Agnieszka Rojewska - awatar

Agnieszka Rojewska

Organizator zbiórki

Tosiek został przeze mnie przygarnięty 2,5 roku temu jako pies około 7 letni. Trafił do mnie za pośrednictwem Fundacji SOS Bokserom jako wychudzony tymczasowicz z zapaleniem płuc, dwoma guzami mastocytomowymi (typ I, niskie ryzyko przerzutów – wykonano histopatologię), paskudnym kamieniem na zębach, przerostem prostaty. Tosiek jest psem, który kocha wszystkich i którego wszyscy kochają. Jego stan zdrowia w dniu trafienia do mnie nie wskazywał na to, żeby wcześniej komukolwiek na nim zależało. Na pewno był też bity, kładł się ze strachu, że zostanie uderzony przy każdym uniesieniu głosu czy żwawszej gestykulacji domowników. Wydawać by się mogło, że starczy jak na jednego psa, ale to nie koniec. Dodatkowo okazało się, że Tosiek ma chore serce, jest więc leczony kardiologicznie od 2,5 roku. Międzyczasie przeszedł niewielki wylew w obrębie głowy, ma też zespół luźnego przełyku (nieodpowienio karmiony zwraca jedzenie), za wąskie otwory nosowe i zbyt długie podniebienie miękkie. Nie było zainteresowania adopcją psa w wieku „7+” z wadą serca oraz resztą dolegliwości, więc Tosek został już ze mną na zawsze. Mimo tych wszystkich dolegliwości Tosiek był zawsze psem wesołym, aktywnym (na filmie poniżej z  Grzegorzem Bernasikiem z Radia Kraków, którego Tosiek widział wtedy pierwszy raz w życiu - widać jak bardzo Tosiek kocha ludzi - film został nagrany 29.10.2016 przed chorobą).

Na nieszczęście Tośka na jesień 2016 los znów przestał być dla niego łaskawy: Tosiek zaczął mieć dziwne problemy z nogami – po chwili stania na nich zaczynały mu w nienaturalny sposób opadać biodra, aż w końcu siadał. Udałam się więc do lekarza ortopedy, który wykonał zdjęcia RTG i stwierdził, że Tosiek cierpi na tzw. „zespół końskiego ogona”. Objawy były subtelne, pies nie miał zaniku mięśni, chodził prawidłowo, miał całe pazurki, więc na tamtym etapie zrezygnowano z wykonywania dalszych badań pod narkozą – głównie dlatego, że pies ma postępującą wadę serca, a przy chorym sercu narkoza np. przy rezonansie jest zawsze większym ryzykiem. Zalecono Tośkowi leczenie objawowe - suplementy, leki przeciwbólowe na ewentualne bóle kręgosłupa, z kolei by zapobiec ewentualnemu postępowi choroby tj. dalszemu zwyrodnieniu kręgosłupa i mogącemu temu towarzyszyć zanikowi mięśni w kończynach tylnych zalecono rehabilitację. Tak więc zgodnie z zaleceniami rehabilitowałam Tośka w gabinecie rehabilitacji „na 4 łapach” w Krakowie. Początkowo było tak jak wstępnie prognozowano – nic się nie działo, więc żyłam z myślą, ze Tosiek będzie sobie ganiał tak jak lubi do swojego późnego seniorstwa.

Niestety, wraz z nastaniem przełomu wiosny i lata nastąpiło gwałtowne pogorszenie, a jego skutki stały się tak opłakane, że zaczęłam pilnie szukać pomocy u innych lekarzy. Tosiek zaczął tracić kontrolę w tylnych nogach, mięśnie i prawidłowy chód zaczęły szybko zanikać, zaczął się potykać, tracić równowagę. Zaniepokojona drastycznie pogarszającym się stanem udałam się na kolejne konsultacje – diagnozę, ze to „koński ogon” niestety wielokrotnie potwierdzano, aż trafiłam do Pani Neurolog, która powiedziała, że mimo, że pies ma chore serce – niestety bez rezonansu pod narkozą nie ma szans na żadne próby leczenia. Wykonałam więc kolejne echo oraz EKG serca Tośka i ze specjalnymi zaleceniami anestezjologicznymi od kardiologa wyruszyłam do Wrocławia na Uniwersytet Przyrodniczy na rezonans. We Wrocławiu anestezjolog i tak bardzo przeraził się serca Tośka i w związku z tym kazano nam i tak echo powtórzyć u Pani Profesor kardiologii Agnieszki Noszczyk-Nowak. Pani Profesor powiedziała, ze nie jest tak źle i że rezonans można wykonać z znieczuleniu wziewnym.

 Z duszą na ramieniu oddałam Tośka na badanie. Rezonans pokazał, że Tosiek owszem ma zwyrodnienie wywołujące tzw. „koński ogon”, który lekarze dostrzegli na RTG, ale nie ma w tym miejscu ucisku na rdzeń, nie ma też żadnego guza w okolicach kręgosłupa (ani nigdzie indziej), ma natomiast ucisk na rdzeń w odcinku piersiowym i to podwójny (dwa zwyrodniałe dyski) – typ Hansen II, który często pojawia się u psów starszych i czasami daje właśnie takie objawy. Poniżej wypis z rezonansu i zdjęcia zwyrodniałych dysków.

Dobra wiadomość była taka, że zdaniem neurologa rdzeń jest żywy, ale niestety mocno uciśnięty w odcinku piersiowym (stąd postępujący zanik mięśni i paraliż kończyn tylnych), w związku z czym zabieg dekompresji rdzenia daje duże szanse na powrót do większości sprawności psa. Jako, że do momentu wykonania rezonansu Tosiek praktycznie prawie już nie chodził – uznałam, że nie ma wyboru. Pilnie skontaktowałam się z więc z Panem Profesorem Z. Kiełbowiczem, kierownikiem Katedry Chirurgii na UP Wrocław, którego mi polecono jako doświadczonego operatora. Profesor zgodził się wykonać operację hemilaminectomii.

Operacja została wykonana w dniu 09.08.2017 z powodzeniem, technicznie wszystko przebiegło prawidłowo, anestezjologicznie również wzorowo (anestezjolog powiedział, ze czasem tak bywa, ze pies chory na serce narkozę zniesie super, a czasem zdrowy zniesie bardzo źle – szczęśliwie Tośkowi się udało). W dniu 12.08.2017 czyli 3 doby po operacji Tosiek podejmuje już pierwsze próby chodzenia, jednak jak bardzo kiepsko mu idzie ze względu na duży zanik mięśni mogą Państwo zobaczyć na filmie poniżej:

Koszt wykonanej operacji to 3500 zł. Aby odbudować mięśnie i znów radośnie biegać Tosiek potrzebuje intensywnej rehabilitacji (3-5 razy na tydzień, koszt 1 godziny rehabilitacji to około 60 zł) przez okres co najmniej jednego – dwóch miesięcy – potem być może będzie można zmniejszyć intensywność. Daje to koszt około 1000 zł na miesiąc. W związku z tym, że jestem studentem studiów doktoranckich na jednym z krakowskich uniwersytetów utrzymuje siebie oraz 4 psy (3 pod moją wyłączną opieką, 1 dożywotni tymczasowicz pod opieką fundacji) za stypendium naukowe 1500 zł , nie jestem w stanie finansowo udźwignąć w tak krótkim czasie tak ogromnego wydatku. Opłaciłam już samodzielnie badanie rezonansem we Wrocławiu (650 zł), dwie konsultacje neurologiczne (przed w Krakowie i po rezonansie we Wrocławiu – razem 183 zł), dwa echa (przed wyjazdem na rezonans w Krakowie za 200zł i w dniu rezonansu na miejscu we Wrocławiu  - 100 zł), co naprawdę mocno naruszyło mój budżet na dłuższy czas, już jestem mocno zadłużona jak na moje warunki. Do tego dochodzi koszt rehabilitacji, na którą woziłam Tośka przez pół roku, a także koszty leków i suplementów, które miały na celu spowolnić postęp choroby lub zapobiec dolegliwościom bólowym (Nivalin, Milgamma, Arthroflex, Gabapentyna). Zwróciłam się także o pomoc do Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami o dofinansowanie operacji Tośka i otrzymałam je na kwotę 1500 zł. Fundacja SOS Bokserom wspiera Tośka suplementami pomagającymi mu się zregenerować. Obu organizacjom jestem wdzięczna za okazaną pomoc. Pozostało mi do samodzielnego spłacenia 2000 zł za operację i samodzielne sfinansowanie intensywnej rehabilitacji by Tosiek znów stanął na 4 łapach i na to zostaną przeznaczone zebrane pieniądze.

Jak Państwo widzą zarówno już poniesione koszty, jak i te prognozowane, są ogromne i znacznie przewyższają moje możliwości finansowe, dlatego za namową ludzi zatroskanych losem Tośka proszę Państwa o pomoc i symboliczne chociaż wpłaty na jego leczenie i rehabilitację, za wszystkie będę bardzo wdzięczna.

Aktualności

 • Agnieszka Rojewska - awatar

  Agnieszka Rojewska

  11.04.18
  11.04.18

  Cześć! To ja Tosiek :) Szanowni Darczyńcy, pomogliście mi, gdy chorowalem, dziś ja Tosiek czuje się całkiem nieźle, bo moja Opiekunka bardzo o mnie dba, ale w fundacji z której przygarnęła mnie Agnieszka są dziś psy w stanie takim jak ja kiedyś byłem - brudne, chore, zaniedbane, wychudzone. Proszę pomóżcie tym razem tamtym bokserom zebrać pieniądze na ich leczenie, wiem, że macie wielkie serca, co nie? Pozdrawiam, całuski, Wasz Tosiek:) Udostępniam link do zbiórki na inne boksiowe chorutki: https://pomagam.pl/sosbokserom

  Zdjęcie aktualności 14 004

Komentarze

 • Wioletta Echaust - awatar

  Wioletta Echaust

  03.09.17
  03.09.17

  Tosieńku trzymaj się dzielnie już wkrótce będziesz zdrowy

  • Agnieszka Rojewska - awatar

   Agnieszka Rojewska - Organizator zbiórki

   03.09.17
   03.09.17

   Dziękujemy z Tośkiem, powoli drepta coraz lepiej, dziś odpoczynek, jutro znów rehabilitacja :) Pozdrawiamy serdecznie.

 • Kamila - awatar

  Kamila

  30.08.17
  30.08.17

  Rehabilitujcie ostro ❤️

  • Agnieszka Rojewska - awatar

   Agnieszka Rojewska - Organizator zbiórki

   31.08.17
   31.08.17

   Rehabilitujemy :D <3

 • wszyscy kochamy Tośka!:* - awatar

  wszyscy kochamy Tośka!:*

  26.08.17
  26.08.17

  :*:*:*:*:*:*:*:*:*:* Tosiu Kochany Łapeczki w Górę!:)

  • Agnieszka Rojewska - awatar

   Agnieszka Rojewska - Organizator zbiórki

   30.08.17
   30.08.17

   Bardzo dziękujemy, Tosiek nóżki próbuje podnosić coraz wyżej :) Walczymy :)

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  23.08.17
  23.08.17

  Z całego serca życzę Toskowi szybkiego powrotu do zdrowia

  • Agnieszka Rojewska - awatar

   Agnieszka Rojewska - Organizator zbiórki

   24.08.17
   24.08.17

   Dziękujemy bardzo, pozdrawiamy z Tośkiem <3

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  22.08.17
  22.08.17

  <3

  • Agnieszka Rojewska - awatar

   Agnieszka Rojewska - Organizator zbiórki

   22.08.17
   22.08.17

   Dzięki Kama za wszystko <3

Agnieszka Rojewska - awatar

Agnieszka Rojewska

Organizator zbiórki

Wpłaty - 86

Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Jola - awatar
20
Jola
Krzysztof Dołhan - awatar
130
Krzysztof Dołhan
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Wioletta Echaust - awatar
100
Wioletta Echaust
Kamila - awatar
30
Kamila
Lech Kosakowski - awatar
20
Lech Kosakowski
Anonimowy Darczyńca - awatar
12
Anonimowy Darczyńca
Paweł K. - awatar
50
Paweł K.
S.O. - awatar
20
S.O.

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij