Zbiórka Na wszystkie kolory tęczy - zdjęcie główne

Na wszystkie kolory tęczy

7 070 zł  z 10 000 zł (Cel)
Wpłaciły 164 osoby

#DrużynaJanina dla Grupy Stonewall

Gdy mój mąż wychodzi rano do pracy, podmieniam poduszki – zamieniam swoją na jego, zupełnie jak niemowlak, któremu na lepszy sen daje się kawałek materiału, który pachnie mamą. Lubię kontrast jaki tworzą moje czerwone paznokcie na jego białej koszuli i lubię zostawiać mu na policzku niewidoczne fragmenty mojego naskórka poprzez głaskanie go po zbyt ostrym zaroście opuszkami palców. A najbardziej kocham, gdy udaje żółwia, nie wiem dlaczego tak bardzo, tak szczerze mnie to rozbawia, ale wiesz, gdzieś w tle przychodzi mi wtedy do głowy, że tak już będzie zawsze, że już nigdy nie przestanę się śmiać.

Jest moim nawykiem. Rzeczy, które robimy bezwiednie, to przecież nawyki. Po tylu latach nawykiem dla mnie jest to, że Wojtek w ogóle jest, że mamy wspólne konto w banku, wspólne rzeczy, wspólne ustalenia na wypadek złego. Mam prawo do informacji, do dziedziczenia, do pamięci. Miałam szczęście urodzić się po właściwszej stronie świata i skutkiem tego mam prawa, które stały się moim nawykiem na tyle, że bardzo rzadko myślę o tym, że jeszcze nie wszyscy je mamy.

Mój mąż jest moim nawykiem i jest nim też w sensie prawnym. Adam był nawykiem Kuby przez ostatnie dziesięć lat, ale w sensie urzędowym nie istnieli wcale. Więc o śmierci Kuby dowiedział się ostatni, bo przecież nie są rodziną. Nic, co było ich wspólne, nie należy do niego. Nie miał przydzielonego urlopu z okazji pogrzebu, o którym zresztą i tak nie miał prawa decydować. Nie jest wdowcem, w końcu od tylu lat był singlem, właściwie – całe życie. Ksiądz się zresztą bardzo martwił o tego zmarłego, tak smutno mówił na pogrzebie, bo taki to młody człowiek był, kawaler, żadnej kobiety, jeszcze nie zdążył założyć rodziny, jeszcze nie zdążył nikogo pokochać ani być pokochanym, jeszcze niczego nie przeżył. To trochę tak, jakby dostać w twarz. To trochę tak, jakby stracić wszystko w sposób zupełnie paradoksalny, bo przecież wszystko wskazuje na to, że nigdy się niczego nie miało. Jak gdyby ktoś mi teraz wymazał imię Wojtka z wszelkich formularzy, ze wszystkich zdjęć i z wszelkiej pamięci i powiedział, że nigdy go nie było, że nie stoczyliśmy nigdy żadnej nocnej walki o ostatnią poduszkę, nigdy nie rozbawił mnie do łez, gdy udawał żółwia. Wiecie, miłość bez śladu.

Żyjemy w kraju miłości bez śladu i wypowiedzi polityków, mediów, internautów które pozostawiają aż nazbyt głęboki ślad. Którzy nie rozumieją, że idea to nie ideologia, miłość dwójki ludzi, czy nasza tożsamość i poczucie kim jestem - też nie.

69% osób LGBTQ+ zetknęła się co najmniej z jednym rodzajem przemocy. A od czasu zwycięstwa PiS w 2015 roku sytuacja takich osób jest coraz trudniejsza – obecnie Polska jest na ostatnim miejscu wśród krajów UE jeśli chodzi poziom równouprawnieniach osób LGBT (wg. Rankingu ILGA Europe). OSTATNIM miejscu.

88% wyoutowanych nastolatków LGBTQ+ nie jest akceptowanych przez swoich ojców, 75% – przez swoje matki. 

49.6% tęczowej młodzieży ma objawy depresji. 70% z nich ma myśli samobójcze.

Sytuacja nie jest lepsza wśród dorosłych członków społeczności – z depresją zmaga się 28.4% z nich, w porównaniu do 5% ogółu społeczeństwa.

I to są jedne z tych statystyk, na które nie zgadzam się tak bardzo, że już bardziej nie można. Takie po przeczytaniu których mam w głowie tylko wykrzykniki.

Grupa Stonewall to stowarzyszenie wspierające osoby LGBTQ+ i ich rodziny. Oferują bezpłatne wsparcie prawne i psychologiczne, przeprowadzają szkolenia i warsztaty równościowe dla szkół i firm, ich inicjatywą jest również mieszkanie interwencyjne dla osób LGBT+ w kryzysie bezdomności. Słowem: jest to Stowarzyszenie, które już dawno nie powinno być potrzebne, a niestety wciąż jest. 

Trzeba takie organizacje wspierać, byśmy wspólnie mogli zmieniać ten świat kawałek po kawałku. Zróbmy to – jeśli tylko macie taką możliwość, to zachęcam, by dorzucić się do zbiórki, z której cała kwota zostanie przeznaczona na cele statutowe Grupy Stonewall. Może chociaż w taki sposób uda nam się pokazać naszym tęczowym przyjaciołom, że są dla nas ważni. A Polsce – że nie zgadzamy się na to, jaka teraz jest.


(powyższe statystyki pochodzą z raportu „Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2015-2016”, red. Magdalena Świder, dr Mikołaj Winiewski, Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa, Fundacja Trans-Fuzja; Warszawa 2017. Publikacja dostępna tu: https://kph.org.pl/wp-content/uploads/2017/11/Sytuacja-spoleczna-osob-LGBTA-w-Polsce.pdf).

Wszystkie zdjęcia pochodzą z wrocławskiego protestu osób i sojuszników LGBTQ+. Ich autorem jest Arkadiusz Wołek.

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


  • Michał Kopciał - awatar

    Michał Kopciał

    12.07.2021
    12.07.2021

    Drużyna Janina niech żyje, niech żyje! I 8*

  • Tęczowa Dryżyna Janiny! - awatar

    Tęczowa Dryżyna Janiny!

    06.07.2021
    06.07.2021

    Tęcza nie obraża! <3 Tęczowo, janinowo!

  • Kuba - awatar

    Kuba

    06.07.2021
    06.07.2021

    Janina, uwielbiam Cię za całą Twoją działalność! Pozdrawiam wszystkie Statystyczne Świry :)

  • Marta Idczak - awatar

    Marta Idczak

    30.06.2021
    30.06.2021

    Powodzenia :)

7 070 zł  z 10 000 zł (Cel)
Wpłaciły 164 osoby

Wpłaty: 164

Sylwester Gdela - awatar
Sylwester Gdela
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Bartosz - awatar
Bartosz
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Radosław Trzęsicki - awatar
Radosław Trzęsicki
50
Janusz - awatar
Janusz
50
Dorota - awatar
Dorota
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij