Pomoc osobom w kryzysie bezdomności: 9 sposobów na wsparcie

Natalia
05 grudnia 2023
Jak pomóc osobom w kryzysie bezdomności? Sprawdź 9 sposobów na wsparcie ich w tym trudnym, zimowym czasie.
Jak pomóc osobom w kryzysie bezdomności? Sprawdź 9 sposobów na wsparcie ich w tym trudnym, zimowym czasie.

Bezdomność ma wiele przyczyn, ale jedno jest pewne - nikt na nią nie zasługuje. I choć osoby w kryzysie bezdomności potrzebują wsparcia przez cały rok, to okres zimowy jest tym szczególnym. Spadają temperatury i wzrasta ryzyko śmierci z wychłodzenia, a w schroniskach czy domach opieki brakuje miejsc. Co możemy zrobić? Oto 9 sposobów na to, jak pomóc osobom doświadczającym bezdomności. Wybierz swój i dołącz do naszej akcji!

Osoby bezdomne w Polsce - ważne dane:

 • 30 330 - tyle jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce według oficjalnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - więcej szczegółów TUTAJ.

 • 83,6% osób w kryzysie bezdomności stanowią mężczyźni (25 369 osób), natomiast 16,4% kobiety (4 961 osób). 

 • 32,2% osób bezdomnych ujętych w statystykach Ministerstwa znalazła się w kryzysie bezdomności z powodu konfliktów rodzinnych.

 • W 90% osobom doświadczającym bezdomności pomagają organizacje pozarządowe.

 • 30 lat - nawet o tyle lat krócej żyją osoby doświadczające traumy bezdomności

Bycie w bezdomności to trauma. To także wiele niewiadomych, codzienny lęk i przeszywający wstyd. Osoby w kryzysie bezdomności toczą codzienną walkę o przetrwanie. O to, żeby mieć gdzie spać, żeby mieć co zjeść, żeby było jak najmniej niebezpiecznie. W takich warunkach - gdzie realizacja najbardziej podstawowych potrzeb jest wyzwaniem, ludziom trudno prosić o pomoc i działać, by z tej bezdomności wyjść.  Co możemy zrobić?

Oto kilka pomysłów na to, jak pomóc osobom w kryzysie bezdomności w Polsce:

Nie oceniaj - możesz się bardzo mylić

Zacznijmy od krótkiego ćwiczenia. Zatrzymaj się chwilę i zastanów nad tym, co myślisz na temat osób bezdomnych? 

Może się nad tym nigdy nie zastanawiałeś, a może przyszły Ci do głowy takie myśli,  że to osoby uzależnione od alkoholu? Że sami doprowadzili do tego, że żyją na ulicy? Że nie chcą pracować? Że coś z nimi nie tak, skoro tak żyją… 

Tego typu przekonania przesłaniają nam to, co najważniejsze - człowieka, który doświadcza kryzysu bezdomności. A przecież każda osoba bezdomna ma za sobą trudną, nierzadko wręcz dramatyczną, historię. Historię, której nie chciałby doświadczyć nikt z nas.

Statystyka pokazuje, że bezdomność ma wiele powodów, dotyka osób i młodych i starszych, także tych, którzy mieli wszystko - dom, pracę, rodzinę i marzenia i nagle nie mają nic. 

Wystarczy jedno zdarzenie. Po nim następuje lawina konsekwencji, które przygniatają swoim ciężarem i wystawiają człowieka na ulicę. Człowieka, któremu nikt nie podał pomocnej dłoni. Teraz tę pomocną dłoń możesz podać Ty. 

Nie bądź obojętny na los osób w kryzysie bezdomności 

Osobę bezdomną możesz spotkać w drodze do pracy, w parku na spacerze, czy idąc na pociąg. Nie odwracaj wzroku. Nie bądź obojętny. To szczególnie ważne w sezonie jesienno-zimowym, kiedy spadki temperatury są znaczne i zagrażają życiu osób, które nie mają domu. 

Co możesz zrobić? Jeśli się spieszysz albo nie czujesz się na siłach, by podejść do osoby potrzebującej pomocy, zadzwoń na numer alarmowy straży miejskiej: 986 lub na policję. Pracownicy straży miejskiej są w kontakcie z różnymi placówkami pomagającymi osobom bezdomnym np. jadłodajniami, noclegowniami, schroniskami, więc pokierują odpowiednią pomocą dla takiej osoby.

Przekaż ciepłą odzież i dary rzeczowe dla potrzebujących 

Koc termiczny, kurtka, śpiwór, rękawiczki, wszyscy mamy w szafach rzeczy, których już nie używamy i trzymamy je z myślą, “że jeszcze się przydadzą”. A jeśli to “przyda się” jest właśnie teraz? Przejrzyj szafę i zobacz, czym możesz podzielić się z osobami potrzebującymi. Dodatkową korzyścią z tego będzie to, że odgracisz szafę z rzeczy, których już nie używasz i dasz im drugie życie, pomagając osobom bezdomnym. 

Dobrym pomysłem jest też skontaktowanie się z okolicznymi schroniskami czy noclegowniami dla osób w kryzysie bezdomności i zbadanie ich najpilniejszych potrzeb. Często jest to zakup środków higienicznych czy leków, których brakuje na co dzień.

Zostań wolontariuszem w wybranej organizacji pozarządowej

Wolontariat jest wspaniałą okazją do niesienia pomocy osobom bezdomnym oraz do praktykowania swojej uważności na drugiego człowieka. Ale korzyści z bycia wolontariuszem jest więcej - satysfakcja, poczucie sensu, czy poczucie bycia potrzebnym.

Kto pomaga osobom doświadczającym bezdomności? Ludzie tacy, jak Ty! Istnieje wiele organizacji, w tym ośrodków pomocy społecznej, jak również sezonowych inicjatyw na rzecz osób doświadczających bezdomności, do których możesz dołączyć. Wolontariuszami są ludzie młodzi i starsi - studenci, psychologowie, lekarze, prawnicy, przedsiębiorcy, pracownicy korporacji. Łączy ich pomaganie tym, którzy tego potrzebują. 

Jak zostać wolontariuszem? Poszukaj w internecie więcej informacji o organizacjach, które działają na rzecz osób bezdomnych. Wybierz tę, którą chcesz wesprzeć wolontaryjnie. Poniżej kilka przykładowych organizacji świadczących pomoc dla bezdomnych, z którymi możesz się skontaktować:

 1. Fundacja Najpierw Mieszkanie Polska współprowadzi i konsultuje w Polsce program “Najpierw Mieszkanie” - innowacyjną metodę trwałego rozwiązania problemu chronicznej bezdomności
 2. Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta to pierwsza w Polsce organizacja pozarządowa, która zajęła się pomocą osobom bezdomnym. Jest niezależną katolicką organizacją dobroczynną. Celem Towarzystwa jest niesienie pomocy osobom bezdomnym i ubogim - w duchu Patrona, św. Brata Alberta.
 3. Caritas Polska udziela wszechstronnej pomocy osobom w kryzysie bezdomności, prowadząc szereg placówek, takich jak schroniska, jadłodajnie, łaźnie. Caritas Polska prowadzi akcję „Trochę ciepła dla bezdomnego”, w tym sezonie do osób w kryzysie bezdomności trafia ponad 2000 litrów zupy tygodniowo.
 4. Fundacja Kapucyńska dąży do zniesienia głodu, ubóstwa i bezdomności, ochrony życia i zdrowia oraz wyrównywania szans osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez niesienie elementarnej pomocy humanitarnej i charytatywnej ubogim, chorym, cierpiącym, niepełnosprawnym i seniorom. 
 5. Dobra Fabryka od kilku lat pomaga osobom bezdomnym radzić sobie z ekstremalnym wyzwaniem, jakim jest przeżycie zimy. Przygotowuje Ciepłe Paki z wysokimi butami, puchowymi kurtkami. Odpowiada na prośby ośrodków pracujących z ludźmi w kryzysie bezdomności, zaopatrując je w materace, bieliznę i ubrania.
 6. Fundacja Daj Herbatę  to grupa ludzi, którzy dobrowolnie działają na rzecz osób w kryzysie bezdomności. Regularnie są na parkingu przy Dworcu Centralnym w Warszawie, gdzie w każdy poniedziałek o 20 rozdają zupę, ubrania i inne potrzebne osobom bezdomnym rzeczy. 
 7. Fundacja po DRUGIE wspiera młodzież i młodych dorosłych (18-25 lat) zagrożonych i dotkniętych bezdomnością. Pomaga również młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, patologią i bezradnością.

Organizacji, które działają na rzecz pomocy osobom bezdomnym jest wiele i są w całej Polsce. Sprawdź organizacje w Twojej okolicy. Masz do nich łatwy dostęp, możesz je odwiedzić i osobiście zbadać ich potrzeby.

Załóż zbiórkę online na rzecz bezdomnych na Pomagam.pl

Jednym ze skutecznych sposobów pomocy osobom w kryzysie bezdomności jest zorganizowanie zbiórki internetowej. Daje ona możliwość zebrania naprawdę dużych funduszy, pozwala zrealizować założony cel i działać na większą skalę.

Zakładając zbiórkę na rzecz osób doświadczających bezdomności masz dwie opcje.

Opcja pierwsza: Możesz założyć zbiórkę na rzecz wybranej organizacji charytatywnej wspierającej osoby bezdomne. Możesz wybrać jedną z organizacji wymienionych wyżej w artykule albo poszukać innych w internecie. A może masz jakąś lokalną inicjatywę czy fundację, która niesie pomoc potrzebującym i to właśnie ją wesprzesz?

Opcja druga: Możesz założyć zbiórkę i działać na własną rękę. Możesz wybrać konkretną osobę czy osoby w kryzysie bezdomności, którym chcesz pomóc albo wybrać konkretne schronisko czy noclegownię dla osób bezdomnych i zbierać pieniądze na ich potrzeby. 

Zobacz, jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl -  krok po kroku

Chcesz inspiracji? Sprawdź tę zbiórkę! W listopadzie br. w serwisie Pomagam.pl została uruchomiona zbiórka na rzecz pani Bożeny po to, aby pomóc jej wyjść z kryzysu bezdomności. Zobacz, jak wspaniały efekt uzyskała zbiórka, dzięki której uda się zbudować dom dla Pani Bożeny: https://pomagam.pl/hw66ep#

Ty też możesz pomóc konkretnej osobie wyjść z kryzysu bezdomności, zakładając zbiórkę na Pomagam.pl.

Przekaż 1,5% podatku organizacji charytatywnej zajmującej się problemem bezdomności

Każda osoba, która odprowadza podatek, może przekazać jego 1,5% na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (w skrócie OPP). 

Wniosek o przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji wspierającej osoby w kryzysie bezdomności zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Wystarczy, że wpiszesz numer KRS wybranej przez Ciebie organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chcesz przekazać. Szczegółowe informacje o tym, jak przekazać 1,5% na rzecz OPP znajdziesz na stronie podatki.gov.pl.

Wspieraj regularnie osoby bezdomne w Polsce

Pomoc dla osób w kryzysie bezdomności potrzebna jest przez cały rok. Każdego dnia bez dachu nad głową zostają nowe osoby i jednocześnie rzesze osób próbują wszystkimi siłami wyjść z kryzysu bezdomności. 

Warto więc wybrać taką formę wsparcia, którą będziemy w stanie realizować z jakąś regularnością. To może być na przykład wspieranie zbiórek na rzecz pomocy osobom dotkniętym kryzysem bezdomności. 

Zaglądaj na Pomagam.pl, każdego miesiąca znajdziesz tam nowe zbiórki, których celem jest wsparcie osób w kryzysie bezdomności. 

Sprawdź przykładowe zbiórki na Pomagam.pl: Łazienka dla bezdomnych (https://pomagam.pl/lazienkadlabezdomnych) czy Zawieszone obiady (https://pomagam.pl/obiady).

Zaangażuj w pomoc bliskich - przyjaciół, rodzinę, znajomych z pracy

Działaj wspólnie z innymi. Zostań pomysłodawcą akcji na rzecz pomocy bezdomnym w swojej społeczności. Zorganizuj zbiórkę pieniędzy albo zbiórkę darów i zaproś do niej osoby,  które znasz. Rodzinę, przyjaciół, znajomych z pracy. Koniecznie udostępnij informację o zbiórce w swoich mediach społecznościowych. Wiele osób ma otwarte serce na pomoc potrzebującym, tylko czasem nie mają pomysłu na to komu i jak pomóc. Możesz ich zainspirować!

Dołącz do akcji Fundacji Pomagam.pl “Zimowa pomoc dla osób w kryzysie bezdomności” 

Fundacja Pomagam.pl wystartowała z akcją “Zimowa pomoc dla osób w kryzysie bezdomności”. Akcji towarzyszy zbiórka prowadzona w serwisie Pomagam.pl. 

Do akcji można dołączyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wsparcie  zbiórki  prowadzonej przez Fundację Pomagam.pl. Drugi sposób to założenie partnerskiej zbiórki, dzięki której firmy oraz grupy mediowe mogą realizować misję wspierania inicjatyw, które niosą realną pomoc potrzebującym, w tym przypadku osobom bezdomnym. Partnerską zbiórką można założyć na stronie akcji, klikając - stwórz zbiórkę. 

Wszystkie zebrane środki ze zbiórki Fundacji Pomagam.pl oraz zbiórek prowadzonych przez partnerów w ramach naszej akcji trafią do organizacji działających na rzecz osób doświadczonych bezdomnością.

WESPRZYJ AKCJĘ FUNDACJI POMAGAM.PL

Nikt nie zasługuje na bezdomność. W tym zimowym, a jednocześnie świątecznym i rodzinnym, czasie to szczególnie ważne, żeby osoby bez dachu nad głową nie zostały bez pomocy. A pomóc może każdy. Dołącz do nas!

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij