Archiwum Osiatyńskiego

33 831 zł  z 96 000 zł (Cel)
Wpłaciło 385 osób

29 kwietnia 2017 roku odszedł nasz przyjaciel, profesor Wiktor Osiatyński. Najlepiej znany jako konstytucjonalista i obrońca praw człowieka, był również pisarzem, działaczem społecznym. feministą, zwalczającym alkoholizm niepijącym alkoholikiem oraz jednym ze współautorów Konstytucji RP. Jego publicystyka była oparta na żelaznej logice. Jego audycje radiowe, były pełne pasji i serdeczności.

W kwietniu 2017 roku Wiktor Osiatyński mówił:

“Ważne jest dokładne monitorowanie, zapisanie i sprawozdanie, jak zachowują się ludzie i organy władzy. Bezustannie trzeba przypominać, że władza ma wytyczone prawem pole działania. Trzeba obywatelom, ale także samym ludziom władzy, wskazywać na to, co wykracza poza ten mandat. Prawnicy powinni stwierdzać, gdzie nastąpiło naruszenie prawa, a także przedstawiać, jakie grożą za to konsekwencje. Trzeba punktować także te działania władzy, które, choć formalnie legalne, naruszają zasady demokratycznego państwa prawa.”

Zostawił nam w spadku zobowiązanie, by spisywać czyny i rozmowy władzy, by rejestrować łamanie zasad państwa prawa – tak powstało Archiwum Osiatyńskiego.

O ARCHIWUM

Archiwum Osiatyńskiego jest prowadzone przez Fundację Ośrodek Kontroli Obywatelskiej OKO (wydawca portalu OKO.press) od lipca 2017. Serwis https://archiwumosiatynskiego.pl/ ruszył w grudniu. 

Archiwum monitoruje i komentuje zmiany w zakresie praworządności i standardów ochrony praw człowieka w Polsce. Pokazuje najważniejsze wydarzenia z perspektywy prawnej m.in.: kryzys konstytucyjny, reforma wymiaru sprawiedliwości, relacje Polski z Unią Europejską, nowelizacja ustawy o IPN, zakres przestrzegania wolności i praw obywatelskich przez władze.

Publikujemy analizy i raporty, kalendaria wydarzeń, a także tematyczny newsletter. Od niedawna zamieszczamy też materiały po angielsku. Organizujemy też otwarte wydarzenia: 16 maja 2018 roku zapraszamy na 1. Konferencję im. Wiktora Osiatyńskiego: populizm a rządy prawa.

Archiwum Osiatyńskiego zgromadziło kilkudziesięciu wybitnych prawników i prawniczek, w tym byłych sędziów Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu, przedstawicieli nauki i praktyki prawa, sędziów, adwokatów, radców prawnych, działaczy społecznych. W Radzie Programowej zasiadają m.in. prof. Ewa Łętowska, prof. Adam Strzembosz, prof. Marcin Matczak, przedstawicielki inicjatywy „Wolne Sądy”.

DLACZEGO POTRZEBUJEMY WASZEGO WSPARCIA?

Archiwum Osiatyńskiego to projekt obywatelski, finansowany głównie przez dobrowolne datki naszych Darczyńców. Zbudowanie strony internetowej zawdzięczamy jednorazowemu grantowi z Fundacji im. Stefana Batorego.

W Archiwum w niepełnym wymiarze godzin zatrudnione są 4 osoby, które odpowiadają za koordynację projektu, pisanie i redakcję tekstów, organizację wydarzeń oraz komunikację. W projekt zaangażowanych jest również trójka wolontariuszy. Rada Programowa nie pobiera wynagrodzenia za tworzone teksty. Dodatkowo ponosimy koszty produkcji video, koszty administracyjne oraz IT, związane z obsługą strony internetowej i newslettera. 

Miesięczny koszt utrzymania Archiwum to ok. 16 000 złotych. W ramach zbiórki, chcemy uzbierać fundusze na 6 miesięcy działalności Archiwum, od lipca do grudnia 2018 roku.

Jednocześnie składamy wnioski o granty, a także staramy się o wsparcie z innych źródeł i zachęcamy do regularnego wsparcia przez naszą stronę. 

Jeśli uzbieramy więcej niż 96 000 złotych, budżet Archiwum będzie zabezpieczony na dłuższy czas.  Liczymy na Was!

W PODZIĘKOWANIU ZA TWOJE WSPARCIE:

20 zł - wyślemy do Ciebie mail z podziękowaniem i informacją o dalszych projektach Archiwum

50 zł – umieścimy Twoje zdjęcie na interaktywnym portrecie Darczyńców (jeśli wyrazisz zgodę i wyślesz nam foto)

100 zł –  prześlemy Ci kartkę z podziękowaniami i podpisami zespołu oraz Rady Programowej Archiwum Osiatyńskiego

1 000 zł – zaprosimy Cię na Konferencję im. Wiktora Osiatyńskiego, która odbędzie się 16 maja w Warszawie oraz na kolację z prelegentami (5 miejsc, zgłoszenia do 10 maja) https://archiwumosiatynskiego.pl/konferencja/

10 000 zł –  otrzymasz tytuł Mecenasa Archiwum Osiatyńskiego do końca 2018 roku, jeśli wyrazisz zgodę, umieścimy Twoje nazwisko albo logotyp na stronie internetowej i materiałach promocyjnych.

W razie pytań, prosimy o kontakt na adres: [email protected].

Wypełnijmy ostatnią wolę prof. Wiktora Osiatyńskiego. Dla praworządnej Polski! 

Aktualizacje


 • Archiwum Osiatyńskiego - awatar

  Archiwum Osiatyńskiego

  30.04.2019
  30.04.2019

  Szanowni Państwo,
  dwa lata temu odszedł nasz przyjaciel i patron Wiktor Osiatyński.
  Zachęcamy do przeczytania, jak wykonujemy wolę Profesora i wsparcia aktualnych projektów Archiwum w nowej zbiórce:
  https://pomagam.pl/archiwum2019.
  Przy okazji zapraszamy na 2. Wykład im. Wiktora Osiatyńskiego (3 czerwca 2019), który wygłosi prof. Timothy Garton Ash z Uniwersytetu w Oksfordzie. Szczegóły wkrótce.
  Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!
  Zespół Archiwum Osiatyńskiego

Komentarze


 • Wojciech Oleksiak - awatar

  Wojciech Oleksiak

  03.08.2018
  03.08.2018

  Życzę siły i wytrwałości. Bądźcie naszymi oczami i uszami. Dzięki za waszą pracę i zaangażowanie. 100zl leci. Pozdrawiam:)

  • Archiwum Osiatyńskiego - awatar

   Archiwum Osiatyńskiego - Organizator zbiórki

   04.08.2018
   04.08.2018

   Dziękujemy za wsparcie! :)

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  22.06.2018
  22.06.2018

  Powodzenia! 100 w drodze :)

  • Archiwum Osiatyńskiego - awatar

   Archiwum Osiatyńskiego - Organizator zbiórki

   23.06.2018
   23.06.2018

   Dziękujemy bardzo! :)

 • Mariusz Łaguniak - awatar

  Mariusz Łaguniak

  13.05.2018
  13.05.2018

  Zapiszcie kazde ich przestepstwo, aby ich osadzic i surowo ukarac. Ich przyklad bedzie przestroga dla przyszlych pokolen politykow.

  • Archiwum Osiatyńskiego - awatar

   Archiwum Osiatyńskiego - Organizator zbiórki

   13.05.2018
   13.05.2018

   Dziękujemy za wsparcie!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  09.05.2018
  09.05.2018

  Profesor Osiatyński jest moim autorytetem - nie tylko intelektualnym.

  • Archiwum Osiatyńskiego - awatar

   Archiwum Osiatyńskiego - Organizator zbiórki

   09.05.2018
   09.05.2018

   Naszym też. Dziękujemy za wsparcie i pozdrawiamy! :)

 • Ela Demus-van Oosten - awatar

  Ela Demus-van Oosten

  01.05.2018
  01.05.2018

  Prof. Osiatyński to wyjątkowa, świetlana postać, a inicjatywa "czarnej księgi", w której spisywane będą wszystkie "czyny i rozmowy" sił rujnujących słabiutką polską demokrację i równie niewytrenowane rządy prawa, łamiących bezceremonialnie i ze skrajną arogancją elementarne zasady przyzwoitości, jest tyleż bezcenna, co nieodzowna!

  • Archiwum Osiatyńskiego - awatar

   Archiwum Osiatyńskiego - Organizator zbiórki

   01.05.2018
   01.05.2018

   Dziękujemy za dobre słowo i wsparcie! :)

33 831 zł  z 96 000 zł (Cel)
Wpłaciło 385 osób

Wpłaty: 385

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Stanisław Dubicki - awatar
Stanisław Dubicki
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Witek AA - awatar
Witek AA
100
Małgorzata Andron - awatar
Małgorzata Andron
200
Marcol N. - awatar
Marcol N.
20
wac bam - awatar
wac bam
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij