na które nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Przed każdą edycją powstają profesjonalne materiały promocyjne, które są rozpowszechniane po całym Wałbrzychu i jego okolicach. Chcemy aby informacja o projekcie dotarła do jak największej liczby osób. Dlatego musimy ponieść koszty wydruku materiałów promocyjnych w drukarni. Korzystamy z usług drukarni przyjaznej organizacjom pozarządowym, dzięki czemu za wydruki płacimy mniej. :)
Na co na pewno NIE WYDAMY zebranych środków:
- na koordynację i obsługę projektu. Osoby organizujące Żywą Bibliotekę nie pobierają z tego tytułu żadnego wynagrodzenia, przy jego organizacji pracują również wolontariusze. Podobnie Żywe Książki za swój udział nie pobierają wynagrodzenia - także są wolontariuszami.
- na wynajem powierzchni do realizacji projektu. Od ponad 2 lat współpracujemy z Zespołem Szkół Politechnicznych "Energetyk" w Wałbrzychu, który chętnie użycza swojej szkolnej przestrzeni do realizacji projektu wraz z niezastąpioną grupą wolontariuszy. Dzięki temu koszty realizacji projektu nie obejmują opłat za wynajem powierzchni.
- na obsługę graficzną projektu. Realizacja projektu wymaga profesjonalnego przygotowania materiałów promocyjnych pod konkretne nośniki informacji takie jak np. ekrany w autobusach komunikacji miejskiej i galerii handlowej. Cała oprawa graficzna jest tworzona bezpłatnie przez naszego niezastąpionego wolontariusza-grafika. Stąd zebrane środki będą mogły być wykorzystane na inne, istotniejsze cele.
- na gadżety i prezenty - te zawsze pozyskujemy od różnych darczyńców. Zależy nam bowiem na tym, aby Książki i Wolontariusze otrzymali za swoją pracę drobny upominek. Jest to bowiem dobry standard współpracy z wolontariuszami. Jednak są to rzeczy, które można pozyskać od różnych instytucji i nie trzeba na nie wydawać pieniędzy.
Co jeśli zbierzemy więcej pieniędzy?
Jeżeli uda nam się zebrać więcej pieniędzy przeznaczymy je na kolejne edycje projektu.
Dodatkowo ze wszystkich zebranych środków rozliczymy się publicznie na naszej stronie internetowej www.up-date.org.pl oraz na naszym fanpage'u na Facebooku.
Dlatego będziemy wdzięczni za każde wsparcie, bo dzięki niemu będziemy mogli dalej budować dialog i promować poszanowanie praw człowieka.
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Załóż darmową zbiórkę pieniędzy dla siebie, swoich bliskich lub potrzebujących!
Wpłata nie jest możliwa po końcu zbiórki.
Zrób jeszcze jeden mały krok.
Nawet 1 zł może pomóc!