Wystawa Andrzeja Łazowskiego

2 603 zł  z 2 500 zł (Cel)
Wpłaciły 33 osoby

Face to face. „W poszukiwaniu człowieczeństwa…” 

Andrzej Łazowski (fotografia), Halina Marczewska-Żurawska (tekst) 

Żyjemy w bardzo ciekawych czasach. Czasach partyjno-plemiennych i tożsamościowych wojen. Tym bardziej warto zachować niepowtarzalność każdego z nas. Bo ta niepowtarzalność – to nasze człowieczeństwo. Dlatego w sierpniu, a dokładnie – w dniach 10-30.08.2020, zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszej przestrzeni w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Po raz kolejny będziemy mogli w niej obejrzeć prace artysty-fotografa Andrzeja Łazowskiego, którym towarzyszyć będą wypowiedzi bohaterów portretów. Prezentujemy kolejny projekt fotograficzno-dziennikarski, tym razem pod hasłem „W poszukiwaniu człowieczeństwa”. 

Po solidarności, tożsamości, tolerancji czy wolności przyszedł czas na człowieczeństwo. Podczas sesji bohaterowie projektu, na prośbę autorów, zastanawiali się nad tym, czym dla nas, współcześnie,jest człowieczeństwo. „Ludzki” i „nieludzki” – tak czasem mówimy o drugiej osobie. Co to znaczy? Czy doświadczamy niezwykłości człowieczeństwa w swoim życiu.

Prezentacja składa się z portretów, które są bardzo naturalne, silnie skadrowane, bezpośrednie. Dzięki temu można poczuć kontakt z drugim człowiekiem. Autor zdjęcia wręcz ociera się obiektywem o twarz modela. Można powiedzieć, że jest to prawdziwe spojrzenie w oczy –„face to face”. 

Do prac nad wystawą została zaproszona polonistka Halina Marczewska-Żurawska. Na podstawie wypowiedzi osób z portretów przygotowała ona teksty, które będziemy mogli przeczytać na wystawie.

To już piąta wystawa Andrzeja Łazowskiego w Starej Rzeźni. Piąta wystawa, w której artysta dokumentuje swoim autorskim spojrzeniem ludzi mieszkających w Szczecinie i w granicach Euroregionu Pomerania. Prezentacje dotąd zwykle odbywały się podczas wielkich świąt, takich jak Dni Morza lub Zlot Żaglowców. Tym razem – ponieważ z wiadomych powodów Dni Morza nie odbędą się w swojej dotychczasowej formule – autor skupia się na Sierpniu 1980. Wystawa „W poszukiwaniu człowieczeństwa…” doskonale wpisuje się w jubileuszowe obchody czterdziestolecia Sierpnia. Dlatego w imieniu autorów zapraszamy na podsumowanie wystawy w dniu 29.08.2020 (sobota) o godzinie 17:00. Szczegóły zaprezentujemy w osobnym komunikacie już w sierpniu. 

Poprzednie wystawy Andrzeja Łazowskiego, które powstały dla CKE, to: „Kapitanowie”(2016), „Żeglarze” (2017), „Pomiędzy” (2018) i „Szczecin– mikrocentrum Europy” (2019). Każdej z wystaw towarzyszy prezentacja w postaci filmu.

Wystawa „W poszukiwaniu człowieczeństwa…” to także podsumowanie dotychczasowej działalności artysty Andrzeja Łazowskiego w związku z jego 25-leciem pracy twórczej. Mamy nadzieję, że w twarzach sportretowanych będzie można odnaleźć naturalne piękno, a w przedstawionych kadrach – historię życia każdego z nas.  Mówi Andrzej Łazowski: „Może jeszcze raz zobaczę w Waszych twarzach Boga, dobro i naturalną miłość do drugiego człowieka. Często tęsknię za drugim człowiekiem. Za Waszym uśmiechem, za zainteresowaniem i rozmową. Za telefonem od przyjaciela czy do przyjaciela. Za przytuleniem czy podaniem dłoni. Tęsknię za życiem”. 

Prosimy o wsparcie organizacji wystawy – druku zaproszeń, oprawy graficznej oraz przygotowania dokumentującego filmu. Dziękujemy za każdą wpłatę.


Informacje o autorach: 

Andrzej Łazowski – artysta-fotografik, działacz społeczny i kulturalny, tworzący na przestrzeni XX i XXI wieku. Od 1988 roku na stałe związany z fotografią. Zamiłowanie do niej odkrywał i pogłębiał w Szkole Fotografii Profesjonalnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni prof. Stefana Wojnickiego. Swoją miłość do tej dziedziny sztuki szlifował i doskonalił w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Komunikacji Multimedialnej w pracowniach Krzysztofa J. Baranowskiego i Andrzeja Florkowskiego. Andrzej Łazowski preferuje fotografię socjologiczną, sprawdzając się jako portrecista,traktujący fotografię jako dokument artystyczny, zamykający w obrazie fragment życia i uczuć. Jego portrety w sugestywny sposób przemawiają do odbiorcy. W 1996 r. otrzymał Artystyczną Nagrodę Miasta Szczecina za rok 1995. Od 1997 r. prowadzi pracownię fotograficzną w Kamienicy Artystycznej – Lenartowicza 3-4 w Szczecinie. W 2008 r. otrzymał III miejsce w plebiscycie za wydarzenie roku 2007, otrzymując wyróżnienie – Szczupaka. Był nominowany do nagrody w I edycji „Droga do wolności” organizowanej przez Fundację Veritas i Narodowy Bank Polski. Jako działacz społeczny dał się poznać m.in. jako twórca Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość. Zwolennik polityki kulturalnej na pograniczu polsko-niemieckim, integrującej społeczność lokalną przez sztukę. Twórca i inicjator „Drzewka Pamięci” – corocznie na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie sadzone są dęby, upamiętniające wybitne osoby z regionu. Jest też pomysłodawcą projektu i serii wydawniczej Na pograniczu. Autor ponad 50 wystaw indywidualnych prezentowanych w Polsce i w Niemczech (m.in. Angermünde, Anklam, Bremerhaven, Düsseldorf, Greifswald, Ludwigslust, Pasewalk, Poczdam, Prenzlau, Schwedt/Oder, Schwerin, Ueckermünde, Wolgast). 


Halina Marczewska-Żurawska – polonistka. Niegdyś nauczycielka języka ojczystego. Przez całe życie wielbicielka klasyków polskiej literatury i teatru.

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


  • Urszula Łacny - awatar

    Urszula Łacny

    29.07.2020
    29.07.2020

    Powodzenia

  • Babcia Krysia - awatar

    Babcia Krysia

    23.07.2020
    23.07.2020

    Udanej wystawy

2 603 zł  z 2 500 zł (Cel)
Wpłaciły 33 osoby

Wpłaty: 33

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Marcin - awatar
Marcin
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Elżbieta - awatar
Elżbieta
101

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij