Wywiad z okazji Pride Month z Bartem Staszewskim - aktywistą LGBT i reżyserem

Katarzyna
24 maja 2024
Z okazji Pride Month Bart Staszewski opowiedział więcej o swojej działalności.
Z okazji Pride Month Bart Staszewski opowiedział więcej o swojej działalności.

Bart Staszewski jest znanym aktywistą LGBT+ i reżyserem filmów dokumentalnych. Bartosz Staszewski jest także współtwórcą Stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie oraz Miłość Nie Wyklucza. Wraz ze swoim partnerem założył Fundację Basta, która zajmuje się monitorowaniem nienawiści do homofobii w mediach. Z okazji Pride Month przedstawiamy wywiad z Bartem Staszewskim.

Opowiedz w kilku zdaniach o swojej misji i najważniejszych działaniach, które prowadzisz.

Najważniejszą misją na ten moment jest zwalczanie mowy nienawiści. To ona w ostatnich latach była największym katalizatorem emocji i wodą na młyn pisowskiej propagandy. Dlatego powołałem fundację Basta, której głównym celem jest zwalczanie mowy nienawiści.

Co dla Ciebie oznacza Pride Month? Co według Ciebie może zmienić?

Pride Month to dla mnie miesiąc dumy ale dla mnie osobiście nie ma większej różnicy czy jest to Pride Month czy każdy inny miesiąc - tutaj walka trwa non stop a czerwiec to tylko miesiąc na wytchnienie mimo że praca wre.

Co każdy z nas może zrobić, by wspierać społeczność LGBTQ+ na co dzień?

Mówić, wspierać działania aktywistów i fundacji, opowiadać się za PEŁNĄ równością dla osób LGBT+. Namawiać sąsiadów, znajomych, rodzinę do głosowania na progresywne partie.

W jaki sposób finansujesz swoje działania?

Zbiórki internetowe, Patronite. Nie jestem w stanie wypłacić sobie pensji z aktywizmu dlatego każdy, kto chce dorzucić się na moje działania może wesprzeć fundację lub wpłacić datek na patronite.pl. Wielu osobom wydaje się że odkąd zmienił się rząd to sprawy są załatwione - gdzie? Czy mamy już związki partnerskie, równość małżeńską albo zmianę kodeksu karnego? Na ten moment nic się nie zmieniło. Bez wsparcia ludzi ciężko się poświęcić na 100% na rzecz aktywizmu.

Co daje Ci prowadzenie zbiórek pieniędzy na takim portalu jak Pomagam.pl?

Niezależność, i poczucie sprawczości. Wiem że kolektywnie możemy zmienić rzeczywistość. To na Pomagam.pl zrobiłem swoją pierwszą, największą w tamtym czasie zbiórkę na film dokumentalny “Artykuł osiemnasty”. Wiem że w każdej chwili z zaufaniem społeczności mogę rozwijać kolejne projekty.

Co doradziłbyś komuś, kto zaczyna swoją działalność aktywistyczną lub wolontariacką i nie wie, od czego zacząć? Jak zbudować społeczność wokół swoich działań? 

Budować relacje i zaufanie ze swoją społecznością. Gdy będa mieli pomysł na który brakuje środków - opracować budżet, plan i opisać go w zbiórce. Kampaniować na jego rzecz wraz z influenserami.

Dlaczego warto wspierać Twoje działania?

Bo mam sprawczość, jestem niezależny i apartyjny. Patrzę politykom na ręce. Chcę zmiany i lepszej Polski.

Wesprzyj Barta Staszewskiego na Pomagam.pl

Bartek Staszewski - kim jest?

Bart, czyli Bartosz Staszewski jest przede wszystkim znanym aktywistą LGBT, fotografem i reżyserem filmów dokumentalnych. Jedną z jego głośniejszych produkcji był film mówiący o walce o prawa osób LGBT+: „Artykuł osiemnasty”. 

Bart na codzień walczy z nienawiścią wobec społeczności lgbt i prawicowymi aktywistami anty-lgbt. Wraz ze swoim partnerem założył fundację Basta, która zajmuje się monitorowaniem homofobicznej nienawiści w mediach i wśród konkretnych ludzi. Jest również współzałożycielem  Stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie oraz Miłość Nie Wyklucza.

Kolejnym głośnym projektem Bartka Staszewskiego była akcja fotograficzna „Strefy”, stał się też pomysłodawcą znaku „strefa wolna od LGBT”. Znak ten, przypominający znak drogowy, był mocowany przy miejscowościach, które przyjęły uchwałę przeciwko tzw. ideologii LGBT, potocznie zwanymi strefami wolnymi od LGBT w Polsce. Te działania, piętnujące również lokalnych samorządowców i propagowanie nienanawiści wobec osób lgbt, sprawiły, że stał się celem politycznie motywowanych pozwów cywilnych (tzw. SLAPP).

Działacz był również wielokrotnie nagradzany za swoje działania. W 2020 roku fundacja, którą prowadzi Barack Obama nadała mu tytuł Europejskiego Lidera Baracka Obamy. W 2021 jako jedyny Polak znalazł się na liście 100 wchodzących liderów amerykańskiego magazynu Time, a Magazyn Bloomberg umieścił go na liście „Ones do watch” związanej z listą 50 najbardziej wpływowych ludzi.

Wśród krytyków działań Staszewskiego znalazł się poseł pis, Premier Morawiecki, nazywając jego działania „deep fake’m”. W wywiadzie udzielonym litewskiej telewizji „LRT” prezydent Andrzej Duda informował, że Polska to tolerancyjny kraj, a za przedstawianiem kraju w złym świetle stał jedynie Bart jako „radykalny i agresywny” działacz. 

Nagonka na aktywistę jedynie coraz bardziej motywowała go do walki o równe prawa osób lgbt, prawo do zawierania małżeństwa osób tej samej płci i podnoszenia tematu osób lgbt w coraz szerszych kręgach. Nie jest tak, że społeczeństwo nie jest gotowe na równość osób homoseksualnych i heteroseksualnych.

Działaj na rzecz społeczności LGBTQ+ z Pomagam.pl 🏳‍🌈

Jeśli również reprezentujesz organizację prowadzoną na rzecz społeczności LGBTQ+, działasz aktywistycznie, bądź osoba Barta zainspirowała Cię do wspierania równości, możesz zebrać potrzebne środki na Pomagam.pl bądź wesprzeć osoby, które już nam zaufały i zbierają pieniądze np. na tranzycję dla siebie lub bliskiej osoby! Pamiętaj, że każda wpłata, nawet jeśli Twoim zdaniem jest symboliczna, na znaczenie - możesz również zapoznać się ze zbiórkami i udostępnić te najbliższe Tobie.

Widget "Wesprzyj społeczność LGBTQ" (przekierowanie na: https://pomagam.pl/tag/lgbt)

Stwórz darmową zbiórkę pieniędzy na Pomagam.pl i zbieraj fundusze na inicjatywy bliskie Twojemu sercu 🌈 Bez opłat i prowizji ✨

Stwórz zbiórkę na Pomagam.pl - za darmo


Przeczytaj jak jeszcze możesz wspierać osoby LGBT:

Pride Month - Miesiąc Dumy- 6 pomysłów na wsparcie dla osób LGBT+

Wsparcie dla osób LGBTQ - jak założyć angażującą zbiórkę na Pomagam.pl?


Sprawdź, jak zorganizować Paradę Równości w Twoim mieście!

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij