Jak zorganizować Paradę Równości? Przeczytaj wywiad z okazji Pride Month!

Katarzyna
24 maja 2024
Z okazji Pride Month przedstawiamy wywiad z organizatorami Parady Równości, oraz liczne wskazówki jak zorganizować podobne wydarzenie.
Z okazji Pride Month przedstawiamy wywiad z organizatorami Parady Równości, oraz liczne wskazówki jak zorganizować podobne wydarzenie.

Parada Równości maszeruje ulicami Warszawy od 2001 roku. Jest to wydarzenie organizowane przez Fundację Wolontariat Równości. Mimo, że pierwsza parada była jedynie niewielką manifestacją, przez ponad 20 lat stała się najważniejszym świętem wszystkich osób lgbt, które wzorują na niej kolejne marsze równości. Jest to święto wszystkich, dla których m.in.  wolność, równość i wzajemna tolerancja stanowią wartości nadrzędne. Z okazji Pride Month przedstawiamy wywiad z organizatorami Parady Równości w Warszawie.

Opowiedzcie w kilku zdaniach o swojej misji i najważniejszych działaniach organizacji.

Parada Równości to historycznie pierwszy organizowany w Polsce marsz równości – jej korzenie sięgają do 2001 roku. Naszą misją jest konsekwentne upominanie się o prawa nie tylko osób LGBT+, ale wszystkich, którzy czują się traktowani nierówno przez państwo: także osób z niepełnosprawnościami, osób zaburzonych psychicznie czy zwierząt. 15 czerwca tego roku idziemy pod hasłem „Czas na równość jest teraz!”, bo po latach wykluczenia, wymazywania i plucia na osoby LGBT+ czy osoby z niepełnosprawnościami przez najważniejszych polskich polityków powoli zza chmur wyłania się słońce. Właśnie tak: powoli, wyłania się. A my chcemy równości już teraz i jej żądamy! Walczymy o związki partnerskie, o równość małżeńską, o łatwiejszą tranzycję radością, walczymy tańcem, bo taka jest nasza społeczność. Zapraszamy 15 czerwca do tańca z nami!

Dlaczego Pride Month to tak ważny czas? 

28 czerwca 1969 r. wydarzył się słynny, choć wydawało się, że rutynowy nalot na bar Stonewall Inn, w którym spotykały się osoby LGBT+. Tego dnia jednak wszystko poszło inaczej – tłum zareagował wściekłością, rozpoczęły się zamieszki, do których dołączyli mieszkańcy dzielnicy, i które trwały kilka dni. To wydarzenie zapisało się na stałe w historii naszej społeczności jako akt odwagi przeciw represjom władzy. Na pamiątkę wydarzeń w Stonewall obchodzimy co roku w czerwcu Miesiąc Dumy. To czas naszej ekspresji, pokazywania siebie.

Co doradzilibyście komuś, kto chciałby zorganizować Paradę Równości w swoim mieście. Od czego zacząć?

Przede wszystkim: znaleźć osoby, które będą marsz równości z Wami organizować – lepiej robić to w większej grupie niż pojedynczo też dla własnego komfortu i przyjacielskiego wsparcia od innych osób, które podzielają Wasz entuzjazm i chęć działania. I się nie bać. Nie zdradzać zbyt wiele szczegółów – do ostatniego momentu nie ogłaszać daty ani trasy, bo osoby, które są przeciwko Wam, a mogą się takie znaleźć, mogą to wykorzystać i zgłosić inną demonstrację w tym samym miejscu i czasie. Jeśli macie jakieś pytania, możecie kontaktować się z nami przez maila [email protected] – postaramy się pomóc!

W jaki sposób finansujecie swoje działania?

Parada Równości to ogromne wydarzenie. Cieszymy się, że wartość jaką niesie różnorodność, podziela tak wiele różnorodnych środowisk i podmiotów. Ma to też odzwierciedlenie w strukturze naszego finansowania. Zazwyczaj możemy liczyć na wsparcie niektórych ambasad, dla których wspieranie społeczności LGBTQ+ w Polsce jest elementem ich misji. Z roku na rok przybywa także firm, które chcą tworzyć inkluzywne miejsca pracy, a także wspierać inicjatywy działające na rzecz naszej społeczności szerzej. One również partycypują w kosztach Parady. Ważnym partnerem jest także samo miasto Warszawa, choć tu obok wsparcia finansowego bardzo liczą się także inne formy, jak pomoc urzędników i urzędniczek w załatwianiu formalności, czy naturalnie oficjalny patronat. Ciągle jednak działania crowdfundingowe są kluczowe dla organizacji Parady Równości.

Co crowdfunding na takim portalu jak Pomagam.pl wnosi do Waszej strategii fundraisingowej?

Parada Równości to wydarzenie przede wszystkim dla społeczności LGBTQ+ oraz ich sojuszników i sojuszniczek. Poza oczywistym faktem, że tak duże wydarzenie trzeba sfinansować i zebrane środki bardzo nam pomagają, to bardzo budujący jest sam fakt, że ta szeroka społeczność w dużej mierze sama organizuje sobie to święto i je finansuje. Nie bez znaczenia, że środki z Pomagam.pl można wydawać trochę swobodniej niż środki grantowe. Zawsze dochodzą jakieś nieprzewidzane koszty, coś nagle trzeba poprawić, zmienić, dopłacić. Wszyscy to znamy w NGOsach. Budżet crowdfundingowy jest dużo bardziej elastyczny, choć oczywiste jest, że środki idą na cel, na który zostały wpłacone. Bardzo doceniamy też, że takie działania fundraisingowe można uruchomić w dowolnym momencie, nie czekając na oficjalne terminy i harmonogramy grantodawców.

Dlaczego warto wspierać Wasze działania?

Zachęcamy, oczywiście, do wsparcia naszych działań, ale środków finansowych potrzebuje wiele marszów równości w całym kraju. Obojętnie, do którego dołożycie cegiełkę – każda złotówka pomaga osobom LGBT+ w wywalczeniu równości.

Wesprzyj zbiórkę na Paradę Równości

Parada Równości 2024 - informacje organizacyjne

Współczesna Parada Równości to największe święto równości, manifest przeciw homofobii, wsparcie praw człowieka i miejsce, gdzie każdy może czuć się sobą, bez względu na orientację seksualną. W tym roku Parada odbędzie się w Warszawie 15 czerwca - wszystkie informacje organizacyjne można śledzić na stronie: www.paradarownosci.pl

Gdzie: Pałac Kultury i Nauki od strony Alei Jerozolimskich

Kiedy: 15 czerwca 2024 r.

Miasteczko Równości: od godz. 11:00

Parada Równości: start godz. 14:00

Działaj na rzecz społeczności LGBTQ+ z Pomagam.pl 🏳‍🌈

Jeśli również reprezentujesz organizację prowadzoną na rzecz społeczności LGBTQ+, działasz aktywistycznie, bądź osoba Barta zainspirowała Cię do wspierania równości, możesz zebrać potrzebne środki na Pomagam.pl bądź wesprzeć osoby, które już nam zaufały i zbierają pieniądze np. na tranzycję dla siebie lub bliskiej osoby! Pamiętaj, że każda wpłata, nawet jeśli Twoim zdaniem jest symboliczna, na znaczenie - możesz również zapoznać się ze zbiórkami i udostępnić te najbliższe Tobie.

Wesprzyj społeczność LGBTQ

Stwórz darmową zbiórkę pieniędzy na Pomagam.pl i zbieraj fundusze na inicjatywy bliskie Twojemu sercu 🌈 Bez opłat i prowizji ✨

Stwórz zbiórkę na Pomagam.pl - za darmo

Przeczytaj jak jeszcze możesz wspierać osoby LGBT:

Pride Month - Miesiąc Dumy- 6 pomysłów na wsparcie dla osób LGBT+

Wsparcie dla osób LGBTQ - jak założyć angażującą zbiórkę na Pomagam.pl?

Wywiad z Bartem Staszewskim

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij