Tłumaczenie książki z jidysz

5 310 zł  z 5 000 zł (Cel)
Wpłaciło 75 osób

Projekt Fundacji Gszarim polega na tłumaczeniu z języka jidysz na język polski książki „In szotn fun Treblinke” ("W cieniu Treblinki") napisanej przez Simchę Polakiewicza, ocalonego z Zagłady. Aby przetłumaczyć książkę w całości brakuje nam 5000 zł. Jeśli się uda, wszyscy będą mogli czytać ją za darmo w Internecie!

Polakiewicz pochodził ze Sterdyni. W czasie wojny znalazł się w getcie w Sokołowie Podlaskim. Trafił do obozu w Treblince. Następnie ukrywał się po tzw. aryjskiej stronie. 

Książka „In szotn fun Treblinke” został wydana pierwotnie w Tel Awiwie w 1957 r. Publikacja ta dokumentuje ostatnie dni żydowskiej społeczności Sokołowa. Jako naoczny świadek, autor opisuje powstanie getta, życie w getcie (takie aspekty jak szmugiel, pomoc medyczna, tyfus, Judenrat i inne) oraz ostatnią drogę do Treblinki poprzedzoną likwidacją getta. Autor opisał w niej nie tylko wojenne dzieje miasta, ale dwa rozdziały poświęcił obozom w Treblince. Rozdział „Treblinka numer 1” mówi o obozie pracy utworzonym w pobliżu żwirowni, gdzie kierowano Żydów i Polaków, którzy postępowali wbrew okupacyjnym nakazom. Rozdział „Treblinka numer 2” opisuje natomiast obóz zagłady zlokalizowany w pobliżu pierwszego obozu, w którym to Niemcy wymordowali prawie milion Żydów. Na miejscu obu obozów nie pozostało zbyt wiele materialnych śladów ich funkcjonowania, dlatego ta publikacja może pomóc w utrwaleniu i rozpowszechnieniu tej historii.

Sokołów Podlaski to niewielkie miasto leżące w pobliżu Treblinki, gdzie Niemcy zbudowali obóz pracy i obóz zagłady. W 2017 r. Fundacja Gszarim zrealizowała projekt polegający na tłumaczeniu książki Pereca Granatsztejna „Sokołów - moje zniszczone miasteczko”, która przedstawiała międzywojenną historię sokołowskich Żydów. Książka „In szotn fun Treblinke” opowiada natomiast o latach wojennych, getcie, Judenracie, Zagładzie Żydów. Jej treścią jest tragiczny element historii, która sprawiła, że obecnie w Sokołowie nie ma gminy żydowskiej, a ostatnie ślady obecności Żydów przykrywa kurz niepamięci.

Zawartość książki, która w całości zostanie zamieszczona w Internecie, będzie dostępna za darmo dla każdego, kto ma dostęp do komputera podłączonego do sieci. Będzie też mogła służyć jako baza do tworzenia lekcji przez lokalnych nauczycieli.

Książkę Pereca Granatsztejna "Sokołów - moje zniszczone miasteczko" można przeczytać na stronie http://sokolow.jewish.pl/ Autorką tłumaczenia jest dr Agata Kondrat.

Patronat nad zbiórką objęły: Centrum Kultury Jidysz, JCC Kraków, Midrasz, Jewish.pl

Co jeśli zbierzemy więcej niż 5000 zł? Wtedy przeznaczymy pozostałe pieniądze na tłumaczenie kolejnej, trzeciej już książki, dotyczącej historii Sokołowa Podlaskiego.

Dziękuję wszystkim za wsparcie tego projektu!

W imieniu Fundacji Gszarim - Katarzyna Markusz

Aktualizacje


 • Fundacja Gszarim - awatar

  Fundacja Gszarim

  15.09.2019
  15.09.2019

  Szanowni Państwo!

  Dziękując za wsparcie tego projektu, chciałam poinformować, że wszystkie przetłumaczone przez nas książki znajdują się na stronie sokolow.jewish.pl, gdzie można je czytać zupełnie za darmo.

  W tym roku rozpoczęliśmy zbiórkę funduszy na tłumaczenie kolejnej, 750-stronicowej, książki. Będzie to przedsięwzięcie kilkuletnie, ale dzięki niemu otrzymamy możliwość poznania historii, która do tej pory dla większości mieszkańców była niedostępna. Będę wdzięczna za Państwa pomoc i poinformowanie znajomych o tym przedsięwzięciu. Wszystkie informacje znajdują się na stronie https://pomagam.pl/sokolowpodlaski


  Dziękuję i pozdrawiam serdecznie,
  Katarzyna Markusz

  Zdjęcie aktualizacji 37 189

Komentarze


 • Andrzej Król - awatar

  Andrzej Król

  01.10.2018
  01.10.2018

  אני שמח שאני יכול לתמוך ביוזמה חשובה כזאת לפחות בתרומה עצומה שכזו. תודה רבה.

 • Andrzej Król - awatar

  Andrzej Król

  28.03.2018
  28.03.2018

  בהצלחה!

  • Fundacja Gszarim - awatar

   Fundacja Gszarim - Organizator zbiórki

   28.03.2018
   28.03.2018

   Toda! Dziękujemy za wsparcie projektu!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  28.03.2018
  28.03.2018

  powodzenia :)

  • Fundacja Gszarim - awatar

   Fundacja Gszarim - Organizator zbiórki

   28.03.2018
   28.03.2018

   Dziękujemy za wsparcie projektu!

 • Avner Yonai - awatar

  Avner Yonai

  26.03.2018
  26.03.2018

  Yasher Ko`ach ! Kol hakavod !

  • Fundacja Gszarim - awatar

   Fundacja Gszarim - Organizator zbiórki

   26.03.2018
   26.03.2018

   Toda raba! Thanks to your help people in Sokolow will be able to read this book in Polish!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  21.03.2018
  21.03.2018

  wplacone,wyslane do innych osob.Pozdrawiam i czekam na wydanie ksiazki.

  • Fundacja Gszarim - awatar

   Fundacja Gszarim - Organizator zbiórki

   22.03.2018
   22.03.2018

   Dziękujemy za wsparcie!

5 310 zł  z 5 000 zł (Cel)
Wpłaciło 75 osób

Wpłaty: 75

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Andrzej Król - awatar
Andrzej Król
20
ADAM KONSKI - awatar
ADAM KONSKI
50
Andrzej Król - awatar
Andrzej Król
20
Łukasz Biedka - awatar
Łukasz Biedka
50
Rafal.Andruszkiewicz - awatar
Rafal.Andruszkiewicz
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
140
Ryszard Sidorowicz - awatar
Ryszard Sidorowicz
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Przekaż 1,5% Fundacji Pomagam.pl i pomóż nam pomagać!

Wystarczy, że przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego PIT podasz w odpowiednim polu nasz numer KRS: 0000353888

Chcemy dalej zmieniać świat na lepsze i przywracać wiarę w ludzi. Angażujemy się w pomoc potrzebującym i pomagamy organizacjom działać skuteczniej. Organizujemy i wspieramy zbiórki charytatywne na ważne cele.

Pomożesz nam? To nic nie kosztuje!
Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zapraszamy również na stronę Fundacji Pomagam.pl

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij