Jak zdobyć finanse na protezę?

Kamila
03 stycznia 2022
Potrzebujesz pieniędzy na protezę? Załóż zbiórkę!
Potrzebujesz pieniędzy na protezę? Załóż zbiórkę!

Jak sfinansować protezę kończyny?

Jeśli jesteś osoba ubezpieczoną, możesz ubiegać się o dofinansowanie NFZ na protezę. W tym celu należy udać się do lekarza rodzinnego, który wypisze skierowanie do specjalisty. Specjalista może zlecić wypisanie odpowiedniego wniosku, a później należy postępować według wskazówek lekarza. 

Dofinansowanie można też uzyskać ze środków PFRON. W tym celu należy udać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Tutaj ważne jest spełnienie kryterium finansowego - możliwość dofinansowania zależy  m.in. od tego, jakie mamy dochody na rodzinę. 

Inna możliwość otrzymania wsparcia to program „Aktywny Samorząd”. Tutaj z założenia proteza ma pomóc powrócić do aktywności zawodowej (dlatego nie jest dla osób całkowicie niezdolnych do pracy). Najczęściej są to protezy ręki lub nogi.

W niektórych z wyżej wymienionych dofinansowań nadal musimy pokryć część kosztów. Gdy nie mamy pieniędzy, dobrym pomysłem jest zorganizowanie zbiórki na Pomagam.pl 

Na jaką protezę zbierasz?

Najtańsze są protezy kosmetyczne, które są często nie do odróżnienia ze zdrową kończyną, ale mało funkcjonalne. Proteza mechaniczna jest połączona przewodami z mięśniami i kontrolowana poprzez fizyczne skurcze i rozkurcze mięśni. Używając jej, można się zmęczyć, czuje się pracę mięśni jak dawniej, choć często zmęczenie fizyczne jest o wiele większe. Najdroższą protezą jest proteza mioelektryczna z zasilaniem zewnętrznym, dzięki któremu nie męczy tak osoby, którą ją posiada. Jest też zbudowana tak, żeby zapewnić jak największą swobodę ruchu. Czy to właśnie dla niej zakładasz zbiórkę?

Jak najlepiej zorganizować zbiórkę na protezę?

Mamy kilka rad, o których warto pamiętać, zakładając taką zbiórkę. 

1. Najważniejsze informacje

Napisz krótko, jaka jest Twoja historia: dlaczego potrzebujesz protezy? Opowiedz, jakiej dokładnie, wytłumacz, jak ona działa i w jaki sposób pomaga.

Możesz również napisać, czym różnią się poszczególne protezy, zaczynając od możliwości, kończąc na cenie. Niewiele osób się na tym zna, więc każda dodatkowa informacja pozwoli lepiej zrozumieć Twoją sytuację i potrzeby, a także możliwości, które oferują protezy.

Sprawdź, jak napisać angażujący opis zbiórki:

Jak napisać opis zbiórki?

2. Zdjęcie główne 

Przyciągnij uwagę już na samym początku. Użyj swojego, wyraźnego i obrazującego sytuację zdjęcia. Unikaj zdjęć pionowych i obróconych - będą źle wyświetlały się w podglądzie linku i mogą być nieczytelne po przycięciu. Najlepiej wybierz zdjęcie poziome. Umieść też dużo zdjęć w opisie zbiórki. Wiadomo - czasem jedno zdjęcie znaczy więcej niż tysiąc słów.

Dowiedz się więcej o wyborze dobrego zdjęcia:

Jak dobrać zdjęcie?

3. Pokaż, o czym marzysz

Zobrazuj powyższe wyjaśnienia. Pokaż, jaka jest różnica w życiu, gdy ma się protezę i gdy się jej nie ma. Pokaż, o jakiej protezie marzysz, możesz podać film do linku, gdzie przedstawiona jest jej praca i wyjaśniona technologia, jaka się w niej kryje.

Ważne, żeby wstawić zdjęcie dokładnie tej protezy, na którą zbierasz. Dobrze, żeby wszystkie zdjęcia na Twojej zbiórce były ostre, wyraźne i najlepiej zrobione w świetle dziennym.

4. Podziel się nowinami

Osoby, które wpłaciły na Twoją zbiórkę oraz osoby, które chcą wpłacić na Twoją zbiórkę i również my w Pomagam.pl - wszyscy są ciekawi jak Ci idzie! Czy wystąpiły jakieś problemy i potrzebujesz więcej pieniędzy? A może potrzebujesz ich pilniej? Jest dużo możliwości, dawaj znać w aktualizacjach, co się dzieje. Jeśli jesteś blisko założenia wymarzonej protezy, możesz wrzucić informacje o wizytach u specjalistów i "przymiarkach".

Nie wiesz jak dodać aktualizację? Pomożemy!

Jak dodać aktualizację?

5. Dobry tytuł

Postaraj się wymyślić taki, który od razu przykuje uwagę. Ale też taki, który będzie wskazywał, na co zbierasz pieniądze. Może to być tytuł z humorem, może się rymować i może być osobisty. Wyróżnij się już na początku.

Powodzenia!


ZAŁÓŻ ZBIÓRKĘ!

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij