Zbiórka Szkoły w chmurach w Nepalu - zdjęcie główne

Szkoły w chmurach w Nepalu

4 850 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciło 67 osób
Katarzyna Witkowska - awatar

Katarzyna Witkowska

Organizator zbiórki

Nazywamy się Kasia i Tomek Witkowscy, wraz z przyjaciółmi stworzyliśmy grupę, którą nazwaliśmy Sky Tatra Team. Razem chodzimy po górach, skaczemy ze spadochronem i podróżując chcemy zmieniać świat.

Podczas naszego ostatniego trekingu wokół Manaslu trafiliśmy do wioski Samdo, położonej tuż obok granicy z Tybetem, na wysokości blisko 4000 m n.p.m. i odległej o 8 dni od najbliższej drogi jezdnej... Założona została w 1952 roku przez grupę ok. 200 Tybetańczyków, którzy wraz z dziećmi uciekali przez góry po inwazji Chin na Tybet. Mieli ze sobą tylko to, co sami zdołali unieść. To jedno z najtrudniejszych do życia miejsc na świecie. Dawniej w pobliżu przebiegał szlak handlowy, teraz prawie nikt tam nie dociera, ponieważ granica z Tybetem jest zamknięta i osoby, które próbują ją przekroczyć są... ostrzeliwane z broni automatycznej! :( 

W szkole w Samdo uczy się 12 dzieci  w wieku od 2 do 12 lat, w jednej klasie, bo jest tam tylko jedna izba... Podarowaliśmy im trochę przyborów szkolnych, bo tylko to mieliśmy w plecakach. Zapytana o potrzeby szkoły nauczycielka odpowiedziała, że najbardziej doskwiera im brak światła oraz brak jedzenia dla dzieci... Odwróciłam szybko głowę, żeby nie zauważyła, że mam oczy pełne łez. Mimo, że mieliśmy już wtedy pod opieką inną, większą szkołę, której potrzeby są także nie małe, nie mogliśmy przestać myśleć o tych dzielnych ludziach i małych uczniach szkoły w chmurach... Potrzebne są im solary, bo to jedyne możliwe źródło prądu w tym miejscu, wtedy będzie można założyć światło. Potrzebne są też fundusze na grzejniki gazowe, butle z gazem, jedzenie dla dzieci, przybory szkolne oraz ciepłe ubrania, bo na tej wysokości nigdy nie jest ciepło. Trzeba opłacić także wielodniowy transport tych rzeczy. Zrobię wszystko co w mojej mocy, żeby tym maluchom nie doskwierało zimno i głód. Żeby mogły uczyć się i bawić jak inne dzieci...

Do tej pory pomogło nam tak wielu ludzi, część z nich widziała "nasze szkoły" na własne oczy, dzięki nim uwierzyliśmy, że niemożliwe nie istnieje! Jesteśmy i zawsze będziemy im za to bardzo wdzięczni. Dlatego głęboko wierzymy, że i tym razem się uda i wspólnie pomożemy dzieciom, którym przyszło żyć na końcu świata i uczyć się w szkołach w chmurach.

Bieżące potrzeby, poza wsparciem dla szkoły w Samdo, którą chcemy objąć opieką, to mundurki dla dzieciaków ze szkoły w Chyamche, ponieważ dotychczasowe są już w opłakanym stanie oraz środki dla rodziny zastępczej, aby mogli zadbać o przygarnięte przez siebie sieroty oraz mogli nadal karmić  bezdomne dzieci żyjące na ulicach Kathmandu.

A jak to się wszystko zaczęło?

Działalność charytatywną rozpoczęliśmy po katastrofalnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Nepal w 2015 roku. Podróżowaliśmy po Himalajach Nepalu od dawna, nieustannie doświadczając gościnności i serdeczności jego mieszkańców. Nepalczycy pytani po trzęsieniu ziemi o to, jak można im pomóc, odpowiadali, że bardzo potrzebują pracy oraz edukacji dla swoich dzieci. Nie prosili nas o pieniądze, ani o rzeczy materialne. Postanowiliśmy im pomóc nie tylko dlatego, że żyją w skrajnie trudnych warunkach, ale także dlatego, że widzimy ich wysiłki, wytrwałość, ciężką pracę, dbanie o słabszych i dobro, którym się zawsze dzielą. Widzieliśmy tak dużo, że wystarczyłoby na książkę. Dostaliśmy wspaniałą bezcenną lekcję człowieczeństwa, a teraz postanowiliśmy odrobić pracę domową :)

OGROMNE i nieocenione wsparcie naszych przyjaciół, znajomych, a także zupełnie nieznanych nam osób i firm, pozwoliło realnie pomóc już 4 szkołom położonym wysoko w himalajskich wioskach oraz 17-osobowej rodzinie zastępczej z Kathmandu, która pomaga bezdomnym dzieciom na ulicach miasta. W ciągu 3 lat, dzięki kilku różnym zbiórkom, w tym także ostatniej tu:  https://pomagam.pl/nepal  udało nam się:

Wyposażyć w komputery szkołę podstawową w wiosce Chyamche. Podarować rzutnik multimedialny oraz założyć i stale opłacać w tej szkole Internet. Kupić wszystkim 65 dzieciom plecaki szkolne oraz potrzebne przybory i ubrania. Wyposażyliśmy też w komputer i rzutnik szkołę w wiosce Bragha, kupiliśmy tamtejszym 35 uczniom ciepłe kurtki oraz grzejnik elektryczny. Do maleńkiej szkoły położonej na wysokości ok 4500 m n.p.m. w wiosce Nar Phoo dostarczyliśmy tablet, przybory szkolne, ciepłe ubrania i buty. Na szlakach naszych wędrówek rozdaliśmy setki szczoteczek i past do zębów. Stale wspieramy też finansowo rodzinę zastępczą, którą stworzyli dla sierot David i Mariya w Kathmandu. Dzięki naszym zbiórkom przygarnięte przez nich dzieci mogły chodzić do szkoły, a bezdomne dzieci na ulicach dostawały ciepły posiłek. Dzięki naszym przyjaciołom opłacamy edukację i utrzymanie najbiedniejszego chłopca z wioski Chyamche oraz zatrudniamy tam nauczyciela języka angielskigo i informatyki, której nigdy wcześniej tam nie uczono, bo nie było takiej możliwości. 

Do tej pory, z Waszą pomocą, udało się już zrobić tak wiele dobrego. Wierzę, że uda się i tym razem i wspólnie damy tym maluchom ze szkoły w chmurach światło, ciepło, jedzenie i możliwość nauki a one, bądźcie tego pewni, to dobro pomnożą i pójdą z nim dalej w świat... 

Dziękujemy!

Kasia i Tomek Witkowscy 

https://www.facebook.com/skytatrateam

Aktualizacje


 • Katarzyna Witkowska - awatar

  Katarzyna Witkowska

  27.06.2019
  27.06.2019

  Drodzy Pomagacze, dzięki Waszym wpłatom, mali uczniowie szkoły w himalajskiej wiosce Chyamche dostali już buty! Do tej pory większość z nich chodziła boso lub w klapkach, bez względu na temperaturę i porę roku. Widywaliśmy te maluchy w ciepłych czapkach, ale z bosymi stópkami. Przez ostatnie 3 lata nikt nie był w stanie kupić im prawdziwych butów... Rodzice i nauczyciele tych dzieci bardzo Wam dziękują za pomoc! My też :)
  Udało nam się wreszcie skontaktować z nauczycielem ze szkoły w Samdo, mają już prąd i nieśmiało poprosili o komputer. Taki więc będzie nasz najbliższy cel. Z Wami uda nam się napewno. Trzymajcie kciuki i mówcie światu o tych dzieciakach!

  Zdjęcie aktualizacji 33 428

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  03.03.2020
  03.03.2020

  Wczoraj widziałam film dokumentalny o dzieciach z Nepalu . Bardzo mnie poruszył.

  • Katarzyna Witkowska - awatar

   Katarzyna Witkowska - Organizator zbiórki

   03.03.2020
   03.03.2020

   Wyobrażam sobie, ja tam będąc często płaczę i śmieję się na zmianę. Polecam poczytać o tym, jak to się stało, że pomagamy tamtejszym dzieciom na blogu: https://dotykamchmur.pl/category/szkoly/ Bardzo dziękujemy za pomoc i wpłatę. Wszystkiego dobrego!

 • Zzzz - awatar

  Zzzz

  19.03.2019
  19.03.2019

  Nepalczycy to fantastystyczni ludzie. Trzymam kciuk żeby udało się pomoc jak najwięcej👍

  • Katarzyna Witkowska - awatar

   Katarzyna Witkowska - Organizator zbiórki

   19.03.2019
   19.03.2019

   Zgadzam się w 100%. I bardzo dziękuję za ciepłe słowa i wsparcie.

 • Kasia - awatar

  Kasia

  28.01.2019
  28.01.2019

  Trzymam kciuki!

  • Katarzyna Witkowska - awatar

   Katarzyna Witkowska - Organizator zbiórki

   06.02.2019
   06.02.2019

   Dziękuję! Wsparcie zawsze się przydaje! :)

 • Cypis772 - awatar

  Cypis772

  14.01.2019
  14.01.2019

  Wierzę w zebranie całej kwoty ;)

  • Katarzyna Witkowska - awatar

   Katarzyna Witkowska - Organizator zbiórki

   16.01.2019
   16.01.2019

   Uda się na pewno, to tylko kwestia czasu, ludzi, którzy chcą i lubią pomagać jest naprawdę dużo! :)

 • Maciej - awatar

  Maciej

  22.12.2018
  22.12.2018

  Podziwiam i dopinguję!

  • Katarzyna Witkowska - awatar

   Katarzyna Witkowska - Organizator zbiórki

   28.12.2018
   28.12.2018

   Bardzo dziękuję za pomoc i ciepłe słowa!

4 850 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciło 67 osób
Katarzyna Witkowska - awatar

Katarzyna Witkowska

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 67

Dorota Kamińska - awatar
Dorota Kamińska
55
DARIA - awatar
DARIA
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Kasia i Tomek - awatar
Kasia i Tomek
20
tutu - awatar
tutu
50
Miras - awatar
Miras
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Rafał - awatar
Rafał
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij