Nie tylko psy, koty zasługują na swoją szansę. Każde zwierzę jest równe - takie są nasze wartości. W styczniu 2018 przyjęliśmy pod opiekę 20 kóz, niedługo jedna z kóz powiła maleństwo. Tak staliśmy się opiekunem 20 kóz. Pokaźne stado!

A oto historia. "Stado kóz pozostawione zostało samo sobie na pewną śmierć, kiedy parę miesięcy temu jego właściciel - mocno starszy człowiek - trafił do szpitala.
Zwierzętami miał opiekować się inny mężczyzna, który jednak nie traktował tego zobowiązania poważnie. Jak sam przyznał podczas naszej interwencji, nie wchodził nawet na teren wybiegu kóz a tylko wrzucał jedzenie przez płot... Jedzenia najwyraźniej też było zdecydowanie za mało, bo kozy były ewidentnie wygłodniałe - obgryzały drzewa i deski(!) a sam widok warzyw sprawiał, że walczyły między sobą.
Kiedy wspólnie z lekarzem weterynarii weszliśmy na teren posesji, w zimnej stodole służacej kozom za schronienie znaleźliśmy martwe kozie noworodki oraz zwłoki jednego dorosłego kozła - w sumie aż 7 martwych zwierząt...!:(
 Między stosami desek zobaczyliśmy coś, co najbardziej nami wstrząsnęło. Do zwłok nowonarodoznego martwego koźlątka przytulone było drugie - jeszcze żywe, trzesace się z zimna... Maluchy musiały urodzić się w nocy, kiedy trzymał silny mróz:( Musieliśmy od razu umieścić koźlątko w ciepłym samochodzie i szybko myśleć o dołączeniu do niego matki, bez której pokarmu by nie przeżyło.
Wiedzieliśmy już, że to będzie bardzo trudna interwencja, bo życie tych zwierząt było poważnie zagrożone.
Kozy były bardzo zaniedbane - miały kulawizny, przełysienia a jedna z nich ogromną ranę na wymieniu. Kozy udało nam się odebrać w sobotę, po długiej i trudnej łapance. Trafiły do Schronisko w Korabiewicach Viva, które cudem z dnia na dzień znalazło dla nich miejsce!
 Za znęcanie nad kozami odpowie opiekun, który jak wszystko wskazuje, przez wiele miesięcy skrajnie zaniedbywał te zwierzęta i wiele z nich, poprzez swoje zanbiedbanie, doprowadził do śmierci." - tekst z Viva Interwnecje, która przy udziale Fundacji Zielony Pies i Schroniska w Korabiewicach przeprowadziła interwencję - cytat z https://www.facebook.com/Viva.Interwencje/videos/1642102709162034/

Ale ratowanie, utrzymanie zwierząt nie jest za darmo. To wiecie! Teraz musimy uzbierać na opiekę nad tymi kozami (pieniądze od właściciela - osoby niezaradnej życiowo - są wątpliwe do pozyskania). Jak wyglądają koszty (liczymy od lutego):
Miesięczne podstawowe koszty dotyczą siana, słomy, owsa i warzyw - to ok. 1000zl miesięcznie. Co się na to składa: siano 720zł (4kostki/dziennie, 6zł/szt), słoma 168zł (7 kostek na tydzień, 6zł/szt), owies 100kg 60zł, warzywa 100kg 80zł.

Potrzebujemy zbudować również OGRODZENIE DLA KÓZ - obecnie są rozlokowane w boksach niedostosowanych do ich potrzeb, zabrały miejsce istniejącym zwierzakom - wybiegi się za bardzo skurczyły, zatem potrzeby zwierząt są nie do końca realizowane.
Na ogrodzenie (materiał i robocizna) potrzebujemy ok. 20 tyś złotych

[Edit] Ogrodzenie wybduowane wraz z wiatami w kwietniu, przeprowadzka kóz nastąpiła w maju. Ogrodzenie sfinansowaliśmy z drugiej części zebranej kwoty podczas Dnia Dziarytatywnego (15 tys, a resztę "ciułając" z darowizn) - dziękujemy za wsparcie:

Koszty dodatkowe poniesione z tytułu opieki nad kozami:
1. Fra za leczenie/badania 1188 zł (opatrunki, usg, odrobaczanie - od razu po przyjeździe)
2. Kastracja 18 kóz (marzec) + odrobaczanie świn
3. Marzec - konsultacje
4. Badania kóz - 17 maj:
*Kozy:
Pobrano zeskrobinę do badan parazytologicznych, pobrano kał na badanie parazytologiczne.
Badanie flotacji wykazało obecność licznych jaj nicieni zoładkowo-jelitowych.
Badanie metodą Baermana wykazało obecność nicieni płucnych Maulerius capillaris
Badanie metodą sedymentacji- wynik ujemny
Leczenie: Fenbendazol 10mg/kg mc przez 3 dni doustnie.
*Świnie
Pobrano zeskrobinę skóry do badań parazytologicznych, wynik badania ujemny.
*Krowa
Badanie kliniczne krowy wykazało wychudzenie, biegunkę, przerzedzenie włosa i wyłysienia w wielu miejscach. Pobrano zeskrobinę skóry w której stwierdzono uszkodzenia mechaniczne włosa. Wynik badania parazytologicznego ujemny.
Krowa ma zachowany apetyt oddaje mocz, nie wykazuje objawów bólowych. Pobrano mocz w celu wykonania badania paskowego- nie stwierdzono nieprawidłowości.
Pobrano kał do badania parazytologicznego, w badaniu flotacji stwierdzono liczne jaja kokcydiów.
Badanie sedymentacji ujemne.
Leczenie: 15 mg toltrazurylu/kg masy ciała, co odpowiada 3,0 ml zawiesiny doustnej na 10 kg m.c. (Dozuril 50mg/ ml 120 ml / zwierzę)
Badanie zeskrobiny wykazało uszkodzenia mechaniczne włosa, nie stwierdzono pasożytów.
WAŻNE!
Komunikację nt. kóz będziemy prowadzić na profilu https://www.facebook.com/animiesoanifutro/ , dodatkowo na grupie schroniskowej: https://www.facebook.com/groups/fotokorabiewice/
Aby pozyskać środki na utrzymanie zwierząt, będziemy prowadzić licytacje imion dla kóz - zapraszamy serdecznie do nadawania imion na nowy start!

Kozy mogą być adoptowane, jeśli nic im się nie stanie, nie będą wykorzystywane do produkcji mleka (musiałaby być u nich sztucznie wytworzona laktacja...). Zatem szukamy domów, gdzie będą sobie wiodły spokojne życie - jedząc trawę, inne przysmaki i patrząc w niebo:). Jeśli jesteś takim domem, pisz na adopcje@schronisko.info.pl

A tymczasem bardzo prosimy o wsparcie finansowe na utrzymanie kóz!!!!

Aktualności

 • Schronisko w Korabiewicach - oficjalna strona - awatar

  Schronisko w Korabiewicach - oficjalna strona

  05.02.19
  05.02.19

  Darczyńcy, serdecznie dziękujemy Wam za wsparcie w 2018 roku. Mamy nadzieję, że los Korabkowej Zagrody i w 2019 roku będzie dla Was ważny https://pomagam.pl/zagroda2019 - bardzo gorąco prosimy o wsparcie! Oczywiście najłatwiej byłoby, gdybyście ustawili stały przelew na 2zł (dane konta tu www.schronisko.info.pl/nakarm-zwierzaka) oraz pamiętali o zagrodzie przy rozliczaniu się z US - wystarczy w PIT podać numer KRS 0000135274, a w cel szczegółowy wpisać „Korabiewice”. A może odwiedzicie nas 2 marca z okazji dnia otwartego?:)

  Zdjęcie aktualności 25 621

Komentarze

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  03.10.18
  03.10.18

  Powodzenia kózki!

 • Małgorzata Bogucka - awatar

  Małgorzata Bogucka

  24.04.18
  24.04.18

  "Pomagajmy, warto pomagać".

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  23.04.18
  23.04.18

  :)

 • Monia S - awatar

  Monia S

  22.04.18
  22.04.18

  Dla Kochanych Stworzeń Boskich ,zeby zdrowiały <3

 • Asik - awatar

  Asik

  22.04.18
  22.04.18

  Pomagajmy!

Wpłaty - 337

Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
9
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
5
Anonimowy Darczyńca
Joanna - awatar
20
Joanna

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij