29 kwietnia 2017 roku odszedł nasz przyjaciel, profesor Wiktor Osiatyński. Najlepiej znany jako konstytucjonalista i obrońca praw człowieka, był również pisarzem, działaczem społecznym. feministą, zwalczającym alkoholizm niepijącym alkoholikiem oraz jednym ze współautorów Konstytucji RP. Jego publicystyka była oparta na żelaznej logice. Jego audycje radiowe, były pełne pasji i serdeczności.

W kwietniu 2017 roku Wiktor Osiatyński mówił:

“Ważne jest dokładne monitorowanie, zapisanie i sprawozdanie, jak zachowują się ludzie i organy władzy. Bezustannie trzeba przypominać, że władza ma wytyczone prawem pole działania. Trzeba obywatelom, ale także samym ludziom władzy, wskazywać na to, co wykracza poza ten mandat. Prawnicy powinni stwierdzać, gdzie nastąpiło naruszenie prawa, a także przedstawiać, jakie grożą za to konsekwencje. Trzeba punktować także te działania władzy, które, choć formalnie legalne, naruszają zasady demokratycznego państwa prawa.”

Zostawił nam w spadku zobowiązanie, by spisywać czyny i rozmowy władzy, by rejestrować łamanie zasad państwa prawa – tak powstało Archiwum Osiatyńskiego.

O ARCHIWUM

Archiwum Osiatyńskiego jest prowadzone przez Fundację Ośrodek Kontroli Obywatelskiej OKO (wydawca portalu OKO.press) od lipca 2017. Serwis https://archiwumosiatynskiego.pl/ ruszył w grudniu. 

Archiwum monitoruje i komentuje zmiany w zakresie praworządności i standardów ochrony praw człowieka w Polsce. Pokazuje najważniejsze wydarzenia z perspektywy prawnej m.in.: kryzys konstytucyjny, reforma wymiaru sprawiedliwości, relacje Polski z Unią Europejską, nowelizacja ustawy o IPN, zakres przestrzegania wolności i praw obywatelskich przez władze.

Publikujemy analizy i raporty, kalendaria wydarzeń, a także tematyczny newsletter. Od niedawna zamieszczamy też materiały po angielsku. Organizujemy też otwarte wydarzenia: 16 maja 2018 roku zapraszamy na 1. Konferencję im. Wiktora Osiatyńskiego: populizm a rządy prawa.

Archiwum Osiatyńskiego zgromadziło kilkudziesięciu wybitnych prawników i prawniczek, w tym byłych sędziów Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu, przedstawicieli nauki i praktyki prawa, sędziów, adwokatów, radców prawnych, działaczy społecznych. W Radzie Programowej zasiadają m.in. prof. Ewa Łętowska, prof. Adam Strzembosz, prof. Marcin Matczak, przedstawicielki inicjatywy „Wolne Sądy”.

DLACZEGO POTRZEBUJEMY WASZEGO WSPARCIA?

Archiwum Osiatyńskiego to projekt obywatelski, finansowany głównie przez dobrowolne datki naszych Darczyńców. Zbudowanie strony internetowej zawdzięczamy jednorazowemu grantowi z Fundacji im. Stefana Batorego.

W Archiwum w niepełnym wymiarze godzin zatrudnione są 4 osoby, które odpowiadają za koordynację projektu, pisanie i redakcję tekstów, organizację wydarzeń oraz komunikację. W projekt zaangażowanych jest również trójka wolontariuszy. Rada Programowa nie pobiera wynagrodzenia za tworzone teksty. Dodatkowo ponosimy koszty produkcji video, koszty administracyjne oraz IT, związane z obsługą strony internetowej i newslettera. 

Miesięczny koszt utrzymania Archiwum to ok. 16 000 złotych. W ramach zbiórki, chcemy uzbierać fundusze na 6 miesięcy działalności Archiwum, od lipca do grudnia 2018 roku.

Jednocześnie składamy wnioski o granty, a także staramy się o wsparcie z innych źródeł i zachęcamy do regularnego wsparcia przez naszą stronę. 

Jeśli uzbieramy więcej niż 96 000 złotych, budżet Archiwum będzie zabezpieczony na dłuższy czas.  Liczymy na Was!

W PODZIĘKOWANIU ZA TWOJE WSPARCIE:

20 zł - wyślemy do Ciebie mail z podziękowaniem i informacją o dalszych projektach Archiwum

50 zł – umieścimy Twoje zdjęcie na interaktywnym portrecie Darczyńców (jeśli wyrazisz zgodę i wyślesz nam foto)

100 zł –  prześlemy Ci kartkę z podziękowaniami i podpisami zespołu oraz Rady Programowej Archiwum Osiatyńskiego

1 000 zł – zaprosimy Cię na Konferencję im. Wiktora Osiatyńskiego, która odbędzie się 16 maja w Warszawie oraz na kolację z prelegentami (5 miejsc, zgłoszenia do 10 maja) https://archiwumosiatynskiego.pl/konferencja/

10 000 zł –  otrzymasz tytuł Mecenasa Archiwum Osiatyńskiego do końca 2018 roku, jeśli wyrazisz zgodę, umieścimy Twoje nazwisko albo logotyp na stronie internetowej i materiałach promocyjnych.

W razie pytań, prosimy o kontakt na adres: kontakt@archiwumosiatynskiego.pl.

Wypełnijmy ostatnią wolę prof. Wiktora Osiatyńskiego. Dla praworządnej Polski! 

Aktualności

 • Archiwum Osiatyńskiego - awatar

  Archiwum Osiatyńskiego

  25.10.18
  25.10.18

  Szanowni Państwo! Dziękujemy za Wasze wsparcie dla Archiwum Osiatyńskiego. Razem zebraliśmy ponad 31 000 złotych! Dzięki Waszej pomocy możemy dalej dokumentować zmiany w zakresie praworządności w Polsce: zebraliśmy już ponad 550 dokumentów i opublikowaliśmy 400 tekstów. Organizujemy też wydarzenia z wybitnymi ekspertami: • w maju na 1. Konferencji im. Wiktora Osiatyńskiego wystąpił m.in. prof. Jan-Werner Müller (Uniwersytet Princeton) • we wrześniu można było posłuchać prof. Wojciecha Sadurskiego • 8 listopada zapraszamy na wykład prof. Bruce’a Ackermana (Uniwersytet Yale) o przyszłości konstytucji w USA i w Polsce. Nie zwalniamy tempa. Naszym kolejnym przedsięwzięciem jest ALFABET BUNTU, w którym przedstawiamy postaci, inicjatywy i gesty protestów. Opublikowaliśmy już ponad 100 sylwetek buntowników i buntowniczek. Potrzebujemy Waszego wsparcia, aby dokończyć Alfabet. Zachęcamy do udziału w zbiórce: https://pomagam.pl/alfabet Dziękujemy Zespół Archiwum Osiatyńskiego

Komentarze

 • Wojciech Oleksiak - awatar

  Wojciech Oleksiak

  03.08.18
  03.08.18

  Życzę siły i wytrwałości. Bądźcie naszymi oczami i uszami. Dzięki za waszą pracę i zaangażowanie. 100zl leci. Pozdrawiam:)

  • Archiwum Osiatyńskiego - awatar

   Archiwum Osiatyńskiego - Organizator zbiórki

   04.08.18
   04.08.18

   Dziękujemy za wsparcie! :)

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  22.06.18
  22.06.18

  Powodzenia! 100 w drodze :)

  • Archiwum Osiatyńskiego - awatar

   Archiwum Osiatyńskiego - Organizator zbiórki

   23.06.18
   23.06.18

   Dziękujemy bardzo! :)

 • Mariusz Łaguniak - awatar

  Mariusz Łaguniak

  13.05.18
  13.05.18

  Zapiszcie kazde ich przestepstwo, aby ich osadzic i surowo ukarac. Ich przyklad bedzie przestroga dla przyszlych pokolen politykow.

  • Archiwum Osiatyńskiego - awatar

   Archiwum Osiatyńskiego - Organizator zbiórki

   13.05.18
   13.05.18

   Dziękujemy za wsparcie!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  09.05.18
  09.05.18

  Profesor Osiatyński jest moim autorytetem - nie tylko intelektualnym.

  • Archiwum Osiatyńskiego - awatar

   Archiwum Osiatyńskiego - Organizator zbiórki

   09.05.18
   09.05.18

   Naszym też. Dziękujemy za wsparcie i pozdrawiamy! :)

 • Ela Demus-van Oosten - awatar

  Ela Demus-van Oosten

  01.05.18
  01.05.18

  Prof. Osiatyński to wyjątkowa, świetlana postać, a inicjatywa "czarnej księgi", w której spisywane będą wszystkie "czyny i rozmowy" sił rujnujących słabiutką polską demokrację i równie niewytrenowane rządy prawa, łamiących bezceremonialnie i ze skrajną arogancją elementarne zasady przyzwoitości, jest tyleż bezcenna, co nieodzowna!

  • Archiwum Osiatyńskiego - awatar

   Archiwum Osiatyńskiego - Organizator zbiórki

   01.05.18
   01.05.18

   Dziękujemy za dobre słowo i wsparcie! :)

Wpłaty - 384

Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
Stanisław Dubicki - awatar
20
Stanisław Dubicki
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Witek AA - awatar
100
Witek AA
Małgorzata Andron - awatar
200
Małgorzata Andron
Marcol N. - awatar
20
Marcol N.
wac bam - awatar
20
wac bam
Anonimowy Darczyńca - awatar
200
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij

Pomagam.pl korzysta z plików cookie na zasadach opisanych w polityce prywatności, która uległa zmianie. Dowiedz się więcej.