Zbiórka Pomóż uratować piekarnię z 1945r - zdjęcie główne

Pomóż uratować piekarnię z 1945r

8 727 zł  z 115 000 zł (Cel)
Wpłaciło 150 osób
Błażej Siteń - awatar

Błażej Siteń

Organizator zbiórki

Pomóż uratować piekarnię - właściciele nie żyją - Złoty Róg Dobre Miasto
Nowy rok dla rodziny Siteń zaczął się tragicznie. Rosnące w zawrotnym tempie ceny gazu, energii elektrycznej i wody, braki kadrowe oraz zmiany podatkowe przyczyniały się do pogarszającej się ostatnimi laty sytuacji finansowej rodzinnego biznesu. Franciszek i Alicja Siteń, mimo ukończenia 70-ciu lat, do swoich ostatnich dni, razem z synem, próbowali własnymi siłami sprostać piętrzącym się problemom, nie mając odwagi prosić o pomoc.
Niestety widmo utraty dobytku, na który pracowali całe życie, w tym rodzinnego domu odbijało się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym.

Małżonkowie przytłoczeni sytuacją odebrali sobie życie zostawiając rodzinę w żałobie.

Piekarnia została założona w 1945r. jako jedna z pierwszych piekarni w powojennej Polsce, która pomagała przetrwać Polakom ciężkie powojenne czasy. Anegdotyczna historia opowiada, że Błażej Siteń, pierwszy właściciel, znalazł piec między murami zniszczonej wojną i zburzonej piekarni, na którym podjął się wypiekania pierwszych polskich chlebów.

Piekarnia Złoty Róg do dziś kultywuje zasady tradycyjnej produkcji chleba na naturalnym zakwasie, jakiego nie spotkamy w popularnych dyskontach. 

Franciszek i Alicja Siteń przez wiele lat bezinteresownie wspierali finansowo organizacje charytatywne oraz instytucje kulturalne miasta i regionu. Dzięki czemu stali się nieodzowną częścią Dobrego Miasta, a upamiętnieniem ich zasług jest izba poświęcona rodzinnej tradycji piekarniczej, którą można zwiedzić w dobromiejskim skansenie.


"Dziadkowie oddali całe swoje serce i życie tej piekarni, dlatego dołożę wszelkich starań, aby uratować rodzinną piekarnię. Biorę urlop dziekański na uczelni, zakasam rękawy i razem z tatą, przy wsparciu życzliwych nam osób, zmierzymy się z tym wyzwaniem. Chcę ze wszystkich sił podtrzymać to na co dziadkowie pracowali całe życie. Traktujemy to z tatą jako punkt honoru i z szacunku do dziadków musimy spróbować. Jednak, żeby to się udało potrzebujemy wsparcia finansowego i każda pomoc będzie na wagę złota." - mówi Błażej, wnuczek Alicji i Franciszka.

"Byli częścią tego miasta" — łkała kobieta, która przyszła do kościoła pożegnać panią Alicję. — "Takie nieszczęście, najpierw ona, potem on. Pan Franek to zrobił z miłości do niej. Nie mógł bez z niej żyć, no bo jak inaczej to sobie wytłumaczyć?"

"Wielka tragedia dla nas, mieszkańców naszego miasta. Pani Alicja, pan Franciszek byli rzemieślnikami, pan Franciszek piekł chleb... Ale to nie był zwykły chleb, to był chleb, który rozsławił Dobre Miasto. Był powodem do dumy. Ten smak jego chleba pozostanie z nami. Do dziś wspominam, jak na długiej przerwie w szkole z chłopakami biegliśmy do ich piekarni po ciepły jeszcze chleb. Jakże smakował, jakże pachniał. Bardzo, bardzo będzie nam ich brakowało." - podkreśla starosta.

Syn, córka i wnuczek Alicji i Franciszka chcą podtrzymać tradycję Dobrego Miasta i odbudować piekarnię. Na piekarni ciąży syndyk. Żeby podtrzymać życie piekarni rodzina musi spłacić zobowiązania finansowe za media za zaległe 2 lata działalności (same rachunki za gaz wynoszą 46 tys.), aby z czystą kartą systematycznie spłacać kredyty zaciągnięte przy modernizacji piekarni w 2006 roku i móc nieprzerwanie dostarczać mieszkańcom przepyszny chleb.

Bez wsparcia i pomocy mieszkańców historia zakończy się tragicznie.

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


  • Lunia - awatar

    Lunia

    01.11.2022
    01.11.2022

    Przeczytałam artykuł i trudno pozostać obojętnym. Najbardziej poruszyła mnie ta samotność w kłopotach, z którą zostali Państwo właściciele, kiedy całe życie myśleli o innych i bez rozgłosu, szczerze pomagali innym. Życzę dużo zdrowia, a zaraz potem wyprostowania wszystkich zakrętów i uratowania piekarni!

  • Anna Bryk - awatar

    Anna Bryk

    23.03.2022
    23.03.2022

    Cynamonki w piekarni-przepyszne ! Wciąż pamiętam smak . Powodzenia !

  • prof. Katarzyna M. Majewska - awatar

    prof. Katarzyna M. Majewska

    22.03.2022
    22.03.2022

    Powodzenia ! Trzymam kciuki Panie Błażeju.

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    17.03.2022
    17.03.2022

    Z całego serca życzę obu Panom powodzenia w ponownym otwarciu i podtrzymaniu rodzinnego biznesu. Pozdrawiam z nadzieją że się uda.

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    05.03.2022
    05.03.2022

    Powodzenia, wszystko się ułoży!

8 727 zł  z 115 000 zł (Cel)
Wpłaciło 150 osób
Błażej Siteń - awatar

Błażej Siteń

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 150

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Lunia - awatar
Lunia
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Magdalena Balcerek - awatar
Magdalena Balcerek
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Bartek Kwaśniewicz - awatar
Bartek Kwaśniewicz
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
40

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij